Henryk Kowalczyk, nowy minister rolnictwa wskazuje problemy rolnictwa: ASF i ceny nawozów. Komentarze do powołania

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Henryk Kowalczyk został nowym ministrem rolnictwa
Henryk Kowalczyk został nowym ministrem rolnictwa Marek Szawdyn
Zgodnie z przewidywaniami Henryk Kowalczyk został powołany na urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Powołanie wręczy mu 26 października 2021 roku prezydent Andrzej Duda. Jeden z posłów PiS: mamy do czynienia z docenieniem pana Kowalczyka i całej grupy, która się jej sprzeciwiała - odnosi się do tzw. "piątki dla zwierząt".

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma nowego szefa. Henryk Kowalczyk zastąpił Grzegorza Pudę, który funkcję tę pełnił nieco ponad rok. Jeszcze w dniu rekonstrukcji rządu ustępujący i były minister wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.

Henryk Kowalczyk jako minister rolnictwa wskazuje problemy rolnictwa

- Historia koło zatoczyła - zaczął Henryk Kowalczyk swoje pierwsze wystąpienie w ministerstwie rolnictwa, jako jego szef. - Powrót po 15 latach do ministerstwa rolnictwa traktuję sentymentalnie - mówił podczas wieczornej konferencji 26 października. - Jestem pełen uznania dla ich pracy - mówił o pracownikach resortu.

- Wszyscy doskonale wiedzą, że bardzo istotnym problemem jest afrykański pomór świń, które nie tylko ministerstwo rolnictwa, ale i inne ministerstwa musimy razem rozwiązywać - zaznaczył nowy minister rolnictwa. Wyjaśniał, że walka z ASF w 100% skuteczna nigdy nie będzie, ale przy wspólnym ograniczaniu choroby będzie to z korzyścią dla rolników.

- Kolejny problem, całkowicie niezależnym od nas ministrów jest wzrost cen nawozów sztucznych, szczególnie azotowych. Wiem, że rolnicy z tym ogromnie się borykają. To problem ogólnoeuropejski, to pochodna wzrostu cen gazu. Ten problem będziemy chcieli rozwiązywać w skali europejskiej, w skali polskiej tego problemu się rozwiązać nie da. Zdaję sobie sprawę, jaka to ogromna bolączka dla rolników - deklaruje Henryk Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk: Wyzwania przed nami są ogromne. Będziemy czynili, co tylko w naszej mocy. Uczynię wszystko, żeby polskie rolnictwo przeszło przez różne kryzysy w miarę suchą nogą.

Kim jest Henryk Kowalczyk, nowy minister rolnictwa?

Ma 65 lat i jest posłem Prawa i Sprawiedliwości. To jego czwarta kadencja w Sejmie. W 1979 roku ukończył Uniwersytet Warszawski, Wydział Matematyki, zostając magistrem matematyki. Jakie stanowiska zajmował Henryk Kowalczyk w swojej karierze?

  • 1979-1990 pracował jako nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie,
  • 1990-1998 i 1999-2005 pełnił funkcję wójta gminy Winnica,
  • od 19 lutego do 31 grudnia 1998 roku zajmował stanowisko wojewody ciechanowskiego,
  • 1999-2002 zasiadał w sejmiku mazowieckim (wybrany został z listy Akcji Wyborczej Solidarność),
  • od 7 czerwca 2006 r. do 16 listopada 2007 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pełnomocnikiem rządu ds. kształtowania ustroju rolnego,
  • 16 listopada 2015 powołany na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło. Objął także funkcję przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów,
  • od września do grudnia 2016 pełnił obowiązki Ministra Skarbu Państwa,
  • we wrześniu 2016 został wiceprzewodniczącym Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów,
  • 11 grudnia 2017 objął stanowisko ministra bez teki w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego, ponownie został też przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów,
  • 9 stycznia 2018 r. Henryk Kowalczyk został powołany na stanowisko ministra środowiska, był nim do 15 listopada 2019 roku.

Od września do listopada 2020 roku Henryk Kowalczyk był zawieszony decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w prawach członka partii za złamanie dyscypliny klubowej. Głosował przeciwko tzw. "piątce dla zwierząt". W 2021 został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego w skład Rady Doradców Politycznych.

Tak komentowane jest powołanie nowego ministra rolnictwa, Henryka Kowalczyka

"Jestem pytany o program PiS dla rolnictwa. Jest nadzieja, choć wiele w nim trzeba jeszcze doprecyzować. Ale po czasie beznadziei pojawiło się wreszcie światełko. Wróble ćwierkają, że będą także osoby potrafiące go realizować. Chętnie im pomogę. Tego wymaga polska racja stanu", pisał już 2 tygodnie temu na Twitterze Jan Krzysztof Ardanowski, poprzednik Grzegorza Pudy.

Poseł Sławomir Skwarek mówił na antenie Polskiego Radia 24: "Henryk Kowalczyk nie głosował za tzw. piątką dla zwierząt i był przez moment w małym niebycie. Obecnie mamy do czynienia z docenieniem p. Kowalczyka i całej grupy, która się jej sprzeciwiała".

Małgorzata Tracz, przewodnicząca partii Zieloni: "Min. Grzegorz Puda przechodzi z Min. Rolnictwa do Min. Funduszy Regionalnych - lądowanie na "cztery łapy" po fatalnym roku w rolnictwie i niezrealizowanych obietnicach #PiątkadlaZwierząt. Za to nowym Min. Rolnictwa zostaje Henryk Kowalczyk - dyżurny "rezerwowy minister" w PiS".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera