Europejski Parlament Wiejski w Kielcach. 400 uczestników z 40 krajów z pompą rozpoczęło "obrady". Zobacz

Marcelina Różycka
Marcelina Różycka
Huczne i barwne otwarcie V Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w Targach Kielce.
Huczne i barwne otwarcie V Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w Targach Kielce.
- W Polsce ponad 40 procent ludności żyje na obszarach wiejskich, dlatego tak ważne jest, aby głos mieszkańców wsi był jasno formułowany i wyrażany zarówno w debacie krajowej, jak również na forum Unii Europejskiej - mówiła Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas uroczystego otwarcia Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w poniedziałek, 12 września. Piąta edycja wydarzenia jest po raz pierwszy organizowana w Polsce. W czasie czterech dni w Centrum Kongresowym Targów Kielce gości ponad 400 przedstawicieli 40 krajów.

Europejski Parlament Wiejski w Kielcach. 400 uczestników z 40 krajów z pompą rozpoczęło "obrady". Zobacz

Europejski Parlament Wiejski jest wspólną inicjatywą trzech organizacji społecznych działających na gruncie europejskim. Są to Sojusz Europejskiej Wspólnoty Wiejskiej (The European Rural Community Alliance), PREPARE - Partnerstwo dla obszarów wiejskich Europy (PREPARE - Partnership for Rural Europe), której członkiem jest polskie Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich, oraz Europejskie Stowarzyszenie Liderów Na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (European LEADER Association for Rural Development ELARD), której członkiem jest Polska Sieć Lokalnych Grup Działania. Jego początki sięgają 1989 roku. Jako nieformalny głos europejskiej wsi, zbierając się co dwa lata (pandemia covid-19 przesunęła obrady o rok), tworzy Deklarację Mieszkańców Wsi. Dokument zawiera wnioski z wielu dyskusji, dotyczących rozwiązań problemów i pomysłów na poprawę życia na terenach wiejskich. Trafia do decydentów polityki rozwojowej Unii Europejskiej i krajów, których przedstawiciele uczestniczą w obradach Parlamentu.

Po raz pierwszy Europejski Parlament Wiejski jest organizowany w Polsce. W poniedziałek, 12 września w Centrum Kongresowym Targów Kielce podczas uroczystego otwarcia wydarzenia spotkali się przedstawiciele europejskich instytucji i organizacji działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Wydarzenie potrwa aż cztery dni.

Głos mieszkańców wsi 40 państw w Kielcach

Oficjalnego otwarcia V Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w Centrum Kongresowym Targów Kielce dokonali Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa, Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz Marek Jońca, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w imieniu Komisji Europejskiej przywitał zgromadzonych gości, podkreślił duże znaczenie tradycji w regionie świętokrzyskim, a także omówił obecne i przyszłe działania Unii Europejskiej podejmowane na rzecz obszarów wiejskich.

Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi życząc owocnych obrad zaznaczała, jak ważne jest uczestnictwo w takich spotkaniach jak Europejski Parlament Wiejski.

- W Polsce ponad 40 procent ludności żyje na obszarach wiejskich, dlatego tak ważne jest, aby głos mieszkańców wsi był jasno formułowany i wyrażany zarówno w debacie krajowej, jak również na forum Unii Europejskiej. Spotykamy się w pięknym regionie naszego kraju, w województwie świętokrzyskim posiadającym bogate dziedzictwo historyczne oraz unikatowe walory przyrodnicze i kulturowe. Z okazji rozpoczynającego się dzisiaj wydarzenia chciałabym życzyć Państwu owocnych obrad, ciekawych rozmów i inspirujących refleksji, które pozwolą na lepsze wspólne kształtowanie sytuacji w europejskim rolnictwie i na obszarach wiejskich – podkreślała Sekretarz Stanu.

Jan Krzysztof Ardanowski, Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich wspomniał o problemie niezrozumienia głosu mieszkańców wsi. - Obszary wiejskie w Polsce stały się bardzo dobrym miejscem do życia. Nawet lepszym niż blokowiska, niż zurbanizowane obszary, gdzie ludzie stają się anonimowi. Wieś to miejsce życia i aktywności zawodowej. Niestety, ale jednak wielu mieszkańców wsi w Europie, w szczególności rolników jest przekonanych, ze ich głos nie jest w stanie przebić się do polityków: na poziomie Unii Europejskiej czy na poziomie władz krajowych - mówił.

Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca, w imieniu władz województwa, powitał zgromadzonych gości w Świętokrzyskiem. - Jesteśmy zaszczyceni, że tegoroczna V edycja Europejskiego Parlamentu Wiejskiego odbywa się na pięknej, gościnnej Ziemi Świętokrzyskiej, która w znaczącej mierze usiana jest małymi i średnimi gospodarstwami rodzinnymi.
Europejski Parlament Wiejski to czas wymiany doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk między społecznościami wiejskimi z całej Europie, a także europejskimi instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich - podkreślił.

Otwarciu towarzyszyły brzmienia ludowe, o które wyjątkowe skocznie dbał zespół Chełmowianie z Rudek z gminy Łagów w powiecie opatowskim. Zaś scenę zdobiły warzywa i owoce oraz słoneczniki od świętokrzyskich rolników.

Wizyty studyjne i warsztaty podczas parlamentu wiejskiego w Kielcach

We wtorek, w drugim dniu Europejskiego Parlamentu Wiejskiego, odbędą się wizyty studyjne, podczas których uczestnicy wydarzenia poznają tradycyjne świętokrzyskie smaki, zobaczą bogactwo kulturowe świętokrzyskich miejscowości, zasięgną wiedzy o projektach związanych z ochroną środowiska oraz o funkcjonowaniu inteligentnych wiosek. Po wizytach studyjnych uczestnicy wrócą do Centrum Kongresowego, by poznać różnorodną ofertę lokalnych producentów.

W środę, w Targach Kielce zostaną przeprowadzone warsztaty tematyczne oraz panel dyskusyjny poświęcone przyszłości obszarów wiejskich w Europie. Będzie mowa o inteligentnych wsiach przyszłości, badaniach programów politycznych i ich wpływie na wieś, technologiach i rozwiązaniach cyfrowych stosowanych na obszarach wiejskich oraz o turystyce wiejskiej.

Podczas finałowego spotkania w czwartek zostanie podpisana Deklaracja Mieszkańców Wsi z Kielc, która przedstawiona zostanie Komisji Europejskiej i władzom państw, z których członkowie przyjechali.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera