Gdzie rolnik musi nosić maseczkę? Praca i życie w czasie koronawirusa

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/Carola68
Koronawirus. Noszenie maseczek to teraz obowiązek, ale czy dla rolników na terenie gospodarstwa również? Takich pytań pojawiło się w ostatnich dniach sporo, więc jednoznacznie postanowiło na nie odpowiedzieć Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Maski ochronne, które mają zakrywać usta i nos stały się w Polsce obowiązkowe 16 kwietnia i mają pomóc chronić się przed zarażeniem koronawirusem. Są sytuacje, w których prawo nie wymaga ich noszenia.

Czy rolnik podczas pracy w swoim gospodarstwie, np. podczas karmienia krów czy sprzątania w chlewni powinien mieć założoną maseczkę ochronną? Od 16 kwietnia 2020 do odwołania obowiązują przepisy, które szczegółowo omawia rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

Od 16 kwietnia trzeba zakrywać nos i usta w miejscach publicznych, czyli dostępnych dla nieograniczonej liczby osób, np. obiekty handlowe i usługowe

- Nie możemy cały czas żyć w izolacji. Musimy wprowadzać zasady bezpiecznego funkcjonowania w epidemii - mówił 16 kwietnia Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia. - Musimy zasłaniać twarz, stosować higienę osobistą, trzymać dystans, przestrzegać kwarantanny, dbać o starszych i słabszych oraz pracować zdalnie. To są zasady czasu epidemii.

Maseczki ochronne - kiedy musi je nosić rolnik i czy w gospodarstwie również?

Wyjaśnia to resort rolnictwa: "Obowiązek zakrywania nosa i ust nie dotyczy rolników podczas pracy w gospodarstwie rolnym czy też podczas przebywania na terenie prywatnym wokół domu".

Ministerstwo rolnictwa powołuje się na uzasadnienie do wspomnianego rozporządzenia, z którego wynika, że obowiązek noszenia maseczek nie dotyczy rolników podczas pracy w gospodarstwie rolnym czy też podczas przebywania na terenie prywatnym - jak np. taras czy własna nieruchomość gruntowa wokół domu.

Kiedy rolnik też musi nosić maseczkę ochronną?

W tych samych sytuacjach, które dotyczą pozostałej części społeczeństwa, czyli np. kiedy:

  • wychodzi poza dom i własną posesję, na drogach i placach
  • jedzie samochodem osobowym z osobami, z którymi nie mieszkamy, np. podwozi sąsiada
  • w miejscach ogólnodostępnych: budynkach administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, bankach, sklepach, lokalach gastronomicznych, punktach usługowych, na poczcie, na targowiskach (straganach).

Zakaz przemieszczania się a praca rolników. Czy dojazd na pole jest legalny?

Resort przypomina, że zgodnie z nowym brzmieniem paragrafu 5 pkt 1 rozporządzenia zakaz przemieszczania się na terytorium RP nie dotyczy przemieszczania się danej osoby w celu:

  • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych;
  • lub pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym;
  • lub realizacji zadań mających na celu ochronę i zabezpieczenie upraw i płodów rolnych przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę lub przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt lub zakupu towarów i usług z tym związanych.

Praca we własnym gospodarstwie to nie jedyna sytuacja, w której prawo nie wymaga noszenia masek ochronnych. Obowiązku noszenia maseczki, jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, nie mają:

  • kierowcy samochodów osobowych, jeśli jadą sami lub z dzieckiem do lat 4
  • dzieci do ukończenia 4. roku życia
  • osoby z niepełnosprawnością, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia lub dlatego, że nie potrafiłyby jej zdjąć lub nie wiedziałyby, kiedy to zrobić (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane)
  • osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osób obsługujących interesantów lub klientów. Ci ostatni mogą używać zamiast maseczki przyłbicy, jeżeli stanowisko kasowe lub inne stanowisko pracy jest oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną
  • kierowcy w transporcie publicznym, jeśli zostali w odpowiedni sposób oddzieleni od pasażerów
  • duchowni podczas czynności lub obrzędów religijnych
  • żołnierze i funkcjonariusze wykonujący zadania służbowe.

Uwaga! Każdy ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie policji i przedstawicieli innych instytucji uprawnionych do legitymowania oraz w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości.

Wielorazową maseczkę z materiału trzeba prać. W jakiej temperaturze?

Popularność, wobec czasowych problemów z dostępnością maseczek jednorazowych, zyskały te szyte z materiałów. Resort zdrowia przypomina, że "maseczki bawełniane, własnej roboty, bez filtra, chronią tylko przed dużymi kroplami, ale zapewniają ochronę przed odruchem dotykania twarzy. Trzeba je prać po każdym użyciu w 60 st. C, a następnie prasować".

Źródła: pacjent.gov.pl, MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie rolnik musi nosić maseczkę? Praca i życie w czasie koronawirusa - Gazeta Pomorska