Europejskie lodowce znikają na naszych oczach, a to sprawia, że wzrasta poziom mórz. Skutki zmiany klimaty będą coraz bardziej dramatyczne

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Temperatura na świecie jest tak wysoka, że lodowce topnieją coraz szybciej, a to powoduje, że podnosi się poziom mórz. Co to oznacza dla naszej przyszłości?
Temperatura na świecie jest tak wysoka, że lodowce topnieją coraz szybciej, a to powoduje, że podnosi się poziom mórz. Co to oznacza dla naszej przyszłości? Unsplash.com
Rok 2022 może być ósmym z rzędu najcieplejszym rokiem w historii pomiarów – tak wynika z danych cząstkowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o stanie globalnego klimatu. Podczas trwającego w Egipcie od 6 listopada szczytu klimatycznego, eksperci WMO zaalarmowali, że tylko w tym roku ekstremalne fale upałów, susze i niszczycielskie powodzie dotknęły miliony ludzi na całym świecie i spowodowały miliardowe straty.

Spis treści

Wzrasta globalna temperatura powietrza

Średnia globalna temperatura powietrza w 2022 roku wyniosła 1,15 st. Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. A to sprawiło, że lodowce w Alpach i pokrywa lodowa w Grenlandii topnieją w zastraszającym tempie. We wrześniu w Grenlandii zazwyczaj padał śnieg, ale nie w tym roku. Zamiast śniegu padał tam w tym czasie deszcz.

- Dramatyczne skutki obserwuje się również w oceanach. 10 procent całkowitego wzrostu poziomu morza, który śledzimy od 30 lat dzięki pomiarom satelitarnych, miało miejsce w ciągu ostatniego 2,5 roku. Tempo wzrostu podwoiło się od 1993 roku – podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Lodowce topnieją coraz szybciej

Raport State of the Global Climate 2022 ukazał się w dniu rozpoczęcia szczytu klimatycznego COP27 w Sharm-El-Sheikh. Powstał dzięki współpracy wielu agencji ONZ, krajowych służb meteorologicznych i hydrologicznych oraz ekspertów naukowych.

Przedstawiono w nim najbardziej aktualne informacje na temat wskaźników klimatycznych i pogodowych, poziomu morza, ocieplenia i zakwaszenia oceanów, stanu lodowców i skutków społeczno-gospodarczych związanych ze współczesną zmianą klimatu.

- Obecny poziom stężenia dwutlenku węgla w atmosferze jest tak wysoki, że cele Porozumienia Paryskiego stają się trudne do osiągnięcia. Dla wielu lodowców jest już za późno, a topnienie pokrywy lodowej będzie trwało setki, jeśli nie tysiące lat, powodując różnorodne, najczęściej negatywne, konsekwencje dla ludzi i środowiska – powiedział podczas COP27 prof. Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO.

Dodał on również, że podnoszenie się poziomu morza, mimo że mierzone w milimetrach rocznie, stanowi długoterminowe zagrożenie dla mieszkańców wybrzeży i krajów nizinnych. - Coraz bardziej ekstremalne warunki pogodowe sprawiają, że jednym z najpilniejszych zadań staje się zapewnienie wszystkim ludziom na Ziemi dostępu do ratujących życie systemów wczesnego ostrzegania – wyjaśnił.

Takie są skutki ocieplenia klimatu

  • Gazy cieplarniane - koncentracje dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu osiągnęły w 2021 roku rekordowe poziomy; roczny przyrost ilości metanu był najwyższy w historii. Niestety dane z kluczowych stacji monitorujących pokazują, że w 2022 roku poziomy wszystkich trzech gazów nadal rosną.
  • Temperatura - szacuje się, że średnia globalna temperatura w 2022 roku wyniesie ok. 1,15°C powyżej średniej z lat 1850-1900. Mimo „ochładzającego” wpływu La Niña, utrzymującego się od września 2020 roku, lata 2015-2022 będą prawdopodobnie najcieplejszym 8-letnim okresem w historii pomiarów.
  • Oceany - światowy ocean magazynuje około 90 proc. ciepła nieopuszczającego system klimatyczny w związku z emitowanymi przez człowieka gazami cieplarnianymi. Powierzchniowa warstwa wód ogrzała się w 2021 roku do rekordowych wartości, a w tym roku 55 proc. powierzchni oceanu doświadczyło co najmniej jednej „morskiej fali upałów” (zaledwie 22 proc. dotknęły „morskie fale zimna”).
  • Lód morski - zasięg arktycznego lodu morskiego był przez większą część 2022 roku poniżej średniej z 1981-2010. Zmniejszała się również pokrywa lodowa na Oceanie Południowym – w lutym spadła do poziomu 1,92 mln km2, co jest najniższą wartością w historii pomiarów.
  • Lodowce i lądolody - w Alpach odnotowano w 2022 roku rekordowe wartości topnienia lodowców, średnio na poziomie 3-4 metrów grubości. Według wstępnych pomiarów w latach 2021-2022 utracono 6 proc. objętości lodu na lodowcach szwajcarskich; po raz pierwszy w historii nawet w najwyższych partiach śnieg nie przetrwał sezonu letniego, a zatem nie doszło do nagromadzenia świeżego lodu. W ciągu ostatnich dwóch dekad ilość lodu na lodowcach w Szwajcarii zmniejszyła się o ponad jedną trzecią.
  • Ekstremalna pogoda - od 18,4 do 19,3 milionów mieszkańców Afryki Wschodniej stoi w obliczu poważnego kryzysu żywnościowego. To efekt czwartej z rzędu pory deszczowej z opadami poniżej średniej. Agencje humanitarne ostrzegają, że kolejny sezon z niedoborem deszczów prawdopodobnie spowoduje utratę plonów i dalsze pogarszanie się bezpieczeństwa żywnościowego w Kenii, Somalii i Etiopii.

Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera