Fotopułapki w lasach pomogą w obserwacji zachowań i aktywności bociana czarnego. Ten ptak wybiera miejsca z dala od ludzkich siedzib

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Pierwsze bociany czarne już się pojawiło, można je zobaczyć na zdjęcia z fotopułapek umieszczonych przez RDLP w Radomiu. Obserwacja tych ptaków, pozwoli nam lepiej je zrozumieć.
Pierwsze bociany czarne już się pojawiło, można je zobaczyć na zdjęcia z fotopułapek umieszczonych przez RDLP w Radomiu. Obserwacja tych ptaków, pozwoli nam lepiej je zrozumieć. pixabay.com
Leśnicy rozmieścili fotopułapki w radomskich i świętokrzyskich lasach. Dzięki temu możliwa będzie obserwacja gniazd bocianów czarnych. Zebrane dane posłużą m.in. do opracowania koncepcji ochrony tego gatunku. Leśnicy zapewniają, że zainstalowane kamery w żaden sposób nie naruszają spokoju ptaków. – Poprzez obserwację gniazd będzie można poznać aktywność dobową ptaków, w tym zmianę partnerów przy wysiadywaniu jaj – mówi Beata Okulińska z zespołu ds. promocji i mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Radomiu.

Spis treści

Jak poinformowała Okulińska, fotopułapki zostały rozmieszczone w:

  • regionie radomskim, w nadleśnictwach: Dobieszyn, Grójec, Kozienice i Zwoleń
  • oraz w regionie świętokrzyskim, w nadleśnictwach: Chmielnik, Jędrzejów, Ostrowiec Świętokrzyski, Pińczów, Radoszyce, Staszów i Suchedniów.

Urządzenia zamontowano przed 1 marca, czyli zanim pojawiły się w nich bociany wracające do Polski z miejsc zimowania.

Leśnicy zapewniają, że zainstalowane kamery w żaden sposób nie naruszają spokoju ptaków. Umieszczenie fotopułapek zostało uzgodnione z instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody. W zakresie badania biologii lęgowej bociana czarnego Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu podjęła współpracę z Leśnym Zakładem Doświadczalnym SGGW w Rogowie.

Dowiemy się więcej o bocianach czarnych?

– Dzięki obserwacji gniazd za pomocą fotopułapek będzie można przez cały okres lęgowy śledzić i dokumentować zachowania ptaków, poznać ich aktywność dobową, w tym zmianę partnerów przy wysiadywaniu jaj, okres i czas karmienia młodych, rodzaj przynoszonego pokarmu – powiedziała przedstawicielka RDLP w Radomiu.

Monitoring pozwoli też zaobserwować, na jakie zagrożenia narażone są pisklęta, określić gatunek drapieżników i sposób ich ataku czy zachowanie piskląt, gdy grozi im niebezpieczeństwo.

Leśnicy chcą też propagować wiedzę o bocianie czarnym wśród społeczeństwa i zwracać uwagę na potrzebę ochrony tego gatunku.

– Dlatego będziemy m.in. publikować zdjęci z fotopułapek na stronach i profilach facebookowych RDLP w Radomiu i nadleśnictw biorących udział w programie oraz na stronach i w mediach społecznościowych Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie – zapowiedziała Okulińska.

Obserwacje będą prowadzone do 15 września br., czyli do spodziewanego czasu odlotu ptaków na miejsce zimowania.

Ten bardziej płochy i skryty bocian

Bocian czarny (Ciconia Nigra) żyje w lasach, przede wszystkim na terenach bagiennych i błotnistych. Jest gatunkiem rzadziej występującym niż bocian biały, mniejszym od niego i delikatniejszym. Jego wygląd charakteryzują brunatno-czarne ubarwienie piór (poza brzuchem i piersią, które są białe), czarne oczy otoczone czerwoną i nieupierzoną skórą oraz długi czerwony dziób i długie czerwone nogi.

Bocian czarny jest skryty i płochliwy, unika kontaktu z człowiekiem. Gniazda buduje na słabo dostępnych drzewach, z rozłożystymi konarami i łatwym dolotem. Pożywienia szuka, brodząc w płytkiej wodzie – rzekach, strumieniach czy rozlewiskach. Żywi się głównie małymi rybami i żabami.

W Polsce żyje ok. 1400-1600 bocianich par, co stanowi prawie jedną czwartą całej populacji. Najwięcej bocianów, aż 87 proc. występuje na obszarach nizinnym i wyżynnym, pozostałe 13 proc. na trenach górskich. Ptaki te zimują w Afryce, na południe od Sahary, oraz w dolinie rzeki Jordan w Izraelu.

Bocian czarny w Polsce podlega ochronie ścisłej. Do zagrożeń tego gatunku należy m.in.

  • ograniczona dostępność miejsc lęgowych,
  • mała dostępność miejsc żerowania z powodu osuszania terenów podmokłych i obniżania poziomu wód gruntowych czy regulacji rzek.

Do głównych drapieżników zagrażających bocianom czarnym należą kruki, bieliki i dzięcioły, które niszczą jaja, oraz kuny. Bywa, że ptaki płoszone są przez ludzi. Dorosłe osobniki padają także ofiarą bielika. Ptaki giną również na skutek kolizji z przewodami i w zderzeniach z turbinami elektrowni wiatrowych. Wiele z nich ginie od strzałów z broni palnej w czasie przelotów na zimowiska.

Źródło:

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie