Gołąb hodowcy z naszego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych wygrał i zdobył tytuł mistrza świata w lotach! Tę wiadomość przekazał nam Artur Zarębski z Koronowa.

Tym hodowcą jest Sławomir Burek ze Świekatowa. Bo koronowski oddział ma cztery sekcje hodowców - w Serocku, Sypniewie, Więcborku i Koronowie. Zrzesza około 80 osób. Pan Sławomir ze Świekatowa należy do naszej sekcji w Koronowie od ośmiu lat - opowiada Artur Zarębski.

Mistrz ponad 300-kilometrowych lotów nie ma imienia. Tylko widniejący na obrączce numer: PL037-15-254. Zawarta jest w tym nazwa kraju (PL), oddział związku - 037 ma Koronowo), rocznik gołębia -2015) oraz numer konkretnego „lotniarza” (254).

Olimpiady rozgrywane są co dwa lata. A mistrzostwa w lotach - co roku - opowiada Artur Zarębski. - To nie jest wynik jednego lotu. Tylko sześciu - z minionych dwóch sezonów.

Tutaj przypominamy: Tak hodowcy gołębi pocztowych rozpoczęli sezon lotów sportowych [zdjęcia]

Ptak najpierw rywalizował w wystawie okręgowej w Inowrocławiu, gdzie wygrał i następnie reprezentował Okręg Bydgoszcz na wystawie ogólnopolskiej w Sosnowcu. Ukoronowaniem lotów gołębia pocztowego pana Sławomira był udział w olimpiadzie Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Poznaniu. To impreza, na której spotykają się hodowcy gołębi z całego świata. W tym roku przyjechało ich kilkuset z kilkunastu krajów. Z Koronowa do Poznania 24 hodowców pojechało wynajętym autobusem.

Polscy hodowcy wygrali w Poznaniu klasyfikację medalową - zdobyli złoto. Zasługa to również gołębia Sławomira Burka ze Świekatowa. Wszak zdobył złoto w lotach na 300 kilometrów. To klasyfikacja o nazwie Sport H. Gołębie za każdym razem startują z terenu Niemiec. W klasyfikacji drużynowej srebro dostało się Słowakom, a brąz Niemcom.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Pan Sławomir hodowlą gołębi zajmuje się od roku 1995. Najpierw należał do oddziału bydgoskiego, potem koronowskiego. Hoduje około 200 gołębi pocztowych.

- W okręgu jest nas 800 - mówi Sławomir Burek. - Moje gołębie zdobywały już mistrzostwo Polski, trzy razy wicemistrzostwo, w lotach do 300 km, 300-500 km, ponad 600 także. Za każdym razem startuje moich 80-90 gołębi. Ten z numerem 254, który został teraz mistrzem świata w Poznaniu, pochodzi z hodowli niemieckiej. W sezonie startował w 13 lotach, za każdym razem startuje jednorazowo około 6000 gołębi. Średnia prędkość to 70-80 km, ale przy dobrych warunkach pogodowych 100-110 km. Mój jest najszybszy.