Spis treści
Mimo waloryzacji, rolnicy chcą zmian
Rolnicy wskazali, że w obliczu zmieniającej się gospodarki, najniższe świadczenie można nazwać głodową emeryturą. Szczególnie gdy porówna się je do wysokości tzw. renty alkoholowej, która wynosi tyle samo, a nie wymaga przepracowania określonych lat i opłacania składek.
Czytaj więcej: Renta alkoholowa jest za wysoka? Tyle wynosi świadczenie, a tyle najniższa emerytura rolnicza. Izby mówią o demoralizacji
W odpowiedzi dla Krajowej Rady Izb Rolniczych resort rolnictwa przypomniał, że co roku świadczenia podlegają waloryzacji, niezależnie, czy wypłaca je Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Nie trzeba składać wniosku, odpowiednia jednostka z urzędu podwyższa kwotę.
W ubiegłym roku nastąpiła zmiana zasad waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych przez powiązanie wysokości emerytury podstawowej z KRUS z wysokością najniższej emerytury z ZUS, poinformował resort w odpowiedzi dla KRIR.
Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty emerytury podstawowej przez wskaźniki wymiaru (ustala się je indywidualnie). Jeśli finalnie wynik będzie niższy od kwoty minimalnego świadczenia, zostanie automatycznie podwyższone.
Świadczenie na równi z tzw. rentą alkoholową?
Z kolei „renta alkoholowa” jest zupełnie innym świadczeniem, nieporównywalnym do emerytury. Potoczna nazwa obejmuje finansowe wsparcie wypłacane osobom, które utraciły zdolność do wykonywania zarobkowej pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Aby jednak uzyskać pomoc, trzeba najpierw wykazać stan zdrowia i jego zdolności do podjęcia zajęcia. Tu istotne są kryteria – uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy, osiągnięcie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego zależnego od wieku i wykazanie, że w odpowiednich okresach wystąpiła niezdolność do pracy. MRiRW podkreśla, że decyzję podejmują tu lekarz orzecznik i komisja lekarska.
Czy zatem gospodarze mogą liczyć na zmianę? Tu sprawa jest rozwojowa. W resorcie będą toczyć się prace nad nowelizacją przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, więc każde uwagi i propozycje zmian będą analizowane.
Źródła: KRIR, MRiRW
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?