Gospodarze chcą pozostać w KRUS-ie. Nawet jeśli trochę dorobią

Opracowanie Lucyna Talaśka-Klich
pixabay.com
Na pytania Czytelników odpowiedziały: Józefa Spychała, kier. Wydziału Świadczeń i Lucyna Orcholska, kier. Wydziału Ubezpieczeń w bydgoskim KRUS-ie.

Mam 56 lat i od 22 lat jestem ubezpieczony w KRUS - prowadzę działy specjalne rolnictwa, mam 0,53 ha. W tym roku nie osiągnąłem dochodu jakiego się spodziewałem. Żeby mieć środki na życie zmuszony jestem podjąć pracę poza rolnictwem. Nie chciałbym utracić ubezpieczenia w KRUS, chcę dalej je opłacać (...). Na jakiej umowie mogę się zatrudnić w zakładzie pracy, żeby mieć możliwość dalszego ubezpieczenia w KRUS? Czy to będzie umowa - zlecenia, czy umowa o dzieło?

Od 1 stycznia 2015 r. weszły w życie m.in. przepisy art.5 b ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U.  2016, poz. 277). Przepis ten umożliwia po spełnieniu warunków w nim określonych dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy tym rolnikom i domownikom, którzy zostali jednocześnie objęci ubezpieczeniem społecznym w ZUS z tytułu pełnienia funkcji w radzie nadzorczej lub wykonywania umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Od początku br. rolnik lub domownik może być podwójnie ubezpieczony po podjęciu pracy na podst. w/wym. umów lub powołania do rady nadzorczej obowiązkowo jako zleceniobiorca w ZUS oraz na dotychczasowych zasadach w KRUS pod warunkiem, że: - wartość przychodu osiągniętego z tych tytułów w rozliczeniu miesięcznym nie przekroczy kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. od 1 stycznia 2016 r. nie więcej niż 925 zł miesięcznie, - bezpośrednio przed dniem rozpoczęcia wykonywania w/wym. umów lub pełnienia funkcji w radzie nadzorczej podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy.

 

Spełnienie tych warunków daje prawo rolnikowi i domownikowi do nieprzerwanego ubezpieczenia w KRUS. Ubezpieczeni spełniający omówione wyżej warunki mogą w każdym czasie (w okresie trwania, np. umowy zlecenia lub członkostwa w radzie nadzorczej) odstąpić od ubezpieczenia społecznego rolników składając w KRUS oświadczenie w tej sprawie. Ubezpieczenie to ustanie nie wcześniej niż od dnia, w którym oświadczenie o odstąpieniu od ubezpieczenia zostało złożone w KRUS. Fakt podjęcia w/wym. aktywności należy zgłosić w KRUS.

 

Mąż chce z naszego rodzinnego gospodarstwa wydzielić dla syna kilkanaście hektarów (by mógł dostać pomoc). Cała nasza rodzina jest ubezpieczona w KRUS-ie. Czy syn, gdy zostanie właścicielem odrębnego gospodarstwa rolnego, będzie płacił wyższe składki do KRUS-u? Czy coś się zmieni?

Pani syn nie będzie płacił wyższej składki na ubezpieczenie społeczne rolników a jedynie zmianie ulegnie status ubezpieczonego z domownika na rolnika. Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników wynika z art. 4 ust. 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U.2016, poz. 277). Za każdego ubezpieczonego składka miesięczna jest opłacana w równej wysokości (art. 8 ust. 1) i wynosi 10 proc. emerytury podstawowej (art. 17 ust. 1 ). Jednocześnie Kasa przypomina, że stosownie do art. 37 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy rolnik jest obowiązany, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni zgłaszać osoby podlegające ubezpieczeniu w jego gospodarstwie rolnym oraz informować Kasę o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności. Dlatego też fakt zmiany statusu należy również zgłosić do KRUS.

 

Chciałabym się dowiedzieć, w jakim wieku przysługuje rolnikowi (który otrzymywał rentę strukturalną), okresowa emerytura. Czy może to być ktoś, kto ma ok. 63 lata? Przez ile lat można taką okresową emeryturę pobierać?

Emerytura okresowa przysługuje na czas, kiedy rolnik otrzymujący dotąd rentę strukturalną nie osiągnął ustawowego wieku wymaganego do stałej emerytury - co ma miejsce od 1 stycznia 2013 r., po wydłużeniu wieku emerytalnego dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. - a przestał już otrzymywać rentę strukturalną. Emeryturę okresową przyznaje KRUS na wniosek rolnika, a jej wypłatę kontynuuje do dnia ukończenia ustawowego wieku emerytalnego. Emerytury okresowej nie otrzyma osoba w wieku 63 lat, gdyż w III kwartale 2016 r. na emeryturę mogą przechodzić kobiety w wieku co najmniej 60 lat i 11 miesięcy i mężczyźni w wieku co najmniej 65 lat i 11 miesięcy. 

 

Lekarz powiedział, że jestem tak schorowany, iż powinienem iść na rentę. Mam małe gospodarstwo, nie chcemy go stracić. Żona pracuje w sklepie, ale chciałaby się zajmować gospodarstwem. (...) Czy mogę przepisać gospodarstwo tylko na nią? Mamy wspólnotę majątkową. Czy potrzebna będzie rozdzielność majątkowa, żebym mógł przekazać ziemię i przejść na rentę?

Wypłata emerytury lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, dla rolnika lub jego małżonka, w pełnej wysokości, tj. w części składkowej i części uzupełniającej jest uzależniona od zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, w rozumieniu art. 28 ust.4 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z tym przepisem ustawy, uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego. Z cytowanego przepisu wynika, że rozdzielność majątkowa pomiędzy małżonkami pozostaje bez znaczenia, bowiem nie jest istotnym, który z małżonków jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego.

 

Warunek zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej uznaje się za spełniony, jeżeli rolnik np. sprzedał grunty rolne, podarował je lub wydzierżawił. W świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego wydzierżawienie gospodarstwa rolnego dziecku (córce, synowi) nie stanowi przeszkody w uznaniu przez KRUS, że rolnik zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. Wydzierżawienie powinno nastąpić na podst. umowy pisemnej zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków w starostwie powiatowym. Ponadto rolnik powinien złożyć oświadczenie, że nie prowadzi działalności rolniczej na wydzierżawionych gruntach. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gospodarze chcą pozostać w KRUS-ie. Nawet jeśli trochę dorobią - Gazeta Pomorska