Grupy producenckie pod lupą

Monika Kaczyńska
Grupy producenckie pod lupą
Grupy producenckie pod lupą Joanna Urbaniec
Grupy producenckie, które skorzystały z dotacji unijnej w poprzednich perspektywach finansowych, nadal muszą realizować cele statutowe. Perspektywa finansowa pomocy unijnej 2014-2020 stwarza dla grup producenckich szereg możliwości uzyskania dotacji na utworzenie i działalność. Jednak większość funkcjonujących w Polsce grup producenckich powstała wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że niezależnie od daty powstania muszą one spełniać wymagania zawarte w znowelizowanych w 2015 roku przepisach.

Przede wszystkim do 18 grudnia ubiegłego roku wszystkie działające grupy powinny złożyć wnioski  o potwierdzenie spełniania warunków, a tym samym uznania ich istnienia, jednak bez konieczności sporządzania planu biznesowego. To ukłon ustawodawcy w stronę grup ze stażem. Nowe bowiem muszą takie biznesplany składać.

Do tej pory z obowiązku złożenia takiego wniosku wywiązało się niespełna 70 proc. grup producenckich w kraju.

Zobacz też: Czy produkcja żywności bez pestycydów jest możliwa?

(Źródło: Dzień Dobry TVN)

Nie zmienia to jednak faktu, że o pozytywnym rozpatrzeniu takiego wniosku zdecyduje fakt realizacji przez grupy ustawowych obowiązków. Są to między innymi dostosowanie produktów rolnych i procesu produkcyjnego do wymogów rynkowych, wspólne wprowadzanie towarów do obrotu w tym przygotowanie do sprzedaży, centralizacja sprzedaży i dostawy odbiorców hurtowych, ustanowienie wspólnych zasad dotyczących informacji o produkcji ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów i dostępności produktów rolnych, rozwijanie umiejętności biznesowych, marketingowych oraz organizowanie i ułatwienie procesów wprowadzania innowacji oraz ochrona środowiska naturalnego.

- W ostatnim czasie niektóre Oddziały Terenowe Agencji Rynku Rolnego wysyłają do grup, które złożyły wniosek o ponowne uznanie przypomnienie o obowiązku składania sprawozdań rocznych - mówi Mikołaj Baum, prezes zarządu Agraves , firmy zajmującej się doradztwem rolniczym. - Nie zmienia to jednak faktu, że w razie braku realizacji ustawowych samo złożenie sprawozdania nie wystarczy m.in. tym, że zrzeszenia producentów nie utrzymają statusu grupy producentów,  co oznacza, że stracą prawo do dotacji, a nawet mogą być zmuszone je zwrócić - podkreśla.

Liderzy i członkowie grup powinni więc przyjrzeć się sytuacji. Dużą pomocą mogą okazać się rozwiązania informatyczne, które ułatwią raportowanie realizacji zadań.

STREFA AGRO JEST NA FACEBOOKU. POLUB NAS!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Grupy producenckie pod lupą - Głos Wielkopolski