Gorąca dyskusja podczas Europejskiego Parlamentu Wiejskiego. Głos rolników strategiczny dla przyszłości Europy!

Marcelina Różycka
Marcelina Różycka
Dyskusja o przyszłości wsi i Europy podczas  Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Moderatorem spotkania był Hannes Lorenzen, Prezes  Agricultural and Rural Convention 2020.
Dyskusja o przyszłości wsi i Europy podczas Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Moderatorem spotkania był Hannes Lorenzen, Prezes Agricultural and Rural Convention 2020.
W środę, 14 września, podczas trzeciego dnia Europejskiego Parlamentu Wiejskiego zorganizowano panel dyskusyjny o przyszłości Europy i obszarów wiejskich, w którym wzięli udział przedstawiciele organizacji europejskich, pochodzący z sześciu krajów. W trakcie rozmów wspomniano także o funduszach europejskich i programach realizowanych w ramach nowej perspektywy unijnej. Dla Polski na politykę spójności przeznaczonych jest 300 miliardów złotych, a dla Europy – ponad 300 miliardów euro.

Gorąca dyskusja podczas Europejskiego Parlamentu Wiejskiego. Głos rolników strategiczny dla przyszłości Europy!

W panelu dyskusyjnym o przyszłości Europy jako pierwszy głos zabrał Radim Sršeň, Wiceminister Rozwoju Regionalnego Republiki Czeskiej, Wiceprzewodniczący Komisji NAT Europejskiego Komitetu Regionów. Podkreślił znaczenie dokumentu jakim jest długoterminowa wizja dotycząca obszarów wiejskich, który może w znaczący sposób przyspieszyć transformację tych obszarów. – Powinniśmy wykorzystać siłę samorządów lokalnych. Zdajemy sobie sprawę, że jednym z naszych zadań w ramach prezydencji Czech w Unii Europejskiej jest wspieranie inteligentnych wiosek na poziomie europejskim - mówił.

Marion Eckardt, Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Liderów Na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (European LEADER Association for Rural Development ELARD) ze Szwecji, nawiązała do odbywających się w ostatnich dniach wyborów parlamentarnych w Szwecji. - Oddanie głosów przez mieszkańców obszarów wiejskich na partię prawicową w Szwecji wynika z tego, że ludzie nie są zadowoleni z systemu, w którym tkwią. W Szwecji bardzo dużo centralizujemy, a powinniśmy dotrzeć do obywateli. Powinniśmy zainwestować bardziej w demokrację lokalną - zaznaczała.

Toma Šutić z Chorwacji, członek Gabinetu Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii, który jest odpowiedzialny za kwestie związane z demokracją obywatelską i aspektami społecznymi wspomniał o wartościach, które pozwolą zbudować silne społeczeństwo europejskie. – W poszukiwaniu rozwiązań zależy nam na podejściu demokracji inkluzywnej, partycypacyjnej. Powinniśmy słuchać głosu obywateli, aby przy takich zasobach jakie posiadamy, w jak najlepszy sposób wypracować wspólne rozwiązanie.

Nie tylko rolnictwo jest przyszłością obszarów

Katrina Idu, Prezes Forum Synergies mówiła o zaufaniu, jako najlepszym sposobie na zwiększenie zaangażowania młodej generacji w tworzeniu przyszłości Europy, na ich przejmowaniu organizacji europejskich zajmujących się tematami społecznymi. Goran Šoster, Wiceprezes PREPARE - Partnerstwa dla obszarów wiejskich Europy ze Słowenii dodał, że nie wszyscy mieszkańcy kraju są zadowoleni z osiągnięć w zakresie działań lokalnych. Normunds Popens, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. polityki regionalnej i miejskiej wspomniał o tym, że miasta są centrum rozwoju na całym świecie, ale także centrum problemów: zanieczyszczają, nie mają dobrej demokracji inkluzywnej czy mobilności. – To co robimy w DGREGIO w ramach polityki spójności, tworząc długoterminową wizję dla obszarów wiejskich. Nie tylko rolnictwo jest przyszłością obszarów. Wspieramy lokalne grupy działania i inteligentne wioski. Chcemy pokazać, że jedynie we współpracy z różnymi terytoriami będziemy w stanie odnieść sukces. Nowe cele polityki spójności opierają się o stymulację dialogu między różnymi modelami zarządzania czy interesariuszami – dodał Normunds Popens.

W kolejnym etapie panelu podjęto dyskusję na temat zmian klimatu, zielonego ładu, spójności oraz wykorzystania dostępnych programów i instrumentów europejskich.

Wspomniano także o Polsce, w której w nowej perspektywie budżetowej dostępnych jest na rzecz polityki spójności na najbliższych siedem lat ponad 300 miliardów złotych. Te środki z pewnością umożliwią zrealizowanie celów służących wprowadzaniu Ładu Zielonego dla Europy. Do stworzenia Zielonego Ładu w całej Europie trzeba stosować podejście horyzontalne.
Moderatorem spotkania był Hannes Lorenzen, Prezes Agricultural and Rural Convention 2020.

Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gorąca dyskusja podczas Europejskiego Parlamentu Wiejskiego. Głos rolników strategiczny dla przyszłości Europy! - Echo Dnia Świętokrzyskie