E-wnioski budzą obawy rolników, ale bardziej martwią teraz problemy z pogodą

Lucyna Talaśka-Klich
Na niektórych polach w Kujawsko-Pomorskiem nie udało się jeszcze zakończyć zbioru kukurydzy
Na niektórych polach w Kujawsko-Pomorskiem nie udało się jeszcze zakończyć zbioru kukurydzy Lucyna Talaśka-Klich
Wypełniania e-wniosków o dopłaty można się nauczyć, ale tego co przyniesie pogoda nie da się przewidzieć.

Pod koniec grudnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Papierowe wnioski przechodzą do historii

Czego dotyczyć mają zmiany? Resort rolnictwa podaje, że wprowadzono zasadę składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW w formie elektronicznej. Chodzi o to, aby docelowo wszystkie wnioski o przyznanie tych płatności były składane elektronicznie.

- Za kilka tygodni rozpoczną się szkolenia dla gospodarzy organizowane m.in. przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i izby rolnicze - mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Możliwe oświadczenie zamiast wniosku

Ministerstwo dodaje, że w 2018 r. możliwe będzie składanie – zamiast wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich – stosownego oświadczenia, w którym rolnik potwierdzi brak zmian w porównaniu z wnioskiem z 2017 roku: „Szacuje się, że z tej możliwości skorzysta ok. 200-300 tys. rolników, co stanowi ok. 15-22 proc. wszystkich beneficjentów systemu wsparcia bezpośredniego. Możliwość złożenia oświadczenia – zamiast wniosku – ma także dotyczyć wybranych działań obszarowych PROW. Oznacza to uproszczenie procedury wnioskowania o płatności bezpośrednie i pomoc w ramach wybranych działań obszarowych PROW.”

Nie tylko agencja pomoże rolnikom

Maria Fajger, prezes ARiMR, stwierdziła niedawno, że najważniejsze zadanie na ten rok dotyczy wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich.

Priorytetowym zadaniem agencji jest także dobrze przygotować do tego rolników. Kierownictwo ARiMR zdaje sobie sprawę, że to trudne przedsięwzięcie, ponieważ „w Polsce o te dopłaty ubiega się nieco ponad 1,3 mln rolników i większość z nich, ok. 99 proc., do tej pory składało papierowe formularze wniosku”.

Sprawdź też: Ile zarabiają sołtysi w województwie kujawsko-pomorskim?

- Zaplanowana została intensywna kampania informacyjno-szkoleniowa - zapewnia Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, dyr. Kujawsko-Pomorskiego OR ARiMR.- Szeroko zakrojona akcja szkoleniowa dla rolników będzie przeprowadzana w każdej gminie, a nawet w mniejszych miejscowościach, zarówno przez pracowników ARiMR jak również doradców z terenowych biur Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Informacje będą udostępniane również w Punktach Informacyjnych ARiMR, na stronie internetowej, jak również pod bezpłatnym numerem infolinii ARiMR. Szczegółowe informacje dotyczące planowych szkoleń w województwie kujawsko-pomorskim zostaną niebawem przekazane za pośrednictwem lokalnych środków masowego przekazu. Informacje będą również dostępne w Biurach Powiatowych ARiMR, terenowych Biurach Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz urzędach gmin.

Czekali na mróz

- Przedstawiciele izb rolniczych też będą im pomagać - dodaje Kierzek. - Jednak to nie e-wnioski są powodem największych obaw rolników, ale pogoda. Na niektórych polach wciąż nie udało się zakończyć zbiorów. Jest tak mokro, że maszyny topią się w błocie. Na wiele pól będzie można wjechać dopiero pod koniec kwietnia. I dopiero wtedy rolnicy będą wiedzieli, co będą mogli wpisać we wnioskach. Może to doprowadzić do spiętrzenia spraw pod koniec naboru!

W nocy z 7 na 8 stycznia słupek rtęci w Kujawsko-Pomorskiem wreszcie spadł poniżej zera. Jednak aby wjechać na pola, niska temperatura powinna się utrzymać przez co najmniej 2-3 doby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: E-wnioski budzą obawy rolników, ale bardziej martwią teraz problemy z pogodą - Gazeta Pomorska