Henryk Kowalczyk: W Polsce największe problemy występują aktualnie w sektorach wieprzowiny i jabłek

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Minister Henryk Kowalczyk w trakcie posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli poruszył tematy ważne dla polskiego rolnictwa.
Minister Henryk Kowalczyk w trakcie posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli poruszył tematy ważne dla polskiego rolnictwa. MRiRW
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wziął udział w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli. W trakcie debaty poruszono tematy nawozów, cen żywności, sytuacji na rynku rolnym oraz wprowadzenia nowej strategii leśnej do 2030 roku.

Minister walczy o sektor jabłek

Ministrowie w trakcie dyskusji zwrócili uwagę, jak szybko wzrosty cen oddziałują na rynek rolny. W górę poszły ceny nawozów, pasz oraz koszty produkcji.

– W Polsce największe problemy występują aktualnie w sektorach wieprzowiny i jabłek – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Gospodarstwa upadają, bo nie stać ich na produkcję. Minister dodał, że sektor jabłek zmaga się z kryzysem, a ceny spadły o 40-50 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Ceny nawozów w górę

Kowalczyk wystosował apel do KE o podjęcie konkretnych działań, które ustabilizują ceny środków produkcji i żywności.

– Ogromnym problemem dla rolników są nadal rosnące ceny nawozów. Kryzys nawozowy będzie miał wpływ na wzrost cen żywności, co może zagrażać zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego w UE – mówił na spotkaniu.

To też może Cię zainteresować

Niestety, Komisja nie przychyliła się do apeli ministrów i nie podejmie działań na rynku wieprzowiny. Powód? Uruchomienie instrumentów interwencyjnych byłoby złym sygnałem dla rynku. KE przypomniała, że państwa członkowskie mogą korzystać ze środków w ramach pomocy państwa oraz rozwoju obszarów wiejskich. Wzrost cen energii i nawozów jest z kolei czasowy, więc nie wymaga interwencji.

Strategia leśna

Na spotkaniu ministrowie poparli konkluzję Rady ws. strategii leśnej. Formułuje ona zwiększenie roli lasów w Europejskim Zielonym Ładzie i podkreślenie ich wielofunkcyjności, zwłaszcza w znaczeniu gospodarczym i społecznym.

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Kowalczyk dodatkowo odbył spotkanie z ministrem rolnictwa i żywności Republiki Francuskiej Julienem Denormandie. Politycy rozmawiali o warunkach konkurencji dla rolników europejskich wobec importu artykułów rolno-spożywczych z krajów trzecich.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera