Grypa ptaków w Polsce. Trzy kolejne ogniska ptasiej grypy u drobiu w województwie wielkopolskim

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/Ehrecke
15 grudnia 2020 r. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wynikach, które potwierdzają 3 kolejne ogniska grypy ptaków w Polsce. Wszystkie znajdują się na terenie województwa wielkopolskiego i dotyczą dużych hodowli. Wcześniejsze zakażenia dotyczyły też innych województw.

Zobacz wideo: Problem ptasiej grypy aktywny w zimowych miesiącach:

Od początku 2020 roku w Polsce odnotowano 42 ogniska grypy ptaków. W drugiej połowie roku mamy już 10 ognisk. Do tej pory wystąpiły w województwach wielkopolskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i pomorskim.

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 14 grudnia 2020 r., które GIW otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach potwierdzono 3 ogniska ptasiej grypy (HPAI).

To Cię może też zainteresować

Ogniska grypy ptaków w Polsce 2020 i dziesiątki tysięcy indyków i kur do wybicia

  • 40. ognisko w 2020 r. (8. w II półroczu) stwierdzone w gospodarstwie, gdzie utrzymywano 12 636 indyków rzeźnych (indyczki), miejscowość Reklinek, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wykryciem 37 ogniska HPI (piąte w II półroczu).
  • 41. ognisko (9. w II półroczu) potwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 199 106 kur niosek w wieku 12-14 tygodni. Ferma położona jest w miejscowości Wielichowo-Wieś, w gminie Wielichowo, w powiecie grodziskim, w województwie wielkopolskim, tj. w obszarze zagrożonym wyznaczonym w związku z wykryciem 36 ogniska HPAI (czwarte w II półroczu).
  • 42. ognisko (10. w II półroczu) wyznaczono po badaniach w gospodarstwie, w którym utrzymywano 32 965 indyków rzeźnych (indyczki) w wieku 9 tygodni. Ferma położona jest w obszarze zapowietrzonym, w miejscowości Tarnowa, w gminie Rakoniewice, w powiecie grodziskim, w województwie wielkopolskim. Jest to ognisko kontaktowe do ogniska nr 36/2020 (czwarte w II półroczu).

Główny Lekarz Weterynarii informuje w komunikacie, że "w gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo