Gość w dom, pszczoła do ogrodu. Jak przyciągnąć owady?

Redakcja
Więcej owoców, nasion i pyszny miód! - to największe korzyści z obecności owadów zapylających w ogrodzie. Za chwilę zaczniemy na nowo urządzać nasze ogródki i ogrody. Możemy wprowadzić do nich więcej życia i to bez dodatkowych kosztów. Ba! Zysk dla otoczenia może być ogromny.

Jak zaprosić owady zapylające do zielonej przestrzeni i w jaki sposób zatrzymać je u siebie? W czym mogą nam pomóc? Postanowiliśmy to sprawdzić. Aby pszczoły zechciały u nas „mieszkać”, musimy stworzyć im dogodne warunki i trzymać się naczelnej zasady, którą zaadoptujemy z medycyny - po pierwsze nie szkodzić. - Pszczoły są szczególnie ważne dla odpowiedniego funkcjonowania m.in. ogródków działkowych, ale także parków i innych zielonych przestrzeni miasta - przekonuje Monika Szramowska, ogrodnik i nauczycielka zawodu w technikum ogrodniczym, Zespole Szkół Rolniczych w Grudziądzu. 

Przeczytaj też: Pszczelarze i Greenpeace chcą zakazu dla 4 insektycydów. Apelują do ministra

- Odpowiednio zapylone drzewa i rośliny ozdobne dają np. nasiona, którymi żywią się ptaki. Niektóre z owadów zapylających pomagają człowiekowi w likwidacji szkodników takich jak mszyce, mączliki czy roztocza - argumentuje i dodaje, że atrakcyjność roślin dla niektórych zapylaczy zwiększa barwa kwiatów. Poza pszczołami w zapylaniu pomagają nam również trzmiele (około 30 gatunków), motyle, osy, muchówki i chrząszcze. - Dzikie zapylacze mają jedną zaletę - nie są agresywne i przeważnie mają uwstecznione żądła, czyli nie żądlą - zapewnia Monika Szramowska.

Gość w dom, pszczoła do ogrodu. Jak przyciągnąć owady?

Stawiamy ul w ogrodzie
Skoro już wiemy, dlaczego pszczoły są przydatne, sięgnijmy po wiedzę, jak je u nas zadomowić. Jeśli mamy większy ogród i znajdzie się w nim miejsce na ul, to warto go postawić, ale wcześniej należy uzbroić się w pszczelarską wiedzę. 

- Aby założyć pasiekę, a jest nią już jeden ul, trzeba zachować pewne warunki - mówi Janusz Lambarski prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej we Włocławku. - Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, nie możemy być uciążliwi dla sąsiadów. Ul możemy umieścić w odległości min. 20 metrów od uczęszczanej drogi, 4 metry od sąsiadów, a wyloty ula muszą być ustawione w naszą stronę - tłumaczy pszczelarz. Jeśli nie możemy spełnić tych wymogów, jest rozwiązanie, a stanowi je płot minimum 3-metrowy. Najlepiej, gdyby to był żywopłot, ale możemy też zamocować siatkę na prętach w kolorze zielonym z oczkami 1cm na 1 cm. Taka przeszkoda spowoduje wznoszenie się pszczół do góry. 

80% roślin jest owadopylnych, w tym 72% zapylanych przez pszczołowate

Legalne prowadzenie pasieki wymaga rejestracji u powiatowego lekarza weterynarii. Nie wiąże się to z żadnymi opłatami. Składamy wniosek i otrzymujemy numer weterynaryjny pasieki. - Hodowla pszczół to nie posiadanie kota czy królika. Dobrze zgłosić się do koła pszczelarskiego czy związku pszczelarzy - radzi Janusz Lambarski. - Można porozmawiać, skorzystać z doświadczeń, tam zawsze doradzą. Jeśli ktoś się zapisze, to może korzystać ze szkoleń - dodaje. 

Prezes włocławskiego związku podpowiada młodym pszczelarzom, że nie należy kupować starych uli z rodzinami. - Chcemy założyć pasiekę, to do związku po pomoc. W ciągu ostatniego roku liczba pszczelarzy powiększyła się o 100 w naszym regionie kujawsko-dorzyńskim - mówi i cieszy się, że jest duże zainteresowanie. - Wszyscy powinniśmy się z tego cieszyć.

Gość w dom, pszczoła do ogrodu. Jak przyciągnąć owady?

Nie każdy ma możliwość postawienia u siebie w ogródku ula, ale nie jest to przeszkodą, żeby stworzyć owadom warunki do zamieszkania u nas. - Najprostszy sposób  wykonania domku to związanie gałęzi lub bambusy sznurkiem w pęczek, puste plastikowe butelki wypełnione słomą, drewniane budki z nawierconymi otworami - podpowiada Monika Szramowska. Można też postawić na bardziej zaawansowane konstrukcje. - W parkach miejskich, ogrodach prywatnych, ogródkach działkowych, skwerach osiedlowych zaleca się tworzenie tzw. hoteli dla dzikich zapylaczy. Są to specjalnie wykonane konstrukcje z drewna, gałęzi słomy, ceramiki, gliny, które mogą stanowić schronienie dla owadów zapylających. Można je zakupić w dobrych sklepach ogrodniczych. Jednak proponuję wykonać je samemu, gdyż są łatwe do przygotowania, a nasza satysfakcja z pomocy owadom będzie większa - zachęca nauczycielka.

Nakryj do stołu

- Nowe trendy w ogrodnictwie, takie jak dokładne wygrabianie liści, koszenie trawników czy usuwanie spróchniałego drzewa nie sprzyja owadom zapylającym - mają coraz mniej naturalnych siedlisk - zauważa ogrodniczka. Co możemy zrobić, żeby owady chciały do nas zaglądać? Posadzić drzewa atrakcyjne dla pszczół, a są to: czeremcha, robinia akacjowa, lipa, katalpa, klon; krzewy: dereń jadalny, śliwa ałycza, karagana, tamaryszek, suchodrzew, irga, żylistek, ligustr, bez lilak, kolcowój. 

- Warto wysiewać nawet w ogrodzie rośliny uprawne np.: gryka, rzepak, gorczyca, koniczyna, słonecznik, komonica, lucerna, saradela, wyka, tytoń, facelia, która oprócz tego, że pięknie niebiesko kwitnie, może stanowić poplon - wymienia nauczycielka. Zamiast tradycyjnych trawników warto zastosować w ogródkach i terenach zieleni miejskiej tzw. łąki kwietne.

Przeczytaj też: Aż dwie trzecie pszczelarzy jest powyżej pięćdziesiątki. Co z młodszymi?

Wróćmy do zasady wspomnianej na początku, a dotyczącej szkodzenia owadom. - Tym, co zaszkodzi i jest nagminnie stosowane, są środki ochrony roślin, lepsze są te biologiczne przekonuje Janusz Lambarski. To samo uważa Monika Szramowska: - Owadom pomożemy wybierając naturalne sposoby walki ze szkodnikami. I tak na przykład możemy  posiać lawendę, która odstrasza mrówki, ślimaki, chroni róże przed mszycami. 

- Przy inwazji mszyc można spryskać zaatakowane rośliny np. wywarem z pokrzywy lub wrotycza pospolitego. Aby dany obszar zabezpieczyć przed ślimakami, można usypać niewielki wał z trocin lub popiołu drzewnego - wymienia nauczycielka technikum ogrodniczego. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gość w dom, pszczoła do ogrodu. Jak przyciągnąć owady? - Gazeta Pomorska