Gotujesz ziemniaki, ryż, makaron itp.? Nie wylewaj wody! Ma mnóstwo cennych właściwości. Sprytne triki na wykorzystanie wody po gotowaniu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wodę po gotowaniu wielu produktów i warzyw warto wykorzystać. Nie inaczej jest z wodą po kiszonkach. Poznaj sprytne triki! Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Wodę po gotowaniu wielu produktów i warzyw warto wykorzystać. Nie inaczej jest z wodą po kiszonkach. Poznaj sprytne triki! Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. Anna Shvets/pexels.com
Wody po gotowaniu ziemniaków, makaronu, ryżu i innych produktów nie warto wylewać! Ma ona wiele różnych i przydatnych zastosowań. Można ją wykorzystać przy gotowaniu, ale pomoże też dbać o urodę, posprzątać dom, a nawet pielęgnować rośliny. Niektóre też wzmacniają zdrowie – tu szczególnie cenna jest woda po ogórkach kiszonych i kapuście. Sprawdź, jak wykorzystać wodę po gotowaniu i kiszonkach. Te triki warto znać!

Wylewamy ją niemal codziennie. A to bardzo cenny i pożyteczny surowiec, który można wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Mowa o wodzie, w której gotowaliśmy ryż, makaron, ziemniaki czy inne warzywa. Jest też kilka innych „wód”, które odruchowo wylewamy, bo nie mamy pomysłu na ich zagospodarowanie. Tymczasem można je wykorzystać do gotowania, pielęgnacji ciała, a nawet domowych porządków. Niektóre mają także właściwości prozdrowotne. Przedstawiamy 8 wód po gotowaniu i kiszonkach oraz praktyczne sposoby ich wykorzystania.

Dlaczego woda po gotowaniu jest wartościowa

Do wody, w której gotujemy ziemniaki czy warzywa, ryż, makaron itp. przenika wiele cennych składników pochodzących z danych produktów. Są to przede wszystkim różne minerały, w pewnym stopniu witaminy, a także różne przydatne związki i substancje, jak skrobia. W nią obfituje przede wszystkim woda po ryżu, makaronie oraz ziemniakach.
Niektóre wody – przede wszystkim po ciecierzycy oraz fasoli – mają unikatowe właściwości, które sprawiają, że można je wykorzystać zamiast jajek! Niezwykle cenne dla organizmu jest także woda z ogórków kiszonych oraz kapusty.

Uwaga na sól!

Jest jedna rzecz, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jeśli wodę po gotowaniu chcemy wykorzystać do innych celów niż spożywcze. Nie wolno jej solić!
Jeśli nie wyobrażamy sobie zjedzenia niesłonych ziemniaków itp., można do gotowania wlać więcej wody, nadmiar odlać pod koniec gotowania, a posolić pozostałą, niewielką ilość i w niej dogotować warzywa. Pamiętajmy jednak, że nadmiar soli (a dokładnie – sodu) jest szkodliwy dla zdrowia, a nasza dieta i tak w nią obfituje. Ograniczenie solenia wyjdzie nam tylko na zdrowie, a do smaku takich potraw można się przyzwyczaić. Jest też sporo zdrowych zamienników soli.

Na co zwrócić uwagę podczas gotowania?

Pamiętajmy, że różne produkty należy gotować możliwie krótko. W przypadku makaronu i ryżu trzymajmy się zaleceń umieszczonych na opakowaniu, bo rozgotowane produkty są nie tylko mniej smaczne, ale też bardziej tuczące (mają wyższy indeks glikemiczny)!
W przypadku warzyw zbyt długie gotowanie pozbawia je witamin i innych pożytecznych związków. Wprawdzie jeśli wykorzystamy wodę po gotowaniu, część wartościowych substancji odzyskamy, ale są takie, które pod wpływem temperatury ulegają rozpadowi. Te będą stracone bezpowrotnie.

Ważne odcedzanie wody

Jeśli chcemy wykorzystać wodę po gotowaniu, musimy ją oczywiście zachować. To banał, ale w kuchni często rządzą nawyki, takie jak odruchowe odcedzenie wody do zlewu, czy wrzucenie makaronu na sito. Tutaj nie musimy wiele zmieniać, wystarczy, że w zlewie postawimy garnek, do którego odcedzimy wodę lub położymy na nim sito czy durszlak.
Równie dobrym rozwiązaniem jest wyjęcie gotowanych produktów łyżką cedzakową lub szczypcami (przy tej metodzie nie będziemy mieli dodatkowego garnka do mycia).

Wody po kiszonkach

Wylewasz wodę po ogórkach kiszonych albo sok odciśnięty z kapusty? To dopiero błąd i marnotrawstwo. Są one niemal tak samo wartościowe, jak same ukiszone warzywa. Dostarczają wielu witamin, mikroelementów, minerałów i innych pożytecznych dla zdrowia substancji. Działają jako naturalny probiotyk. Są zdrowe, jednak na ich spożycie, że względu na zawartość sodu, powinny uważać osoby z nadciśnieniem. Można je wykorzystać na kilka sposobów.
Uwaga: wykorzystujmy wodę po domowych kiszonkach lub pochodzących z pewnego źródła. Bywa, że do kapusta jest kiszona z dodatkiem kwasu octowego, a to już zupełnie inny produkt, znacznie mniej wartościowy odżywczo.

Wodę po gotowaniu wielu produktów i warzyw warto wykorzystać. Nie inaczej jest z wodą po kiszonkach. Poznaj sprytne triki! Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Gotujesz ziemniaki, ryż, makaron itp.? Nie wylewaj wody! Ma ...

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gotujesz ziemniaki, ryż, makaron itp.? Nie wylewaj wody! Ma mnóstwo cennych właściwości. Sprytne triki na wykorzystanie wody po gotowaniu - RegioDom.pl