Znaleźć tu można ciszę i spokój. Odpocząć na jednej z malowniczych dzikich plaż nad Sołą. Wybrać się na ryby lub grzyby - albo na jedno i drugie, bo grzyby rosną też nad stawami i w dolinie Soły.
- Jeżeli chcecie państwo zapolować, to najlepiej z aparatem fotograficznym. Można skorzystać z placów zabaw, siłowni zewnętrznych czy boisk. Chwilę zadumy nad historią i życiem lokalnej społeczności zapewni wizyta w kościółku świętego Urbana, zabytkowa szkoła czy jeszcze starszy dom ludowy, będący świadkiem działań społecznych kolejnych pokoleń - zachęca do odwiedzenia Hecznarowic Beata Nycz, sołtys.
Przez ostatnie 20 lat sołectwo Hecznarowice wypiękniało, co da się zauważyć gołym okiem. Wyremontowano drogi, wiele budynków, a i obiekty rekreacyjne i sportowe też. W miejsce starych postawiono nowe, estetyczne przystanki. jednakowe w całej miejscowości. Wyremontowane zostały przydrożne krzyże i kapliczki. Zazieleniły się skwery.
W związku z budową sieci kanalizacyjnej czy wdrażaniem programu „Czyste powietrze” poprawiły się warunki życia mieszkańców. Priorytetem sołectwa w dziedzinie inwestycji jest budowa placówki oświatowej, gdyż aktualnie zespół szkolno-przedszkolny mieści się w budynku zabytkowej szkoły, starej strażnicy i ma oddziały w nowej strażnicy.
- Mamy działkę, projekt z wszystkimi uzgodnieniami i pozwoleniami. Czekamy tylko na możliwość pozyskania środków zewnętrznych. Planujemy dalszą rozbudowę sieci dróg, budowę chodników i bezpiecznych przejść dla pieszych. W dalszej perspektywie dążymy do rozbudowy sieci kanalizacji w przysiółkach poza terenem aglomeracji - mówi o planach sołtys Beata Nycz.
Hecznarowice położone są w dolinie Soły objętej obszarem „Natura 2000”. To wielkie bogactwo przyrodniczo-krajobrazowe, które odróżnia je od innych sołectw. Naturalna dolina tej podgórskiej rzeki wypełniona jest rozlewiskami i stawami będącymi siedliskami dzikiego ptactwa i bobrów.
Rzekom towarzyszy sieć równie malowniczych stawów hodowlanych posiadających stare tradycje. Między tymi rzekami rozciągają się wzniesienia pofałdowanego pogórza. Spotkać tu można, zwłaszcza o świcie, wiele gatunków zwierząt, a wiewiórki i bażanty niejednokrotnie odwiedzają ogrody. A wszystko to na tle malowniczych pasm Beskidów, Śląskiego i Żywieckiego. Cała okolica stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportu w bliskim kontakcie z naturą.
- Położenie daje też duży potencjał na rozwój turystyki i rekreacji, dlatego ciągle rozbudowujemy i modernizujemy obiekty sportowe i tereny rekreacyjne. Chcielibyśmy stworzyć sieć ścieżek spacerowych i rowerowych, szczególnie wzdłuż rzeki Soły, a także wśród malowniczych łąk i pól. Byłaby to duża atrakcja dla mieszkańców i przyjezdnych - dodaje Beata Nycz.
Mieszkańcy chętnie angażują się w działania na rzecz sołectwa. W Hecznarowicach prężnie działają też organizacje społeczne. OSP założona w 1889 roku jest najstarszą jednostką wiejską w dawnym powiecie bialskim. Strażacy angażują się nie tylko w akcje ratownicze, ale organizują imprezy integrujące społeczność. Przy OSP funkcjonuje młodzieżowa orkiestra dęta.
Równie prężnie działa LKS „Sokół” Hecznarowice. Rada sołecka we współpracy z gminą Wilamowice od pięciu lat organizuje kolonie gminne dla dzieci i młodzieży w wieku 11– 18 lat.
- Młodzi ludzie pod opieką wolontariuszy poznają malownicze regiony Polski, jak Kaszuby, Pomorze czy Podlasie. W ciągu całego roku też prowadzone są zajęcia, na których realizowany jest program „Profilaktyki uzależnień i promocji zdrowia” - opowiada sołtys. Mieszkańcy z własnej inicjatywy organizują i biorą udział w akcjach charytatywnych, jak bale czy kiermasze dla chorych dzieci.
- Jesteśmy dumni ze wszystkich, nawet drobnych osiągnięć. Małe rzeczy też przynoszą satysfakcję i cieszą. Udaje nam się organizować przedsięwzięcia kulturalne promujące naszą miejscowość, jak wystawy artystów „Flaszowie. Artyści z Hecznarowic” czy „ Malarze naszej Małej Ojczyzny”. Udało się wydać kilka publikacji poświęconych historii Hecznarowic - mówi z dumą pani Beata.
Wygrali też w naszej akcji Mistrzowie Agro. I to w całym województwie!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?