Hodowla trzody ras rodzimych bez GMO. W czym taka wieprzowina jest lepsza? [wideo]

Agata Wodzień
pixabay.com
O hodowli m.in. rasy puławskiej mówi hodowca Sławomir Homeja, na temat projektu i żywienia wypowiada się prof. Piotr Dorszewski, a do tematu wprowadza Anna Mońko z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Stoisko z wieprzowiną od regionalnych hodowców było pierwszym z 8, jakie mają pojawić się podczas cyklu imprez. Promocja mięsa wieprzowego towarzyszyła Świętu Gęsi na Krajnie, ponownie odbędzie się w czasie Jarmarku Adwentowanego 15grudnia w Przysieku. Kampania promocyjna kujawsko-pomorskiej wieprzowiny - tucz bez GMO to także inne wydarzenia.

Dobra, Polska Wieprzowina - Jarmark na UTP

24 listopada w Bydgoszczy, w murach Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego przy ul. Hetmańskiej odbędzie się Jarmark Uniwersytecki i konferencja poświecona wieprzowinie. W programie degustacja produktów wieprzowych pochodzących z polskich świń. Wśród tematów konferencji m.in.: „Rasy rodzime, ich stan aktualny w Polsce i perspektywy rozwoju”, „Obecna sytuacja w branży mięsnej oraz perspektywy”, „Kujawsko-pomorska wieprzowina - tucz bez GMO”.

Anna Mońko z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego:

Sławomir Homeja, hodowca z Chomętowa widzi w województwie kujawsko-pomorskim duży potencjał w zakresie hodowli trzody rasy puławskiej. Szacuje, że takich hodowli w regionie jest już 12-13.

Prof. Piotr Dorszewski, KPODR o karmieniu soją:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Hodowla trzody ras rodzimych bez GMO. W czym taka wieprzowina jest lepsza? [wideo] - Gazeta Pomorska