Hektar ziemi wart tyle, co 9 wycieczek na Zanzibar. To kupisz za równowartość pola - przeliczamy na towary i usługi

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Według danych GUS przywołanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa średnia wartość hektara ornych w gospodarstwie rolnym w Polsce to średnio 47,5 tys. zł (dane za II kwartał 2021 r.). Sprawdzamy, ile to jest warte w przeliczeniu na konkretne towary lub usługi, np. sprzęt RTV/AGD, wycieczki zagraniczne czy złoto z Mennicy Polskiej. Jakim samochodem wyjedziemy z salonu? Ile razy polecimy na Zanzibar?------->
Według danych GUS przywołanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa średnia wartość hektara ornych w gospodarstwie rolnym w Polsce to średnio 47,5 tys. zł (dane za II kwartał 2021 r.). Sprawdzamy, ile to jest warte w przeliczeniu na konkretne towary lub usługi, np. sprzęt RTV/AGD, wycieczki zagraniczne czy złoto z Mennicy Polskiej. Jakim samochodem wyjedziemy z salonu? Ile razy polecimy na Zanzibar?------->pixabay.com/Pexels
Według danych GUS średnia wartość hektara gruntów z gospodarstwa rolnego w Polsce to 47,5 tys. złotych (na podstawie danych ARiMR i GUS za II kwartał 2021 r.). Sprawdzamy, ile to jest warte w przeliczeniu na konkretne towary lub usługi, np. sprzęt rtv/agd, wycieczki zagraniczne czy złoto z Mennicy Polskiej. Jakim samochodem wyjedziemy z salonu? Ile razy polecimy na Zanzibar?

Wartość hektara ziemi rolnej jest zróżnicowana regionalnie, znaczenie ma klasa gleby. Najdroższe są ziemie w województwie wielskopolskim, ze średnią w II kwartale 2021 r. 68,4 tys. zł, najniższą średnią GUS notował w Lubuskim - 31,8 tys. zł.

Co można kupić za hektar ziemi ornej?

My jednak przeliczamy uśrednioną cenę dla całej Polski, która wyniosła 47,5 tys. zł. Ile w praktyce jest zatem wart hektar? Zapraszamy do przykładów w złocie, wycieczkach, sprzęcie AGD czy samochodach i bochenkach chleba.

Najcenniejsze są grunty orne klas dobrych, czyli I, II oraz IIIa i tu w przodującej pod względem cen Wielkopolsce średnio płaciło się ponad 87 tys. zł za hektar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera