E-wnioski, zgłoszenia zwierząt przez internet - rolnicy mają mieć łatwiej. Rozmowa z Jolantą Sobecką

Lucyna Talaśka-Klich
Rozmawiamy z Jolantą Sobecką, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Właściciele małych gospodarstw odetchnęli. Po raz drugi będą mogli składać oświadczenia zamiast wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności obszarowych. Ilu przed rokiem skorzystało z tej możliwości?

W minionym roku „Oświadczeń potwierdzających brak zmian w 2018 r. w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2017” w Kujawsko-Pomorskiem wpłynęło 15 107. W br. przyjmowanie oświadczeń potrwa od 15 lutego do 14 marca. Będą mogli je złożyć rolnicy, którzy w 2018 r. wnioskowali wyłącznie o jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz lub płatność niezwiązaną do tytoniu, a powierzchnia gruntów ornych zawarta we wniosku złożonym w 2018 r. wynosiła mniej niż 10 ha.

Polecamy też: Harmonogram naboru o dopłaty rolnicze w 2019 roku. PROW 2014-2020 [daty]

Także po raz drugi posiadacze większych gospodarstw, którzy są zainteresowani dopłatami, będą wypełniać e-wnioski. Niektórzy postanowili nawet zrezygnować z pomocy doradców. Czy to nie jest zbyt duże ryzyko?

Nie wydaje mi się, by podejmowali zbyt duże ryzyko. Przed rokiem to była rzeczywiście „rewolucja”, ale rolnicy zdali „egzamin”. Większość z nich po raz pierwszy wypełniała e-wnioski, a mimo to dużych problemów nie było. W ubiegłorocznym naborze kujawsko-pomorscy rolnicy złożyli aż 46980 e-wniosków. Tych w formie papierowej złożono zaledwie 363.

E-wnioski, zgłoszenia zwierząt przez internet - rolnicy mają mieć łatwiej. Rozmowa z Jolantą Sobecką

Kto składał papierowe wnioski?

Osoby, które nie były w stanie wypełnić wniosków przez internet. I nie chodzi tylko o sam dostęp do komputera, bo w każdym biurze powiatowym ARiMR jest stanowisko komputerowe, z którego rolnicy mogli skorzystać. Niektórzy nie mogli przełamać pewnej bariery, związanej z obsługą komputera. Dotyczyło to głównie osób starszych.

Był problem z systemem komputerowym, pojawiały się błędy, które utrudniały wypełnienie i wysyłanie wniosków.

Te problemy zostały już usunięte. Trzeba mieć świadomość, że błędów nie da się uniknąć, ale powinny być jak najszybciej eliminowanie. Mamy nadzieję, że tegoroczny proces składania e-wniosków przebiegnie bez zakłóceń.

Niektóre błędy leżały po stronie rolników. Czego dotyczyły te, które były dla nich najdotkliwsze?

Zdarzyły się przypadki, kiedy rolnicy wypełnili e-wnioski, ale ich nie wysłali. Niektórzy np. zapisywali wniosek w wersji roboczej sądząc, że dopełnili obowiązku i wszystko jest w porządku. Bywało, że pojawiał się np. błąd techniczny, aplikacja przestawała działać i nie dochodziło do złożenia wniosku.

Jakie były tego konsekwencje?

Bardzo poważne. W przypadku braku wniosku gospodarze tracili prawo do dopłat. Jeśli zorientowali się, że e-wniosek nie został złożony w okresie trwania naboru, odwoływali się, ale i tak nie mogli otrzymać płatności, bo prawo nie pozwala na przywrócenie terminu na złożenie wniosku. W Kujawsko-Pomorskiem takich przypadków nie było wiele.

Mając na względzie te przykre doświadczenia bardzo proszę rolników, by w tym roku składając e-wniosek sprawdzili, czy został on na pewno wysłany. Do rolnika powinno dotrzeć (drogą elektroniczną) potwierdzenie. Zachęcam też, by nie czekać z wypełnieniem i wysłaniem wniosku do ostatniej chwili. Warto mieć więcej czasu na sprawdzenie wniosku, ewentualne poprawki i potwierdzenie jego złożenia.

E-wnioski, zgłoszenia zwierząt przez internet - rolnicy mają mieć łatwiej. Rozmowa z Jolantą Sobecką

Jeśli rolnicy zrezygnują z pomocy doradców, to czy mogą liczyć na wasze wsparcie?
Każdy rolnik, który posiada przeciętną umiejętność obsługi komputera, zapewne poradzi sobie z wypełnieniem e-wniosku. Na wsparcie pracowników ARiMR zawsze mogą liczyć. W naszych biurach powiatowych nadal dostępne są stanowiska z komputerami (w każdym BP jest co najmniej jedno takie stanowisko). Rolnicy będą mogli z nich skorzystać, na miejscu logować się do systemu i wypełniać e-wnioski.

Polecamy też: Restrukturyzacja małych gospodarstw 2019 - termin naboru wniosków ogłoszony

Wielu będzie mogło wypełnić i wysłać e-wnioski bez wychodzenia z domu.
Tak i to jest duże ułatwienie. Ważne jest m.in. to, że rolnik może także nanosić zmiany we wniosku i w każdej chwili sprawdzić w systemie na jakim etapie jest ocena złożonego dokumentu.

Kiedyś rolnicy musieli częściej odwiedzać biura ARiMR. Dziś nawet zgłoszenie zwierząt nie wiąże się z wizytą w agencji. Niektórzy denerwują się, że coraz więcej czasu muszą spędzać przed komputerem, ale co im to może dać?
Portal IRZplus daje nowe możliwości. Chodzi nie tylko o zgłaszanie zwierząt za pośrednictwem tego portalu, ale też przegląd zdarzeń zaewidencjonowanych w siedzibie stada.

Rolnik może w każdej chwili sprawdzić poprzez portal swoje zgłoszenia. Zdarza się, że ci, którzy są niedowiarkami, przychodzą do naszych biur powiatowych i pytają, czy mamy te same dane, które oni wprowadzili poprzez portal IRZplus. Nie mamy nic przeciwko temu, jeśli chcą się upewnić, zapraszamy.

Od początku br. rolnicy, którzy chcą odzyskać większą część podatku akcyzowego za paliwo wykorzystane w gospodarstwie, potrzebują informacji o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych (DJP). Zgłaszają się? Nie mają trudności z wypełnianiem wniosków przez internet?

Od tego roku posiadacze bydła mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego m.in. na podstawie średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła. Wzór wniosku znajduje się na naszej stronie: www.arimr.gov.pl. To jest nowość dla rolników, ale także do przejścia. Słyszałam wypowiedzi rolników, którzy korzystali już z Portalu IRZplus i są bardzo zadowoleni. Osoby, które podjęły próbę chwalą możliwości portalu.

Wcześniej rolnicy narzekali, że nie mają czasu na wyjazd do agencji, by zgłosić np. urodzenie cielaka. Były kary za przekroczenia terminów?

Zdarzały się. Konsekwencje dla rolników były poważne, ponieważ z danych znajdujących się w IRZ korzysta także Inspekcja Weterynaryjna. Zgodnie z Ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt istnieje obowiązek rejestracji urodzeń zwierząt.

By zalogować się w IRZplus trzeba przyjść do biura ARiMR, czy można to zrobić w domu?
Można to zrobić przez internet. Osoby fizyczne mogą zalogować się do portalu przy użyciu loginu i hasła do aplikacji e-Wniosek po uprzednim potwierdzeniu rozszerzenia uprawnień do Portalu IRZplus podczas pierwszego logowania. Rolnicy coraz więcej spraw będą mogli załatwić przez internet, bez wychodzenia z domu. Sądzę, że to dobry kierunek zmian.

A propos zmian - minęło pół roku odkąd przejęła Pani kierowanie oddziałem ARiMR.
9 stycznia minęło pół roku odkąd objęłam stanowisko dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. To był pracowity okres, trudny rok w rolnictwie. Wielu nowych rzeczy musiałam się nauczyć, a jeszcze wiele przede mną.

Wspomniała Pani o trudnym roku. Była susza, potem szacowanie strat, nabór wniosków o pomoc. Niektórzy rolnicy denerwowali się, że nie dostali jej w 2018 roku.
W woj. kujawsko-pomorskim rolnicy złożyli ponad 51 tys. wniosków w sprawie pomocy po suszy i zdecydowana większość wnioskodawców to wsparcie otrzymała w minionym roku. Pozostali musieli uzbroić się w cierpliwość, bo skala strat była tak duża, że chwilowo zabrakło środków. Jednak mamy zapewnienia, że każdy gospodarz, który spełniał warunki do uzyskania tej pomocy, na pewno ją otrzyma. Z końcem stycznia br. wznowiliśmy wydawanie decyzji suszowych.

Podobno jeszcze w styczniu niektórzy rolnicy musieli przyjeżdżać do agencji w sprawie pomocy po suszy. Dlaczego?

Problem dotyczył niektórych protokołów z szacowania strat. W przypadku stwierdzenia, że dane zawarte w protokole z szacowania strat i we wniosku o dopłaty obszarowe różnią się, rolnik wzywany był do złożenia wyjaśnień - informacje zawarte w obu dokumentach muszą być spójne. Nie może być tak, że areał upraw wykazany w procesie szacowania strat jest większy niż ten we wniosku o płatności. W takiej sytuacji protokół musi być ponownie potwierdzony przez wojewodę.

Czy po tak trudnym roku rolnicy będą chcieli korzystać z innych form wsparcia, inwestować?

Przed nami kilka naborów wniosków w ramach PROW 2014-2020. Rolnicy interesują się nimi, ale skarżą się też na zasobność swoich portfeli. Czy złożą wnioski? Zobaczymy. O pomoc na bioasekurację początkowo występowało niewielu rolników, a pod koniec zainteresowanie wzrosło - łącznie przyjęliśmy ponad 370 wniosków. Mam nadzieję, że inne formy wsparcia również spotkają się z zainteresowaniem rolników woj. kujawsko-pomorskiego.

_______________________

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: E-wnioski, zgłoszenia zwierząt przez internet - rolnicy mają mieć łatwiej. Rozmowa z Jolantą Sobecką - Gazeta Pomorska