1/13
Kupujesz rozsadę warzyw, kwiatów czy drzewka? Uważaj na...
fot. Polskapress

Kupujesz rozsadę warzyw, kwiatów czy drzewka? Uważaj na choroby! W ogrodzie doglądaj roślin, czy nie są chore.

2/13
Choroby hortensji...

Choroby hortensji

Hortensje to wspaniała ozdoba letnich rabat, ale pod warunkiem, że są zdrowe i zadbane. Jeśli bowiem zaczynają chorować, tracą swoje walory ozdobne i sprawiają problemy. Przyczyn pojawienia się na hortensjach chorób może być wiele. Jedną z najczęstszych chorób hortensji jest chloroza. Za chorobę nie odpowiadają jednak patogeny, tylko złe warunki siedliskowe i nasze błędy pielęgnacyjne.
Chloroza hortensji pojawia się wtedy, gdy podłoże, w którym rosną krzewy ma zbyt wysoki odczyn pH, gdyż rośliny preferują gleby kwaśne i lekko kwaśne.

Objawem chlorozy jest żółknąca między nerwami blaszka liściowa, podczas gdy same nerwy pozostają zielone.

Kiedy zaobserwujemy podobne objawy, natychmiast sprawdźmy odczyn gleby (np. papierkiem lakmusowym lub kwasomierzem), a kiedy okaże się, że odczyn jest za wysoki, zastosujmy preparaty zakwaszające glebę (np. nawóz z siarką dla hortensji niebieskich) lub zawierające żelazo bądź opryskajmy rośliny chelatem żelaza (np. Florovit Agro - Żelazo dla roślin - nawóz płynny dolistny w formie chelatu żelaza). Dobrze jest też domieszać do podłoża kwaśny torf i wyściółkować rośliny grubą warstwą kory sosnowej.

Chorobie fizjologicznej możemy łatwo zaradzić, gorzej, gdy na roślinie pojawi się jedna z popularnych chorób grzybowych, które powszechnie występują w ogrodach. Należy do nich między innymi szara pleśń, której objawy pojawiają się najczęściej podczas wilgotnej pogody.
Początkowo infekcja ma postać wodnistych plam na liściach, które szybko przybierają formę skupisk zarodników pokrytych szarym, pylącym nalotem. Szare plamy szybko się rozprzestrzeniają i z młodych liści przenoszą na pąki i kwiaty, powodując u nich deformacje i odbarwienia.

Porażone części rośliny brunatnieją i gniją, dlatego konieczna jest szybka interwencja polegająca na opryskaniu chorej rośliny jednym z polecanych preparatów ochrony roślin (np. Target - Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC).

Bardzo powszechną chorobą grzybową, atakującą różne rośliny w ogrodzie, w tym także hortensje jest mączniak prawdziwy. Łatwo go rozpoznać, gdyż na porażonych roślinach objawia się powstawaniem dużych plam, obficie pokrytych białym nalotem, przypominającym mąkę. Plamy szybko się rozprzestrzeniają, a porażone liście, pędy i kwiaty zaczynają brązowieć i zamierać.

Pojawieniu się i rozprzestrzenianiu choroby sprzyja ciepła, wilgotna pogoda i podlewanie krzewów deszczownicą (moczenie całych roślin), szczególnie w godzinach wieczornych.

Kiedy zauważymy pierwsze objawy, powinniśmy jak najszybciej zastosować jeden z polecanych preparatów ochrony roślin (np. Topsin M 500 SC, Siarkol 800 SC, SUBSTRAL Długo Działający). W ogrodach, gdzie mączniak pojawia się często, dobrze jest też od początku sezonu wegetacyjnego profilaktycznie opryskiwać najbardziej podatne na niego rośliny preparatami domowymi (np. roztworem z drożdży, wywarami lub wyciągami roślinnymi).

3/13
Szara pleśń na pomidorach...
fot. e-ogrodnik

Szara pleśń na pomidorach

Jak wskazują eksperci z e-ogrodnika, najbardziej wrażliwe na szarą pleśń są pomidory i sałata. Chorują na nią również rośliny o miękkich owocach, takie jak: truskawki, poziomki i maliny oraz rośliny ozdobne, np. róże. Na różnych częściach roślin w krótkim czasie pojawia się szary nalot, po czym cała roślina zaczyna gnić. Szara pleśń może zaatakować też korzenie i bulwy roślin zimujących w pomieszczeniach. Walka z tą chorobą jest trudna, ponieważ skutecznie można ją zwalczyć opryskami fungicydami – te z kolei są szkodliwe dla ludzi i nie powinno się ich stosować na rośliny jadalne.

Szara pleśń jak każdy grzyb rozmnaża się poprzez mikroskopijne zarodniki, które są rozpylane w powietrzu. Dojrzała grzybnia po poruszeniu wyrzuca w powietrze chmurę zarodników, zarażając następne rośliny. Mogą one przetrwać w resztkach roślinnych i w glebie. Grzyb rozwija się, jeśli ma do dyspozycji resztki roślinne i wilgoć. Dlatego należy usuwać wszystkie martwe części roślinne.

W zamkniętych pomieszczeniach, szklarniach i zimowych ogrodach konieczne jest wietrzenie i dostarczanie roślinom odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Unikajmy też ścisku, nie ustawiajmy zbyt blisko pojemników z roślinami i nie sądźmy ich zbyt blisko siebie.

Najlepszym sposobem walki z szarą pleśnią jest profilaktyka. Stała temperatura uprawy, unikanie nadmiernej wilgoci, zachowanie roślin w czystości, wietrzenie i usuwanie martwych resztek organicznych powinno wystarczyć. Jednak, jeśli szara pleśń już pojawiła się się - w przypadku roślin ozdobnych, należy stosować opryski fungicydami (środkami grzybobójczymi). Rośliny jadalne należy wyrywać i palić.

4/13
Mieczyki i grzyby...
fot. Pixabay.com

Mieczyki i grzyby

Gladiole nazywane też mieczykami to jedne z piękniejszych kwiatów lata. Ich strzeliste, sztywne, wysokie kwiatostany (1-1,5 m) górują nad rabatą i zachwycają wspaniałymi kwiatami w atrakcyjnych kolorach. Sprawdzają się jako górne piętro rabaty, ale są też doskonałe na kwiat cięty.

Niektórzy ubolewają nad tym, że mieczyki nie kwitną. Otóż bardzo ważną sprawą jest termin ich wykopania, który powinien wynosić od 3 do 4 tygodni po kwitnieniu. Bulwy pozostawione w ziemi zbyt długo lub wstawione do przechowalni bez wcześniejszego wysuszenia, łatwo zapadają na choroby grzybowe, słabną i nie zakwitają w kolejnym roku lub nawet nie przetrzymują zimy. Przed sadzeniem warto też zabezpieczyć bulwy środkiem grzybobójczym, dzięki czemu nie zapadną na choroby grzybowe.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Najlepsze sąsiedztwo dla fasoli. Możesz uprawiać w ogródku i na balkonie

Najlepsze sąsiedztwo dla fasoli. Możesz uprawiać w ogródku i na balkonie

Odkryj fascynujące ciekawostki o polskich lasach! Ile średnio mają lat?

Odkryj fascynujące ciekawostki o polskich lasach! Ile średnio mają lat?

Najlepsze rośliny towarzyszące dla rzodkiewki. To posadź obok

Najlepsze rośliny towarzyszące dla rzodkiewki. To posadź obok

Zobacz również

Najlepsze sąsiedztwo dla fasoli. Możesz uprawiać w ogródku i na balkonie

Najlepsze sąsiedztwo dla fasoli. Możesz uprawiać w ogródku i na balkonie

Najlepsze rośliny towarzyszące dla rzodkiewki. To posadź obok

Najlepsze rośliny towarzyszące dla rzodkiewki. To posadź obok