E-wnioski o dopłaty nie takie straszne, gdy uda się je wypełnić

Lucyna Talaśka-Klich
pixabay.com, AGW
Coraz więcej kujawsko-pomorskich rolników wysyła przez internet wnioski o płatności za ten rok. Bo wreszcie wiedzą, co będzie na ich polach.

- E-wniosek już mam przygotowany w wersji roboczej - mówi Henryk Kiełkowski, rolnik z miejscowości Nowopole (gm. Kikół, pow. lipnowski), który 20 kwietnia zdecydował, że części rzepaku jednak nie zlikwiduje. Przyznaje, że ta uprawa po zimie wygląda kiepsko, ale przesiewanie pól nie ma sensu.

Wyłącznie przez internet, papierowe tylko w wyjątkowych sytuacjach

I właśnie z powodu tego rzepaku, rolnik z Nowopola czekał z wysłaniem e-wniosku, który jest już wypełniony. A wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2018 r. oraz tegorocznych płatności obszarowych finansowanych z budżetu PROW składa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.Należy to zrobić do 15 maja 2018 r. Rolnicy, którzy złożą wnioski po tym terminie, ale nie później niż do 11 czerwca br., będą mieli obniżone należne im płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Zobacz też: Jak wypełnić wniosek o dopłaty 2018 przez internet? Instrukcja krok po kroku [wideo]

Poza tym zmiany do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 1 czerwca.

ARiMR wyjaśnia, że „wniosek w formie papierowej będą mogli złożyć jedynie ci rolnicy, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej i jednocześnie nie mogą skorzystać z pomocy technicznej zapewnionej przez biuro powiatowe ARiMR. W takim przypadku wniosek należy złożyć w biurze powiatowym ARiMR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika.”

W województwie kujawsko-pomorskim do minionego czwartku złożono 22 056 wniosków (łącznie z oświadczeniami), w tym wniosków papierowych tylko 107.

Najwięcej wniosków (w stosunku do spraw obsługiwanych z 2017 r. ) złożono w powiatach: bydgoskim - 46,5 proc. , grudziądzkim - 40,7 proc. oraz świeckim - 40,6 proc. Najmniej w powiatach: sępoleńskim - 29,3 proc. , brodnickim - 29,4 proc. a także nakielskim - 29,7 proc.
W poprzedniej kampanii do ARiMR wpłynęło 63 158 wniosków od kujawsko-pomorskich rolników. W tym roku można się spodziewać podobnej liczby.

Można się nauczyć, ale potrzeba na to czasu

- Wypełniania e-wniosków można się nauczyć, ale potrzeba na to czasu - ocenia Henryk Kiełkowski. Przyznaje jednak, że tym razem bardzo mu pomógł doradca z lipnowskiej placówki należącej do Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

System, w którym wypełniane są e-wnioski, czasami zaskakiwał nawet doradców i pracowników ARiMR. - Dzięki bardzo dobrej współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa byliśmy w stałym kontakcie z jej pracownikami i udało się szybko wprowadzić korekty do oprogramowania - mówi Ryszard Kamiński, dyr. KPODR w Minikowie. - Przecież to praca „na żywym organiźmie”, pewne niedoskonałości wychodzą dopiero w praktyce.

ARiMR informuje, że problemy i błędy dotyczące eWniosekPlus można zgłaszać przez portal: POMOC.ARIMR.GOV.PL

- Kilka dni temu operator systemu eWniosek wgrał 119 poprawek w celu lepszego funkcjonowania aplikacji - wyjaśniła (19 kwietnia - przyp. red.) Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Jeśli nie ma oświadczenia, to potrzebny jest wniosek

Rolnicy prowadzący małe gospodarstwa mogli do 14 marca złożyć oświadczenia o braku zmian we wniosku o przyznanie płatności za 2018 rok w porównaniu z tym złożonym w ubiegłym roku - podaje ARiMR.

Złożenie takiego oświadczenia było równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie tegorocznych dopłat bezpośrednich. Skorzystało z tego 431 tys. rolników (w woj. kujawsko pomorskim - 15 086). Agencja dodaje, że nie jest to liczba ostateczna, ponieważ część rolników wysłała oświadczenia pocztą i minie trochę czasu zanim trafią one do ARiMR. I podkreśla, że kto nie zdążył złożyć oświadczenia do 14 marca, a chce otrzymać należne mu dopłaty, musi wypełnić wniosek o przyznanie dopłat za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Dyrektor Katarzyna Kaczmarek-Sławińska dodaje: - Według wyliczeń, przy takim tempie składania wniosków, na ostatnie dni może być ponad 20000 wniosków obsługiwanych jednorazowo. Dlatego apeluję, by nie czekać do ostatniej chwili z wysyłką wniosków przez aplikację eWniosek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: E-wnioski o dopłaty nie takie straszne, gdy uda się je wypełnić - Gazeta Pomorska