Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" 2018. Gospodarzom problemów nie brakuje. Spróbujmy poszukać rozwiązań

Lucyna Talaśka-Klich
W czwartej edycji forum wzięło udział ok. 500 osób
W czwartej edycji forum wzięło udział ok. 500 osób Przemysław Popowski
To musi być impreza na piątkę! Chodzi o piątą edycję Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej”, która odbędzie się 5 października w Bydgoszczy. Porozmawiamy o sprawach ważnych dla gospodarzy.

- Problemów rolnikom nie brakuje - mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, który brał udział w czterech poprzednich edycjach naszego forum i zapewnia, że i tym razem będzie uczestniczył w wydarzeniu.

Tutaj zdjęcia z poprzedniej edycji

Dla producentów trzody

Jeden z paneli V Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej” dotyczył będzie problemów związanych ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Kujawsko-pomorscy rolnicy bardzo boją się, że wirus ASF-u zawędruje do naszego województwa, co może pogłębić ich problemy.

- Zagrożenie ekonomiczne producentów trzody chlewnej jest ogromne! - twierdzi Ryszard Kierzek. - Niestety nie widzę, by w naszym kraju była szansa na poprawę sytuacji gospodarstw produkujących wieprzowinę w cyklu zamkniętym.

Jego zdaniem, ci gospodarze, którzy utrzymują w chlewniach maciory i mają tuczniki z własnej hodowli, popadają w coraz większe tarapaty. - Za to dziwnym trafem tucz nakładczy w Polsce ma się coraz lepiej - dodaje prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, który jest także producentem trzody chlewnej.

Problem ten jest szczególnie istotny nie tylko w Wielkopolsce, ale i w województwie kujawsko-pomorskiem, gdzie produkuje się najwięcej wieprzowiny w Polsce.

Mleko na cenowej huśtawce

Inny z paneli dotyczyć będzie produkcji mleka, które nadal znajduje się na cenowej huśtawce. W gronie specjalistów porozmawiamy m.in. o perspektywach dla tej branży.

- Cenowe huśtawki nie są dobre - mówi Leszek Olszewski, rolnik z miejscowości Białowieżyn (pow. lipnowski), który ma 120 krów mlecznych. - Na razie ceny są stabilne, ale sądzę, że niebawem stawki w skupie pójdą w górę.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Jednak nawet taka perspektywa nie cieszy rolnika, ponieważ ewentualne podwyżki w branży mleczarskiej wiążą się ze skutkami suszy i upałami.

- Od kierowców cystern odbierających mleko z gospodarstw wiem, że surowca jest teraz na rynku znacznie mniej - dodaje Leszek Olszewski. - Moje krowy też dają mniej mleka. To efekt upałów. Zwierzęta źle znoszą tak wysokie temperatury. Nawet nie chce im się jeść. Komputer pracujący w oborze pokazuje, że krowy zjadają paszy o około trzydzieści procent mniej.
Już teraz wielu producentów mleka obawia się, że może zabraknąć im pasz. Bo susza zniszczyła m.in. niektóre pastwiska i uprawy kukurydzy, a zapasy kiszonek kończą się.

Paneli będzie więcej

Zaplanowaliśmy łącznie pięć paneli tematycznych.

Oprócz tych już wymienionych (o afrykańskim pomorze świń i o mleku), będzie także o produkcji bez GMO. Ten temat dotyczy nie tylko produkcji zwierzęcej, ale i roślinnej.

Coraz więcej zakładów mleczarskich kupuje surowiec wyprodukowany bez GMO. Dotyczy to także przetwórni mięsa. Czy można na tym zarobić?

Z kolei dla gospodarzy zajmujących się produkcją roślinną, pojawiają się większe możliwości zarobienia na krajowym białku. Ważne jednak, by był to taki surowiec, który oprócz tego, że nie jest modyfikowany genetycznie, mógł być wykorzystany do produkcji pasz.

Podczas innego panelu zajmiemy się automatyzacją, robotyzacją i informatyzacją w rolnictwie. To bardzo ważny temat nie tylko dla młodych rolników, ale dla wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje gospodarstwa.

Porozmawiamy także o rolnikach w jesieni życia.

Będą też trzy panele sponsorskie.

W ministerialnym gronie

Tradycją naszego forum stała się organizacja panelu dyskusyjnego z udziałem obecnego ministra lub wiceministra rolnictwa oraz byłych szefów tegoż resortu.

Po raz kolejny zaproszenie do udziału w Forum Rolniczym „Gazety Pomorskiej” przyjął Jan Krzysztof Ardanowski, który od kilku miesięcy jest ministrem rolnictwa (uczestniczył we wszystkich poprzednich edycjach naszego wydarzenia).

Swój udział potwierdzili już byli ministrowie: Roman Jagieliński oraz Stanisław Kalemba.

Uczestnicy tego panelu podyskutują o problemach polskich rolników i o tym, co należy zmienić, by praca polskich rolników była wreszcie opłacalna.

Docenimy rolników i sołtysów

Podczas forum nagrodzimy laureatów naszych plebiscytów - rolników oraz sołtysów.

W poprzednim roku, w czwartej edycji tegoż wydarzenia, gościliśmy około 500 osób i mniej więcej tylu chcielibyśmy ugościć także w tym roku.

Współorganizatorem forum jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Forum Rolnicze "Gazety Pomorskiej" 2018. Gospodarzom problemów nie brakuje. Spróbujmy poszukać rozwiązań - Gazeta Pomorska