Spis treści
Gospodarka o obiegu zamkniętym, nazywana też gospodarką cyrkularną, to najprościej rzecz ujmując model, w którym zasoby krążą w zamkniętym obiegu.
- W obiegu zamkniętym koniec życia produktu jest zarazem początkiem życia nowego produktu lub usługi. Wszystkie materiały zostają spożytkowane, ich wartość dodana jest zmaksymalizowana. Całkowicie wyeliminowany jest odpad. Wyeliminowana jest także potrzeba ekstrakcji nowych surowców. W gospodarce obiegu zamkniętego nie ma odpadów, są tylko surowce – informuje GOZ w praktyce.
Dlaczego gospodarka obiegu zamkniętego jest ważna?
Jest to przede wszystkim ważna część spowalniania zmian klimatu. Należy podjąć działania, aby zaradzić kryzysowi klimatycznemu, a odzysk materiałów ma w tym przypadku do odegrania ważną rolę. Międzynarodowy Panel Zasobów Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdził, że wydobycie i przetwarzanie zasobów naturalnych przyczynia się do około połowy wszystkich globalnych emisji gazów cieplarnianych.
Gospodarka o obiegu zamkniętym, zaprojektowana w sposób przemyślany i integracyjny, może potencjalnie chronić środowisko, poprawiać ekonomię i zwiększać sprawiedliwość społeczną. Zrównoważony rozwój od samego początku wymaga sprawiedliwości społecznej. Sposób, w jaki wydobywamy, wykorzystujemy i pozbywamy się naszych zasobów, może nieproporcjonalnie wpłynąć na i tak już wrażliwe społeczności.
W kopalniach wydobywane są surowce takie jak węgiel, gaz, ropa naftowa, złoto czy uran. Są to surowce nieodnawialne, co oznacza nie kiedy zostały wydobyte już nie „odrosną”. Warto jednak wiedzieć, że woda, drewno czy ryby też mogą się w końcu wyczerpać, jeśli będziemy zużywać więcej, niż zdąży się zregenerować.
- Na skończonej planecie taki model nie może funkcjonować w nieskończoność. Zakłada on, że surowce nigdy się nie wyczerpią, a odpady zawsze będzie gdzie wyrzucić. Co oczywiście jest niemożliwe. Planeta, na której żyjemy, jest zamkniętym ekosystemem, który ma ograniczoną zdolność do odnawiania swoich zasobów – podaje GOZ w praktyce.
Gospodarka cyrkularna odpowiedzią na kryzys klimatyczny?
Cykl życia produktów, w teorii, może powtarzać się w nieskończoność. Trzeba jednak pamiętać, że dla wielu surowców taki cykl nie będzie do końca zamknięty, ponieważ w pewnym momencie powstają odpady. - Niektóre materiały zużywają się, nie da się ich ponownie wykorzystywać czy recyklingować w nieskończoność – tłumaczy GOZ w praktyce.
- Model gospodarki obiegu zamkniętego jest zaczerpnięty ze środowiska naturalnego, w którym odpady jednych organizmów stają się pożywieniem dla dziesiątek innych, których odpady stają się z kolei pożywieniem dla kolejnych, i tak aż do zamknięcia cyklu – dodaje portal.
Dlatego gospodarka cyrkularna jest niezwykłym, ale nie jedynym, elementem w walce z kryzysem klimatycznym. Skoro to, co funkcjonuje, obecnie nie działa, należy to całkowicie przemodelować, a co za tym idzie, ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Można to osiągnąć, np. poprzez ograniczenie wydobycia surowców, przetwarzania ich oraz zmniejszeniu ilości produkowanych przez nas odpadów.
Zasada 3 R
3x R (odnosi się do słów z języka angielskiego: reduce, reuse, recycle) oznacza, że powinniśmy redukować odpady, używać ponownie jak najwięcej rzeczy, a resztę poddawać recyklingowi.
Redukcja to po prostu tworzenie mniejszej ilości odpadów. To najlepsza metoda na utrzymanie czystości środowiska, dlatego jest to pierwsza z zasad 3R. Redukując, zatrzymujesz problem u źródła. Ponowne użycie polega na znalezieniu nowego zastosowania dla przedmiotów, które zazwyczaj lądują w koszu na śmieci, a tak naprawdę mogą się jeszcze przydać i to wielokrotnie.
- Priorytetem GOZ jest redukcja liczby odpadów i wykorzystywanych surowców. Kolejnym rozwiązaniem jest przedłużanie życia surowców, np. poprzez ich ponowne wykorzystywanie, naprawę. Dopiero ostatnim działaniem jest recykling czy kompostowanie. Do ich przeprowadzenia bowiem wykorzystywane są kolejne zasoby (np. energia) i nie da się go przeprowadzać w nieskończoność – tłumaczy GOZ w praktyce.
Zasada 3R jest bardzo prosta do wdrożenia w życiu codziennym, choć na początku wymaga trochę czasu i zaangażowania. Warto jednak poświęcić czas, bo w ten sposób możemy chronić środowisko i zaoszczędzić pieniądze. Świadomy dobór produktów pomaga również pokazać producentom, że warto pracować nad ofertą ekologiczną.
Źródło: GOZ w praktyce
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?