Spis treści
Mowa zazwyczaj o sąsiadach, którzy nie zajmują się rolnictwem. Na wieś przeprowadzili się w poszukiwaniu ciszy i spokoju. Nie można jednak zapominać, że to obszar intensywnej produkcji rolnej. Produkcji żywności.
Praca maszyn rolniczych powoduje hałas, jednak o niewzywanie policji z powodu nocnych żniw zaapelował do mieszkańców wsi przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej, wicemarszałek wielkopolski Krzysztof Grabowski. Nie tylko w Wielkopolsce żniwa wciąż powodują niekiedy konflikty.
Rolniku, zachowaj ostrożność podczas zbiorów
Krzysztof Grabowski w swoim apelu podkreślił, że dla rolników rozpoczął się najważniejszy i najbardziej intensywny czas ich pracy, który niesie wiele zagrożeń i niebezpieczeństw.
Przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej zwrócił się do rolników z apelem o zachowanie bezpieczeństwa i szczególnej rozwagi podczas żniw. W minionym roku do oddziału KRUS w Poznaniu zgłoszono ponad 1,2 tys. zdarzeń przy pracy rolniczej.
– Zachowajcie szczególną ostrożność, zwłaszcza w czasie pracy z kombajnem, maszynami do zbioru słomy czy siana oraz podczas transportu płodów rolnych – podkreślił.
Wyraził nadzieję, że przestrzeganie zasad ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pozwoli na ograniczenie liczby wypadków.
Mieszkasz na wsi? Uszanuj pracę rolnika, nie utrudniaj żniw
– Szczególny apel kieruję do mieszkańców wsi nietrudniących się rolnictwem, by czasie nocnej, generującej hałas pracy maszyn nie utrudniać zbiorów wzywając policję – powiedział Grabowski.
Jak dodał, niepotrzebne interwencje i zgłoszenia zakłócają sprawny przebieg prac i wzniecają zatargi sąsiedzkie. – Wykażmy się w czasie prac żniwnych szczególną wyrozumiałością – zaapelował.
Podobne apele wystosowują sami rolnicy, którzy tłumaczą m.in. kierowcom, że ich przejazd kombajnem drogą publiczną jest konieczny, by dotrzeć na pole. Nie tamują ruchu dla przyjemności.
Bezpieczeństwo dzieci podczas żniw
Grabowski zwrócił też uwagę na potrzebę szczególnego zadbania o dzieci, które w okresie żniw mają wakacje. – Najmłodsi często zaciekawieni pracą w rolnictwie nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych z zabawą w gospodarstwie. Dlatego powinno zapewnić się dzieciom odpowiednią opiekę oraz bezpieczne miejsce zabaw, z dala od pracujących maszyn rolniczych – zauważył.
Z analizy wypadków przy pracy rolniczej, którym ulegli rolnicy ubezpieczeni w KRUS w 2023 roku wynika, że do Oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu zgłoszono w ciągu roku 1 203 takie zdarzenia. Było to o 275 mniej niż rok wcześniej.
Najwięcej osób zostało poszkodowanych wskutek upadku oraz na skutek pochwycenia i uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń.
W Oddziale Regionalnym KRUS w Poznaniu odnotowano w 2023 roku pięć wypadków śmiertelnych. Śmierć nastąpiła na skutek upadku, uderzenia przez środek transportu w ruchu, porażenia prądem, upadku przedmiotów na osobę oraz na skutek uderzenia lub przygniecenia przez transportowane materiały i przedmioty. Rok wcześniej zdarzeń śmiertelnych było sześć.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Źródło:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?