Gąska zielona to kontrowersyjny grzyb. Czy rzeczywiście jest toksyczna i można się nią zatruć? Z jakimi okazami można ją pomylić?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Z gąską zieloną trzeba uważać. Czy rzeczywiście może zaszkodzić?
Z gąską zieloną trzeba uważać. Czy rzeczywiście może zaszkodzić? GettyImages/NataGolubnycha
Zdania grzybiarzy na temat gąski zielonej są podzielone. Od wielu lat toczy się dyskusja, czy grzyba można spożywać, czy lepiej omijać go szerokim łukiem. Zdarzają się zatrucia gąską, ale w polskich domach wciąż się ją marynuje lub smaży. Leśnicy przestrzegają, że w pewnych sytuacjach może nam zaszkodzić. „Nie zaleca się jeść jej zbyt wiele, są kraje, gdzie jest uznana za toksyczną” – informują Lasy Państwowe. Co więc musimy wiedzieć o gąsce zielonej?

Spis treści

Gąska zielona budzi wątpliwości

Gąskę zieloną łatwo znaleźć w krajowych lasach, jest dopuszczona do obrotu. Niektórzy cenią jej walory smakowe, niektórzy uważają znalezisko za szkodzące zdrowiu.

Gąska zielonka to grzyb kontrowersyjny. Ukrywa się pod ziemią, nie zaleca się jeść jej zbyt wiele, są kraje, gdzie jest uznana za toksyczną, i łatwo pomylić ją z muchomorem i trującą gąską siarkową. Niektórzy cenią ją jednak w marynacie lub smażoną – przekazywały Lasy Państwowe na Twitterze.

Kilkanaście lat temu angielscy naukowcy opublikowali raport, który ujawnił przypadki zatrucia gąską zieloną. Poszkodowani mieli trudności z oddychaniem, problemy trawienne, a ich mięśnie sztywniały. Wielu przyznało, że spożyło grzyby w sporych ilościach, na objawy miało też wpływ miejsce ich zbierania – było skażone. Od tego czasu gatunek budzi wątpliwości.

Jak wygląda gąska zielona? Można ją pomylić z innymi grzybami

Jak sama nazwa wskazuje, gąski najczęściej mają zabarwienie zielonkawe, zdarza się jednak, że ich kapelusze wpadają w odcień żółci lub brązu. Zmienność barw sprawia, że można ją pomylić z innymi okazami. W lesie podobne mogą być muchomor sromotnikowy lub inna gąska – siarkowa. Najlepiej weryfikować grzyby po trzonie, jego podstawa ulega rozszerzeniu, co daje wrażenie grubej końcówki lub po blaszkach – mają nieregularny kształt i żółtą barwę. Nie bez znaczenia jest też położenie gąsek. Wszelkie wątpliwości dotyczące grzybów, niezależnie od gatunku, warto weryfikować u grzyboznawcy lub klasyfikatora.

Gdzie rosną gąski zielone?

Wysyp grzybów zaczyna się we wrześniu, grzybiarze mogą na nie trafić jeszcze w listopadzie. Znalezienie gąsek nie jest jednak łatwe. Rosną w lasach sosnowych, najczęściej w grupie. Większość grzyba rośnie pod ziemią, więc trzeba je dobrze oczyścić z pozostałości ściółki.

Niektórzy zalecają je moczyć w ciepłej, mocno osolonej wodzie co chwilę mieszając. Wtedy otwierają się blaszki na spodzie kapelusza i piasek zostaje na dnie naczynia – czytamy na jednym z blogów Lasów Państwowych.

Jeść czy nie jeść? Oto jest pytanie

Choć mówi się o zatruciach gąską, można ją spożywać, ale trzeba pamiętać, by ilości były niewielkie. Dobrze też, aby pochodziła ze sprawdzonego lasu. Ze względów bezpieczeństwa nie podaje się tych grzybów dzieciom i seniorom. Świeżo zebrane okazy pachną mąką, a przed obróbką powinno się oczyścić je nie tylko z części lasu, ale też ze skórki. Kucharze cenią jej walory smakowe i dodają do sosów lub zup. Najczęściej jednak grzyby degustowane są w formie marynowanej.

Źródło: Lasy Państwowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera