Hala rolnicza o rozpiętości do 60m w kilka dni

Materiał informacyjny POL-PLAN
Rolnictwo wymaga ponoszenia stałych nakładów także na budynki gospodarcze co może być sporym kosztem dla gospodarstwa rolnego.

Siano, płody rolne i cenne maszyny rolnicze warto zabezpieczać przed negatywnym oddziaływaniem warunków pogodowych. Zamiast inwestować w kosztowne, tradycyjne budynki można postawić we kilka dni tanią i funkcjonalną halę namiotową o maksymalnej rozpiętości do 60m.

Będzie to solidna konstrukcja z lekkich i wytrzymałych profili aluminiowych, która może być dostosowana do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych. Najtańsza wersja hali namiotowej ma poszycie ścian i dachu z trwałej tkaniny PCV. Taka hala rolnicza może stanowić wystarczające zabezpieczenie dla maszyn rolniczych, traktorów, kombajnów. Jest to też bardzo dobra opcja na tymczasowy magazyn czy zadaszenie stawiane w pobliżu pola, które można łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce. Halę rolniczą o powierzchni 1000 m² można postawić w jeden dzień bez konieczności stosowania trwałych fundamentów. Zazwyczaj wystarcza wyrównanie i utwardzenie nawierzchni. Bardzo dobrym podłożem jest kostka brukowa. Jeśli konstrukcja hali stanowi znaczące obciążenie konieczne może być zastosowanie betonowych stóp fundamentowych.

Hale namiotowe mogą funkcjonować jako obiekty tymczasowe, nietrwale związane z gruntem, które można zarejestrować w oparciu o uproszczone zgłoszenie na 180 dni lub obiekty trwale związane z gruntem, które wymagają pozwolenia na budowę. Stęszewska firma Pol-Plan realizuje rocznie ponad 1600 hal namiotowych w Polsce i Europie i są to konstrukcje zaprojektowane nawet na 50 lat użytkowania, dostosowane do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych. Jak bardzo wytrzymałe są to konstrukcje może świadczyć przypadek konfrontacji jednej z hal Pol-Planu z trąbą powietrzną, która przeszła nad gospodarstwem Chobienicach. Żywioł był tak silny, że był w stanie unieść w powietrze 300-kilowe bele siana.

Trąba zahaczyła o segment hali gnąc profile i wyrywając stopy jednak nie zniszczyła hali. Uszkodzenia zostały naprawione i aby zapobiec podobnym kataklizmom w przyszłości zastosowano specjalne kotwy zahaczające o bardzo dużej odporności na wyrwanie (siła wyrywająca do 450kN), które zostały wbite głęboko w grunt. Hala została obecnie przedłużona i pełni funkcję garażu maszyn rolniczych. Gospodarstwa rolne specjalizujące się w produkcji mleka mają znaczące potrzeby w kwestii odpowiedniej ilości siana i słomy, które stanowią pokarm oraz materiał do podściółkowania. Właściwe przechowywanie siana przez cały rok bardzo wpływa na jego jakość. Przechowywanie siana w belach na wolnym powietrzu pod przykryciem z foli wiąże się z stratami związanymi z gniciem, wywiewaniem. Najlepiej więc jest przechowywać siano w stodole, którą może być hala namiotowa - magazyn siana. Po wnikliwych analizach porównawczych na taką halę zdecydował się właściciel gospodarstwa rolnego w Zamysłowie, który posiada kilkadziesiąt krów mlecznych. Hala o wymiarach 24x60x6m z poszyciem ścian z blachy trapezowej mieści 3600 sztuk bel słomy i siana i okazała się bardziej atrakcyjna kosztowo w stosunku do hal łukowych, stalowych i hal namiotowych o konstrukcji stalowej. Hala stanęła na stopach fundamentowych, na wyrównanym i ubitym podłożu.

Wielkopowierzchniowe hale np. magazyny mogą wymagać zastosowania pełnych fundamentów także z podwyższeniem co pozwala na instalację doków załadunkowych dla tirów. Izolowana hala rolnicza to najdroższa wersja, która nie ustępuje funkcjonalnością tradycyjnie budowanym halom. Ściany wykonane z płyty warstwowej z rdzeniem poliuretanowym mogą być wyposażone w okna plastikowe. W każdej z wersji hala namiotowa ma poszycie dachu z trwałej tkaniny PVC co jest uwarunkowane przepisami dotyczącymi obiektów tymczasowych. Izolację dachu może stanowić tzw. dach pompowany lub dach z termopianki. W przypadku dachu pompowanego izolację tworzy warstwa powietrza. Dach pompowany wymaga stosowania pompy automatycznie podtrzymującej ciśnienie.

Zarówno w wersji izolowanej jak i z poszyciem ścian z blachy trapezowej hangar może funkcjonować jako obora dla bydła jeśli tylko spełni odpowiednie wymogi sanitarne.

Halę rolniczą można wyposażyć w instalację fotowoltaiczną na dachu co powinno jeszcze bardziej zwiększyć ekonomiczność inwestycji w dobie rosnących cen energii.

Więcej na stronie producenta: https://www.pol-plan.com.pl/hale-rolnicze/

https://www.youtube.com/watch?v=AV8sBU2iygk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie