Spis treści
Zbiory zbóż będą ok. 2 proc. wyższe od ubiegłorocznych, wyniosą ok. 35,3 mln t, wskazuje GUS na podstawie wynikowego szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2022 r. Powszechnie zbiory prowadzono w pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. Tegoroczne lato sprzyjało żniwom, ziarno było suche i na ogół dobrej jakości.
Powierzchnia zbóż w kraju. Najwięcej pszenicy
Co do powierzchni ogólnej, w tym roku wynik sięga ok. 7,2 mln ha. Zasiewy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi stanowią ok. 5,8 mln ha, z czego:
- pszenicy ponad 2,5 mln ha,
- żyta blisko 0,7 mln ha,
- jęczmienia ponad 0,6 mln ha,
- owsa niespełna 0,5 mln ha,
- pszenżyta ponad 1,2 mln ha,
- mieszanek zbożowych ponad 0,3 mln ha.
Jak plonowały pszenica, owies lub żyto?
Według wyliczenia wynikowego GUS, plony wyniosą ogółem ok. 49,3 dt/ha, czyli o 2,8 dt/ha więcej niż rok temu (wzrost o 6 proc.). Plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi zajmują tu 45,9 dt/ha (wzrost o 8 proc.). Jak wynikowo obrodziły poszczególne gatunki?
- pszenica ozima – 54,4 dt/ha,
- pszenica jara – 42,4 dt/ha,
- żyto – 35,8 dt/ha,
- jęczmień ozimy – 49,5 dt/ha,
- jęczmień jary 39,5 dt/ha,
- owies – 32,8 dt/ha,
- pszenżyto ozime – 45,6 dt/ha,
- pszenżyto jare – 35,7 dt/ha,
- mieszanki zbożowe ozime – 37,5 dt/ha,
- mieszanki zbożowe jare – 33,8 dt/ha.
Zbiory wyższe niż rok temu
Zbiory zbóż ozimych łącznie z mieszankami zbożowymi oszacowano na 21,9 mln t, o 6 proc. więcej niż rok temu, zbóż jarych wraz z mieszankami zbożowymi na 4,9 mln t, tu widoczny jest spadek o 22 proc. w porównaniu do 2021 r.
- Zbiory zbóż ogółem ocenia się na ok. 35,3 mln t, tj. o 0,6 mln t (o 2 proc.) więcej w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 26,8 mln t, tj. o 0,2 mln t (o 1 proc.) mniej niż w roku 2021 – czytamy w raporcie.
Spadek plonów kukurydzy, ale powierzchnia większa
Warto też wspomnieć o kukurydzy. Tegoroczne warunki nie sprzyjały dynamicznemu wzrostowi rośliny. Przez brak opadów i niskie temperatury opóźnił się siew, nierównomiernie przebiegały wschody. Dopiero poprawa warunków w czerwcu i lipcu sprzyjała rozwojowi. Jednak następująca pod koniec lata susza nieco wysuszyła plony w niektórych częściach kraju.
Ocenia się, że powierzchnia uprawy kukurydzy na ziarno zwiększyła się w porównaniu z 2021 r. o ok. 19 proc., wyniosła niecałe 1,2 mln ha. Plony kukurydzy na ziarno to 69,8 dt/ha, tu widać spadek o 7 proc., rok temu było więcej o ok. 4,9 dt/ha. Z kolei zbiory przewidziano na ok. 8,3 mln t, tj. o ok. 11 proc. więcej niż rok temu.
Źródło danych: GUS
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?