Zaprezentowali dawne świętokrzyskie obrzędy i mówili gwarą - w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyły się dwa konkursy promujące regionalny folklor.

W niedzielę Wojewódzki Dom Kultury wypełnił się zespołami ludowymi, które brały udział w Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich.

Równolegle odbywał się VIII Regionalny Przegląd Gadek „Toto nase ludowe godanie”, w którym wzięło udział pięciu uczestników indywidualnych. Oba konkursy miały na celu promocję świętokrzyskiego folkloru.

- Niestety starsze pokolenie odchodzi, w związku z czym trzeba organizować tego typu konkursy, by utrwalić naszą tradycję. Ginie i gwara, i obyczaj. To widać nawet po kostiumach zespołów, które już nie są takie, jak być powinny. W konkursach sprawdzamy na przykład, czy mają właściwe buty, fartuszki - czy to wszystko jest autentyczne, nie zaś udawane. Jednym wychodzi lepiej, innym gorzej. Widać, że w tych zespołach, gdzie są osoby starsze, to przywiązanie do tradycji jest mocniejsze - mówił Lech Sulimierski, aktor i juror w konkursie.

W konkursie teatrów wiejskich wystąpiło 9 zespołów. Najlepsze okazały się dwa. Pierwsze miejsce ex aequo zajęły Zespół „Świętokrzyskie Jodły” ze Śniadki Drugiej w gminie Bodzentyn oraz Zespół Ludowy „Jaworzanki” z Jaworza w gminie Zagnańsk. Drugie miejsce przyznano, również ex aequo Zespołowi Pieśni Ludowej z Marzysza w gminie Daleszyce oraz Zespołowi Pieśni i Tańca „Leśnianie” z Leśnej w gminie Bodzentyn. Trzecie miejsce wywalczył sobie Zespół „Złote Lata” z Miedzianej Góry. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

Opowieści gwarowe najbardziej podobały się z kolei w wykonaniu Józefy Buckiej z Kostomłotów Drugich. Drugie miejsce zajęli ex aequo - Zygmunt Wiśniewski z Ćmińska -Wyrowce oraz Henryka Brzoza z Kowali. Trzecie miejsce przyznano ex aequo Irenie Zakrzewskiej z Osin-Majoratu oraz Lechowi Łysakowi z Woli Jachowej.


POLECAMY RÓWNIEŻ:Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu