Spis treści
Stół zastawiony zgodnie z polską tradycją postnymi potrawami, wokół zgromadzona rodzina, biały opłatek i... Jak powinna przebiegać kolacja wigilijna? W części rodzin czytanie Pisma Świętego jest pomijane, jednak zgodnie z tradycją i zaleceniami Kościoła Ewangelia na Wigilię powinna rozpocząć wieczerzę.
Jaka Ewangelia na Wigilię? Zwyczaje kolacji wigilijnej w Polsce
Do wieczerzy wigilijnej 24 grudnia zasiadamy, gdy na niebie zaświeci pierwsza gwiazdka. Rozpoczynamy są kolędą „Wśród nocnej ciszy” lub „Gdy się Chrystus rodzi”. W tradycji ważne jest zapalenia świecy na wigilijnym stole. Tego wieczora czytamy Ewangelię według świętego Łukasza.
Po przeczytaniu Ewangelii głos zabiera najstarszy z rodziny, ojciec lub dziadek i następnie zgromadzeni dzielą się opłatkiem, składając sobie życzenia świąteczne.
Potem jemy kolację wigilijną, podczas której pojawi się barszcz z uszkami czy zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami, kutia, smażona ryba, często karp, paszteciki czy groch z kapustą. Tradycja 12 dań oznacza 12 apostołów lub 12 miesięcy roku. Polskim zwyczajem jest też pozostawianie wolnego miejsca przy stole.
Ewangelia na Wigilię. Czytanie słów ewangelii wg św. Łukasza (Łk 2,1-14)
Słowa Ewangelii wg św. Łukasza:
"W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybrali się wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby dać się zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.
Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”.
I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania".
Przygotowanie stołu na Wigilię Bożego Narodzenia
Tak o przygotowaniu stołu wigilijnego pisze Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej:
„Na środku stołu stawiamy jedną większą świecę, małe świece przed każdym nakryciem. Obok świecy kładziemy Pismo święte otwarte w tym miejscu, z którego będziemy czytać Słowo Boże. Obok świecy i Pisma świętego kładziemy na jednym talerzu opłatki, którymi będziemy się łamać, a na drugim talerzu kładziemy opłatki, listy i kartki, które otrzymaliśmy na święta od naszych bliskich i znajomych. W pokoju stoi choinka wcześniej ubrana, pod nią lub obok mała szopka".
Wieczór kończy wspólne kolędowanie.
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?