Firmy fotowoltaiczne pod lupą UOKiK. Podejrzana spółka Krajowy Projekt Energetyczny z Torunia

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Konsumenci najczęściej wskazują na brak możliwości odstąpienia od umowy zawartej na fotowoltaikę poza lokalem, obciążanie kosztami i brak terminu wykonania umowy.
Konsumenci najczęściej wskazują na brak możliwości odstąpienia od umowy zawartej na fotowoltaikę poza lokalem, obciążanie kosztami i brak terminu wykonania umowy. Tomasz Bolt/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi rośnie, a co za tym idzie, rośnie liczba firm, które oferują usługi w tym zakresie. Niestety, nie wszystkie działają uczciwie w stosunku do konsumentów. W 2021 roku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiło ponad 120 skarg, w większości związanych z brakiem możliwości odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem. Prezes UOKiK postawił zarzuty dwóm spółkom, równolegle toczy się także 10 postępowań wyjaśniających. Czy to oznacza, że naciągacze wreszcie zostaną rozliczeni?

Z danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej wynika, że liczba instalacji fotowoltaicznych od początku 2019 roku wzrosła prawie 16-krotnie. Nie odbywa się to jednak bez problemów, w ubiegłym roku do UOKiK trafiło ponad 120 skarg związanych z mikroinstalacjami.

Na co narzekają klienci?

Konsumenci najczęściej wskazują na brak możliwości odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem, obciążanie kosztami i brak terminu wykonania umowy. Wiele skarg dotyczyło również wprowadzania w błąd odnośnie ostatecznych kosztów oraz natrętnego marketingu telefonicznego przy użyciu botów.

- Przedsiębiorcy z branży fotowoltaiki – tak jak z każdej innej - muszą szanować prawa konsumenta, w tym prawo do rzetelnej informacji, możliwości odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa czy reklamacji z tytułu rękojmi. Niepokoją nas zgłaszane nieprawidłowości, dlatego starannie monitorujemy rynek – stwierdził Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zarzuty wobec dwóch spółek

W sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów wszczęto postępowania wobec dwóch spółek – FG Energy z Krakowa i Krajowego Projektu Energetycznego z Torunia. Wobec pierwszej postawiono 7 zarzutów, wobec drugiej 10. Obie firmy na co dzień zajmowały się sprzedażą i montażem fotowoltaiki. Klienci zgodnie przyznali, że najczęściej mieli tam problem z odstąpieniem od umowy, a w rozmowach często padało powoływanie się na rządowe instytucje.

10 innych firm pod lupą UOKiK

Prezes Urzędu przygląda się też działalności 10 innych firm fotowoltaicznych w ramach postępowań wyjaśniających. Wśród nich są:

  • 3S Group OZE,
  • Centrum Energii Odnawialnej INTI,
  • Edison Energia,
  • Energa Obrót,
  • Euro CallCenter,
  • Modern Energy Pro,
  • PGEOZE PV,
  • Sunday Polska,
  • Woltanic,
  • Woltex Development.

Oferta oraz wzory umów są sprawdzane pod kątem możliwości naruszenia interesów konsumentów lub stosowania niedozwolonych klauzul. Najdokładniej UOKiK analizuje wskazywane przez klientów problemy – jak respektowane jest prawo do odstąpienia od umowy, czy konsument jest obciążany kosztami i jak wyglądają terminy wykonania umowy. Dodatkowo, pod lupą znalazły się także telefony marketingowe.

Jedno z pierwszych takich postępowań wyjaśniających już się zakończyło – bez konieczności stawiania zarzutów i z korzyścią dla konsumentów. Dotyczyło spółki Columbus Energy z Krakowa. Tu klienci skarżyli się, że mają problemy z odstąpieniem umów, a firma obciąża ich wysokimi kosztami audytu. W wyniku działań UOKiK doszło do modyfikacji umów bez pobierania kwestionowanych opłat.

O czym musi wiedzieć klient zanim podpisze umowę?

Zanim na umowie pojawi się podpis, warto zachować czujność. Zasada ograniczonego zaufania może uratować konsumentów przed wysokimi kosztami. UOKiK przypomina:

  • nie podawaj danych osobowych w rozmowie z telemarketerem,
  • weryfikuj oferty,
  • domagaj się rzetelnych, precyzyjnych informacji,
  • uważnie czytaj umowę, także załączniki,
  • masz prawo odstąpić od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa w ciągu 14 dni,
  • masz prawo do rękojmi.

Źródło: UOKiK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro