Formalności zatrudniania Ukraińców mają być uproszczone do minimum. W planach również więcej miejsc pracy dla kobiet z Ukrainy

Justyna Madan
Justyna Madan
Polski rząd zapowiada ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców i więcej pracy dla kobiet, które przybyły do Polski uciekając przed wojną
Polski rząd zapowiada ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców i więcej pracy dla kobiet, które przybyły do Polski uciekając przed wojną 123rf
Ukraińcy w Polsce mogą liczyć nie tylko na pomoc humanitarną. Jest w naszym kraju również praca dla uchodźców. Nasz rynek upraszcza formalności związane z zatrudnieniem cudzoziemców. Rząd przygotowuje specustawę, która ma uprościć zatrudnianie Ukraińców, pojawi się też więcej miejsc pracy dla kobiet.

Rynek pracy staje aktualnie przed różnymi wyzwaniami, m.in. przekwalifikowania „męskich” stanowisk i zadań na lżejsze, które nie wymagają dużej siły fizycznej. Polscy pracodawcy szukają recepty na braki kadrowe.

Praca dla Ukraińców w Polsce

„Osoby zatrudnione w Grupie Progres, jak i innych organizacjach, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie, nie rezygnują z pracy w związku z ogłoszonym poborem. Zatrudniamy kilka tysięcy Ukraińców, w tym momencie na wyjazd i wstąpienie do wojska zdecydował się 1 proc. z nich. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, monitorujemy ją i bierzemy pod uwagę, że część Ukraińców może zrezygnować z pracy, bo wyjadą bronić swojej ojczyzny” – mówi Paweł Dąbrowski, Prezes spółek operacyjnych w Grupie Progres.

Tłumaczy również, że deficyty kadrowe mogą pojawić się z powodu masowych powołań do wojska, niedrożnych lub w pełni zamkniętych granic i ogólnego braku mężczyzn do pracy, których poszukuje wiele branż. Dotychczas duża część z nich pochodziła właśnie z Ukrainy.

„Obowiązuje zakaz wyjazdu z Ukrainy dla mężczyzn w wieku od 18 do 60 r. ż. Jeżeli wojna, którą Rosja wypowiedziała naszemu sąsiadowi szybko nie dobiegnie końca, to już niebawem braki kadrowe staną się odczuwalne dla wielu firm z całej Polski” – dodaje Paweł Dąbrowski.

Rynek pracy otwiera się na kobiety z Ukrainy

Problemem są deficyty kadrowe w branżach zatrudniających głównie mężczyzn. Już w ubiegłym roku odnotowano znaczący wzrost puli ogłoszeń rekrutacyjnych na „męskie stanowiska” i nie szedł on w parze ze skokowym wzrostem liczby panów chętnych do podjęcia pracy.

Przybywająca fala uchodźców z Ukrainy nie pokryje potrzeb, bo do Polski przyjeżdżają głównie kobiety i dzieci. Panie, w wielu przypadkach, nie są w stanie wykonywać ciężkich prac wymagających m.in. dużej siły fizycznej. Sytuacji nie poprawiają też braki kadrowe dot. mężczyzn prognozowane na 2022 r. w Barometrze zawodów, według którego ok. połowa zawodów deficytowych dedykowana jest najczęściej panom.

Wśród nich znajdują się takie profesje jak betoniarze, zbrojarze, brukarze, cieśle, stolarze budowlani, dekarze, blacharze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy instalacji budowlanych, murarze, tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna, stolarze, spawacze i ślusarze.

Rynek pracy może przyjąć jeszcze nawet 1 mln pracowników – tak podaje polski rząd. Lukę tę mogłyby wypełnić kobiety, które wraz z dziećmi uciekają do Polski przed wojną. Rząd obiecuje, że oferty pracy będą przygotowywane pod kątem kobiet, jest przygotowywana specustawa. Procedury zatrudniania mają być maksymalnie uproszczone. Ukrainki mogą również liczyć na pomoc finansową.

- Jesteśmy po rozmowach z pracodawcami, którzy deklarują, że będą oferty pracy właśnie pod kątem kobiet – mówił podczas konferencji Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Kobiety z dziećmi mogą również liczyć na dostęp do świadczeń rodzinnych.

Przeglądając zestawienie GUS z zeszłego roku można wskazać co najmniej kilkanaście stanowisk, które mogłyby zająć kobiety z Ukrainy. Poszukiwaliśmy m.in.:

 • 7,2 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy,
 • 9,2 tys. sekretarek i sekretarzy,
 • 7,9 tys. pracowników obsługi biurowej,
 • 4,1 tys. kucharek i kucharzy,
 • 2,1 tys. kelnerek i kelnerów,
 • 2,2 tys. fryzjerek i fryzjerów,
 • 31,3 tys. sprzedawców,
 • 24 tys. pracowników sprzedaży w sklepach,
 • 1,4 tys. kasjerek i kasjerów,
 • 9,9 tys. pomocy domowych i sprzątaczek oraz dodatkowo
 • 7,8 tys. sprzątaczek biurowych i hotelowych.

Dodatkowo, z analizy Personnel Service wynika, że dziesiątki tysięcy kobiet znajdzie zatrudnienie w centrach logistycznych do obsługi e-commerce, w szpitalach na stanowiskach pomocniczych i w ciągu najbliższych paru miesięcy w ruszającym nowym sezonie w sektorze HoReCa.

- Wywołany wojną w Ukrainie szybki rozwój firm spożywczych, związanych głównie z produkcją konserw oraz produkcji odzieży i środków higieny tworzy tysiące miejsc pracy, które będą mogły być obsadzone przez osoby z Ukrainy, które przekroczyły granicę z Polską – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.

Możliwość zatrudnienia obywateli Ukrainy będzie uproszczona?

Rząd jest w trakcie przygotowywania specustawy, która umożliwi Ukraińcom przebywanie na terenie Polski oraz pracę tutaj na podstawie pieczątki, którą otrzymują na granicy. Nowe przepisy pozwolą uchodźcom pracować bez wizy, która do tej pory była wymagana w przypadku zatrudnienia obywateli Ukrainy w Polsce. W przypadku zatrudnienia obywatela Ukrainy pracodawca będzie musiał zgłosić to w urzędzie pracy. Szacuje się, że tylko w samym handlu może się znaleźć nawet kilkanaście tysięcy miejsc pracy.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Polska Izba Handlu wystosowały wspólny apel do Premiera RP Mateusza Morawieckiego „o udzielenie wszelkiego możliwego wsparcia obywatelom Ukrainy zarówno tym przebywającym legalnie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jak i ukraińskim uchodźcom napływającym z terenów objętych działaniami wojennymi”

POHiD i PIH zaapelowały do polskiego rządu o wdrożenie następujących rozwiązań:

 • automatyczne przedłużenie zezwoleń na pobyt i pracę dla obywateli Ukrainy, co najmniej do czasu zniesienia stanu wojennego na terytorium Ukrainy;
 • szybka i uproszczona ścieżka procesu zatrudniania obywateli Ukrainy;
 • legalizacja pobytu osób przebywających w naszym kraju bez pozwolenia na pobyt i pracę.

Równocześnie, przedstawiciele branży zadeklarowali chęć wsparcia działań administracji publicznej na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy w postaci zapewnienia miejsc pracy, środków niezbędnych do życia, różnych innych form wsparcia dla obywateli ukraińskich przebywających w Polsce.

- By wesprzeć w szukaniu bezpiecznej pracy osoby z Ukrainy, które trafiły obecnie do Polski, w serwisie Pracuj.pl stworzono nowe funkcje. Już od poniedziałku 28 lutego w serwisie widnieje specjalna zakładka Robota, częściowo w języku ukraińskim. Pracodawcy mogą wyróżniać specjalnymi oznaczeniami stanowiska, na które są gotowi zatrudnić osoby z Ukrainy. Natomiast od 2 marca uruchomiliśmy funkcję dodawania bezpłatnych ogłoszeń ze znacznikiem "zapraszamy pracowników z Ukrainy". Również one znajdą się w dedykowanej zakładce Robota. Po niecałej dobie akcji w zakładce znajdowało się już blisko 3900 ofert w tak różnych dziedzinach, jak m.in. IT, praca fizyczna, obsługa klienta, sprzedaż, HR, marketing, produkcja czy budownictwo. Wsparcie Ukrainy jest dla nas tym bardziej szczególnie ważne, bo jesteśmy tam obecni od 15 lat, w Kijowie pracują nasze koleżanki i koledzy z serwisu Robota.ua, którym pomagamy w zachowaniu bezpieczeństwa w obliczu konfliktu - informuje Strefę Biznesu Aleksandra Skwarska, PR & CSR Manager Pracuj.pl.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że trwają prace nad tym, aby maksymalnie uprościć możliwość zatrudniania Ukraińców na polskim rynku pracy. Nie wiadomo jednak, kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Formalności zatrudniania Ukraińców mają być uproszczone do minimum. W planach również więcej miejsc pracy dla kobiet z Ukrainy - Strefa Biznesu

Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro