Gdańsk i Gdynia wśród 50 miast na całym świecie, które mogą znaleźć się pod wodą. Naukowcy pokazali wizualizacje

Justyna Madan
Justyna Madan
Gdańsk może znaleźć się pod wodą? Tak wskazują wizualizacje "Picturing Our Future" naukowców z Climate Central.
Gdańsk może znaleźć się pod wodą? Tak wskazują wizualizacje "Picturing Our Future" naukowców z Climate Central. Przemyslaw Swiderski
Jesteśmy świadkami kryzysu klimatycznego, który może na zawsze zmienić wygląd naszej planety. Naukowcy z organizacji non-profit Climate Central uznali, że ponieważ wielu ludzi jest wzrokowcami, lepiej będzie pokazać wizualizacje tego, co może się stać w przyszłości z wieloma nadmorskimi miastami. Tak będzie wyglądać przyszłość, jeśli nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych, przez które poziom wody może drastycznie wzrosnąć. Pokazano dwa scenariusze – miasta w przypadku wzrostu średniej temperatury o 1,5 st. C oraz 3 st. C.

- Wykonaliśmy fotorealistyczne randeringi dwóch możliwych przyszłości kulturowych w nadmorskich miastach na całym świecie, ściśle związanych z naszymi badaniami naukowymi. Jedna przyszłość opiera się na długoterminowych prognozach wzrostu poziomu mórz, jeśli nadal będziemy zanieczyszczać środowisko, a druga jeśli szybko zatrzymamy emisję gazów cieplarnianych – tłumaczy Climate Central.

Tragiczne skutki zmian klimatu

Część emisji dwutlenku węgla spowodowanych przez człowieka pozostanie w atmosferze przez setki lat, podnosząc temperaturę i poziom mórz na całym świecie.

- Wykorzystując najnowocześniejsze nowe globalne dane dotyczące zanieczyszczeń i populacji, pokazujemy, że w scenariuszach wysokich emisji prowadzących do ocieplenia o 4 st. C i mediany przewidywanego średniego globalnego wzrostu poziomu mórz o 8,9 m w ciągu około 200- do 2000- lat, co najmniej 50 dużych miast, głównie w Azji, musiałoby stanąć w obliczu częściowej lub prawie całkowitej utraty obszaru - tłumaczą naukowcy Climate Central.

W przypadku scenariusza, który zakłada, że uda nam się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a średnia temperatura wzrośnie o 1,5 st. C, poziom wody wzrośnie o 2,9 m. Najbardziej pesymistyczną opcją jest ta, ze wzrostem temperatury aż o 4 stopnie. Jeżeli dojdzie do skutku, z powierzchni Ziemi może zniknąć nawet 50 miast na całym świecie, a wraz z nimi ponad 800 milionów ludzi – to 10 proc. światowej populacji.

Jeśli nie przeraża nas scenariusz mogący się ziścić za co najmniej 200 lat, warto zwrócić uwagę, że niektóre tereny są zagrożone zalaniem już w 2050 roku. Dlatego tak ważna jest realizacja celów porozumienia paryskiego.

Gdańsk i Gdynia wśród zagrożonych miast

W wizualizacjach „Picturing Our Future” nie zabrakło polskiego akcentu. Zagrożone są zarówno Gdańsk, jak i Gdynia. Wygląd tego pierwszego miasta pokazano nawet w formie krótkiego filmu wideo.

Poza polskimi miastami, w przyszłości pod wodą mogą znaleźć się: Sydney, Houston, Boston, Nowy Jork, Los Angeles, Londyn, Glasgow, Sztokholm, Barcelona, Oslo czy Hamburg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo