Emerytury rolnicze. Rolnik - emeryt będzie mógł pozostawić gospodarstwo. Zapowiadana jest zmiana przepisów

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Rolnik nawet na emeryturze czuje się rolnikiem
Rolnik nawet na emeryturze czuje się rolnikiem hfossmark Pixabay
Udostępnij:
Gospodarze z Kujaw i Pomorza bardzo czekają na zmiany zasad dotyczących przejścia na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa. Resort zapowiada, że mogą one zacząć obowiązywać od lipca tego roku.

Czytelnik z Kujaw pyta: - Czy przechodząc na emeryturę rolniczą muszę przekazać następcy, albo sprzedać gospodarstwo? Jakie są zasady? Słyszałem, że prawo miało się zmienić, żeby rolnik - emeryt mógł pozostać właścicielem gospodarstwa.

 Państwowa ziemia rolna - ile jej jest?

Rolnik wspomina o założeniach Polskiego Ładu dla wsi, bo jedną z zapowiadanych spraw jest zmiana zasady dotyczącej zawieszania wypłaty emerytur rolniczych w przypadku niezaprzestania prowadzenia działalności rolniczej.

Od lipca mogą wejść zmiany korzystniejsze dla rolników

- Kiedy może zacząć obowiązywać ustawa dotycząca przejścia na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa? - dopytuje Czytelnik, który uważa, że dotychczasowe zasady są dla wielu rolników krzywdzące i podkreśla, że gospodarze nie chcą podpisywać np. fikcyjnych umów na dzierżawę gruntów, tylko po to, by otrzymać emeryturę w pełnej wysokości.

Dariusz Mamiński z Wydziału Prasowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje: - Ustawa jest już opracowana i rozpoczynamy konsultacje wewnętrzne, później odbędą się zewnętrzne. Projekt ustawy powinien trafić do Sejmu RP w I kwartale tego roku, a nowe rozwiązania mogłyby obowiązywać od lipca br.

To też może Cię zainteresować

A na razie obowiązują takie zasady

Jakie zasady na razie obowiązują?

Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim Oddziale Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wyjaśnia, że mężczyźni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. mogą otrzymać emeryturę, po osiągnięciu nominalnego wieku emerytalnego, tj. 65 lat, jeżeli podlegali ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. 

Dodaje, że przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej nie uwzględnia się okresów innego ubezpieczenia niż rolnicze: - Zmiana ta obowiązuje, po nowelizacji ustawy, od 1 stycznia 2009 r. 

Przypomina, że ustalenie prawa do świadczenia następuje na wniosek ubezpieczonego, złożony w organie rentowym, a świadczenie wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tego świadczenia, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek. 

Spychała wyjaśnia, że emerytura rolnicza składa się z części składkowej i części uzupełniającej: - Część składkowa, której wysokość uzależniona jest od długości stażu ubezpieczeniowego, wypłacana jest w każdej sytuacji, natomiast wypłata części uzupełniającej ulega zawieszeniu, na zasadach określonych w art. 28 ust. 2-8 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2021 r., poz. 266), jeżeli emeryt nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.  

Emeryt zaprzestał prowadzenia działalności

Józefa Spychała wyjaśnia: - W myśl art. 28 ust. 4 ustawy uznaje się, że emeryt zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego, nie uwzględniając gruntów wymienionych w tym artykule.

By otrzymać pełną emeryturę rolniczą trzeba spełnić warunki

- W aktualnym stanie prawnym, aby otrzymać pełną emeryturę należy zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej, tj. przekazać gospodarstwo rolne osobie trzeciej, np. sprzedać, darować lub wydzierżawić na okres co najmniej 10 lat - przypomina Józefa Spychała.

To też może Cię zainteresować

I dodaje, że umowa dzierżawy winna zostać zawarta w formie pisemnej, a jej zawarcie potwierdza wójt, właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu dzierżawy: - Ustawa przewiduje również, od 1 stycznia 2013 r., wypłatę pełnej emerytury rolniczej bez przekazania gospodarstwa rolnego, w sytuacji gdy ubezpieczony prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem, który podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Emerytury rolnicze. Rolnik - emeryt będzie mógł pozostawić gospodarstwo. Zapowiadana jest zmiana przepisów - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie