Granty dla gmin popegeerowskich. Sprzęt warty ponad pół miliarda złotych trafi do dzieci i wnuków byłych pracowników PGR

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Program skierowany jest do głodnych edukacji dzieci i wnuków byłych pracowników PGR-ów.
Program skierowany jest do głodnych edukacji dzieci i wnuków byłych pracowników PGR-ów. pixabay.com/NadineDoerle/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
215 tysięcy komputerów i laptopów oraz 3 tysiące tabletów - w ramach rządowego programu „Wsparcie dla dzieci z terenów byłych PGR” uczniowie otrzymają na własność sprzęt warty ponad pół miliarda złotych. Pierwszą umowę podpisano w szkole w Zatorach w powiecie pułtuskim. W uroczystości wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Wyrównać szanse edukacyjne

Wiele miejsc w Polsce wciąż jest zapomnianych i ciężko tam o inwestycje. Dodatkowo, szkoły we wsiach popegeerowskich mają mniejsze możliwości niż te znajdujące się w miastach czy dużych wsiach.

– Epidemia niestety pokazała jak trudno jest zapewnić normalne kształcenie w sytuacji, w której trzeba przejść w tryb uczenia się poza szkołą. To była wielka strata dla dzieci i młodzieży, trzeba to jasno powiedzieć – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Wsparcie dla ponad 1600 gmin popegeerowskich

Ponad 1600 gmin skorzysta z rządowego programu, którego celem jest wyrównanie szans edukacyjnych. Inauguracja odbyła się w Zespole Placówek Oświatowych w Zatorach w woj. mazowieckim.

To też może Cię zainteresować

– Ten deficyt bardzo mocno było widać, kiedy weszło zdalne nauczanie w okresie pandemii. Ten program będzie temu deficytowi bardzo mocno się przeciwstawiał – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Polskie gminy zaczną się rozwijać?

„Wsparcie dla dzieci z terenów byłych PGR” to nie jedyny program skierowany do popegeerowskich środowisk. Dziś samorządy mogą starać się o wsparcie m.in. z Funduszu Inwestycji Lokalnych lub Funduszu Inwestycji Strategicznych.

– Pamiętam lata 90., pamiętam dramat jaki przeżywały te rodziny, kiedy znikały PGR-y, kiedy znikały miejsca pracy – dodał wicepremier.

Jak zaznaczał wiceminister Paweł Szefernaker, pomysł zrodził się rok temu podczas spotkania z pracownikami byłych przedsiębiorstw rolnych. Wielu z nich narzekało, że w rodzinach wielodzietnych jest jeden komputer i dzieci muszą dzielić się nim podczas lekcji zdalnych. Program skierowany jest do głodnych edukacji dzieci i wnuków byłych pracowników PGR-ów. Fundusze na realizację pochodzą z Unii Europejskiej.

Inauguracja rządowego programu w Zatorach

Pierwszą umowę podpisali wójt gminy Zatory Grzegorz Falba i przedstawicielka Programu „Polska Cyfrowa”.

– To jest duże wsparcie. Szczególnie w okresie pandemii, kiedy rzeczywiście był problem, gdy tego sprzętu brakowało – podkreślił wójt.

Źródło: MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie