Główny Lekarz Weterynarii upraszcza procedurę dla ewakuujących się z Ukrainy z psem, kotem lub fretką

OPRAC.: Redakcja
pixabay.com
Główny Lekarz Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy do UE. Minimalnym wymogiem jest mikrochip i potwierdzone szczepienie przeciwko wściekliźnie. Czy w pospiesznym pakowaniu właściciele psów będą myśleli o zabraniu potwierdzenia szczepienia swojego pupila? Będzie można wypełnić oświadczenie.

Wytyczne dotyczą przewożenia przez polską granicę przez osoby nieposiadające kompletu dokumentów weterynaryjnych psów, kotów czy fretek. Wymogi postępowania ze zwierzętami towarzyszącymi podróżnym, wjeżdżającym z Ukrainy do UE mają minimalizować ryzyko wwozu zwierząt stanowiących potencjalne zagrożenie przeniesienia chorób zakaźnych, w szczególności wirusa wścieklizny.

Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii, uproszenie ma również minimalizować przestoje na przejściach granicznych i usprawnienie przemieszczania osób przez granicę zewnętrzną UE.

Zwierzęta towarzyszące, czyli jakie?

Mogą należeć do różnych gatunków, określonych w rozporządzeniu (UE) 2013/576

  • zwierzę należące do gatunku: psy (Canis lupus familiaris), koty (Felis silvestris catus), fretki (Mustela putorius furo);
  • bezkręgowce (z wyjątkiem pszczół i trzmieli objętych art. 8 dyrektywy 92/65/EWG oraz mięczaków i skorupiaków, o których mowa w art. 3 ust. 1 lit. e, ppkt (ii) i (iii) dyrektywy 2006/88/WE);
  • ozdobne zwierzęta wodne określone w art. 3 lit. k) dyrektywy 2006/88/WE i wyłączone z zakresu stosowania tej dyrektywy na mocy jej art. 2 ust. 1 lit. a;
  • płazy;
  • gady;
  • ptaki: przedstawiciele gatunków ptaków innych niż te, o których mowa w art. 2 dyrektywy 2009/158/WE (drób);
  • ssaki: gryzonie i króliki inne niż przeznaczone do produkcji żywności,

Zwierzęta przemieszczane w czasie trwania konfliktu militarnego nie muszą być zaopatrzone w wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Mowa o psach, kotach i fretkach.

Główny Inspektorat Weterynarii wyjaśnia, że za minimalny wymóg, kiedy zwierzę może zostać wprowadzone na teren UE, należy uznać zwierzę oznakowane mikrochipem, któremu towarzyszy dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania. Musi być możliwość weryfikacji tożsamości zwierzęcia tj. powiązania szczepienia z oznakowaniem. Kontroli spełnienia ww. wymagań dokonują funkcjonariusze celno-skarbowi.

Oświadczenie w przypadku braku spełnienia wymagań w przemieszczaniu psów czy kotów z Ukrainy

W celu ustalenia statusu zdrowotnego zwierzęcia towarzyszącego podróżnemu i objęcia stosownym nadzorem każdy podróżny, którego zwierzę nie spełnia jednego lub więcej wymagań przywozowych, zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia (wzór załącznika do pobrania na stronie MRiRW oraz wetgiw.gov.pl).

Wytyczne i wzory dokumentów są do pobrania na stronie ministerstwa rolnictwa gov.pl/rolnictwo

Twoje niezawodne narzędzia do pracy — teraz w dobrych cenach!

Materiały promocyjne partnera

Izolacja w sytuacji kiedy podróżny jest w stanie wskazać adres miejsca pobytu zwierzęcia na terenie Polski

Informacja dotycząca przemieszczenia zwierzęcia zawarta w oświadczeniu przekazywana jest do właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii wraz z dokumentem zawierającym decyzję PLW właściwego terytorialnie dla miejsca przekroczenia granicy zewnętrznej UE.

Procedura przewiduje, że PLW obejmuje zwierzę izolacją, oraz nadzoruje wykonanie czynności warunkujących spełnienie wymagań przez zwierzę, czyli

  • oznakowanie zwierzęcia (jeśli brak jest transpondera lub jest nieczytelny)
  • zaszczepienie przeciwko wściekliźnie (jeśli szczepienia nie można udokumentować lub jest nieważne)
  • pobrania krwi do badania serologicznego w kierunku oznaczenia poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie wykonanego przez zatwierdzone laboratorium

Po uzyskaniu wyniku badania serologicznego, zgodnie z którym poziom przeciwciał zaświadcza o nabytej odporności, zwierzę zostaje zwolnione z izolacji, a zwierzęciu zostają wydane dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów.

Źródło: GLW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro