Ile kosztuje zbiór kukurydzy, ziemniaków i buraków na początku października 2022 roku? Takie są teraz ceny usług rolniczych

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Powoli znika z pól kukurydza na kiszonkę. Ta na ziarno musi jeszcze osiągnąć dojrzałość.
Powoli znika z pól kukurydza na kiszonkę. Ta na ziarno musi jeszcze osiągnąć dojrzałość. pixabay.com
Jesienią 2022 roku rolnicy więcej płacą za zbiór kukurydzy na kiszonkę czy na ziarno. Kosztowniejsza jest usługa kombajnem buraczanym i ziemniaczanym. Ile konkretnie na przełomie września i października kosztują usługi rolnicze? Ceny wyraźnie wzrosły. Za koszenie zbóż trzeba było zapłacić minimum o 100-200 zł więcej od hektara niż rok temu, podobnie jest z uprawami zbieranymi we wrześniu. Zakup nowocześniejszych maszyn przy mniejszych areałach nie zwróci się, ale można skorzystać z pomocy sąsiada albo pobliskiej firmy, która świadczy usługi rolnicze. Sprawdzamy, jakie ceny obowiązują.

Spis treści

Cena zbioru kukurydzy urosła. Ile kosztuje usługa zbioru na ziarno i kiszonkę?

Zbiór kukurydzy na ziarno w pierwszych dniach października w cennikach pojawia się w stawce 550 zł za hektar. Rok temu cena wynosiła od 340 do 400, sporadycznie 500 zł. Podobnie, jak już wcześniej podczas żniw zbożowych i rzepakowych koszty wzrosły.

Podrożało paliwo, raty kredytów, które spłacają właściciele nowoczesnych maszyn i urządzeń, droższe są części czy serwisowanie. Wyższych płac oczekują również operatorzy maszyn. Oto przykłady cen usług rolniczych na jesienne zbiory 2022 z notowań Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego:

 • zbiór kukurydzy na ziarno z logistyką 1250-1600 zł/ha
 • zbiór kukurydzy na kiszonkę 750-900 zł/ha
 • zbiór kukurydzy na ziarno 550 zł/ha
 • zbiór sianokiszonki 320 zł/ha
 • kombajn buraczany 900 zł/ha
 • kombajn ziemniaczany 850 zł/ha

Zaglądamy jeszcze do ogłoszeń w internecie. Tradycyjnie większość oferujących usługi nie podaje cen, zaznaczając, że są ustalane indywidualnie, w zależności od wielkości areału, ukształtowania terenu czy odległości od bazy. "Cena pracującego zestawu maszyn to 1000 zł netto/ha +paliwo", podaje posiadacz zestawu Holmer do zbioru i transportu buraków cukrowych.

"Oferuję usługę zbioru nasion słonecznika oraz kukurydzy kombajnem Claas Trion 530 z przystawką 6-rzędowa posiadająca fabryczna adaptacje do zbioru słonecznika. Zapewniamy odwóz".

Stawka za siew bezorkowy, talerzowanie, orkę w sierpniu 2022

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego na początku września 2022 zanotował następujące ceny usług:

 • agregat uprawowo-siewny 250-280 zł/ha.
 • orka 300-350 zł/ha
 • siew bezorkowy-pasowy 350-400 zł/ha
 • siew zbóż 210-280 zł/ha

Stawki usług rolniczych są częstym tematem dyskusji gospodarzy. "Za talerzowanie biorę 250 zł/ha i mam kolejkę chętnych", pisze rolnik z Mazowieckiego. "Ceny uzgadniam indywidualnie i w zależności od wielkości areału", zastrzega inny.

Żniwa 2022 są droższe od wszystkich poprzednich

Usługa kombajnem zbożowym w czasie żniw 2022 kosztuje według danych Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego 400-550 zł/ha, niekiedy - według doniesień samych rolników - nawet 700 zł.

Rok temu ceny usługi koszenia zboża zaczynały się od 300 zł, sporadycznie dobijały 400. Inne prace w okresie żniw to następujący koszt wg KPODR (dane z początku lipca):

 • prasa zwijająca 12-15 zł/szt.,
 • prasa belująca wys. zgniot 18-20 zł/szt.,
 • prasa kostkująca 280 zł/ha.

Ceny usług rolniczych 2022. Stawka za kombajn w dyskusjach rolników

Na grupach rolniczych wrze od dyskusji na temat cen usług. Za kombajn, jak wskazują rolnicy z różnych części Polski, za usługę koszenia trzeba zapłacić od 400 zł, najczęściej do 600 zł/ha, czasem i więcej. "Za darmo w tym roku nikt jeździć nie będzie", denerwuje się rolnik, którego cenę podważono.

"Cena powinna zależeć od jakość usługi, a nie twardo od ha. Mieć idealnie oczyszczone zboże i bez strat, a jak x% zostaje na polu i kupa słomy w zbożu to też jest różnica", komentuje jeden z internautów.

Cena bywa różnicowana w zależności od uprawy: np. rzepak 550/600 zł/ha, zboża 500/550 zł/ha. Kolejne przykłady cen za koszenie zbóż w czasie żniw 2022:

 • Łódzkie: 550-600 zł za hektar. "Jeśli komuś nie będzie odpowiadać to sierp i do przodu"
 • Lubelskie: "Wczoraj zbierałem rajgrasy, to wziąłem 400 zł hektar bez sieczkarni, wydajność równo 2 ha na godzinę wyszła nh tx 34 także 800 zł z godzinę przy spalaniu 25 l ropy na godzinę. Zboża zapewne już dłużej będą iść, ale bez sieczkarni więcej jak 400 zł w moim rejonie nikt nie da".
 • Pomorskie: 550-600 zł/ha.
 • Kujawsko-Pomorskie: 600 zł z sieczkarnią, 550 zł bez sieczkarni za hektar"

Stawki operatora kombajnu w 2022 roku

Od lat praktykowany przelicznik stawki dla kombajnisty to 10 procent ogólnej stawki, którą właściciel kombajnu usala w danym roku dla klienta. Zatem w przypadku stawki 550 zł/ha, operator kombajnu dostanie 55 zł za godzinę pracy. Nie jest to jednak regułą. Takie stawki podają rolnicy:

 • Ja mam 50 zł i wszystko do mnie należy obsługa i naprawy
 • 10% tak było, jest i będzie....
 • Ostatnio słyszałam, że u dużych gospodarzy w okolicy po 20 zł/h dostają, co jest śmiechem na sali, bo z 5-7 lat temu jak kółko rolnicze jeszcze jako tako prosperowało, to dostawał operator chyba z 40-50 zł za godzinę. W to wchodziło jeszcze przygotowanie kombajnu przed i po sezonie, i ewentualne naprawy w trakcie sezonu.
 • Dawałem 60 zł/h i nikt nie chciał przyjść.
 • 4k netto na umowie za msc,
 • 70 zł z hektara i mogę kosić wszędzie, oczywiście bez swojego kombajnu.
 • U nas na Lexiona to 80 zł/h.
 • No normalnie 10% stawki.

Zaglądamy do wpisów umieszczanych w serwisach ogłoszeniowych. Mało kiedy firma czy indywidualny rolnik podaje z góry cenę.

Indywidualna wycena usługi to jednak nic nowego. Odległość pola od usługodawcy, areał czy ukształtowanie terenu mają znaczenie dla stawki. Nieoficjalnie słyszymy, że rolnicy bardziej obawiają się sztywno wyceniać usługi, ponieważ dynamicznie zmienia się cena paliwa (choć ta zazwyczaj i tak jest doliczana osobno) czy oprocentowanie kredytów, które wzięli na zakup maszyn rolniczych. Wolą poczekać, co zrobi konkurencja.

Ceny koszenia zbóż rzepaku czy słonecznika mało kiedy pojawiają się bezpośrednio w ogłoszeniach:

 • Lubuskie: "Zbiór zbóż, koszenie kombajnem Claas Lexion 450 z osprzętem 7.7M ze stołem do rzepaku. Zbiór zbóż oraz grochu łubinu i rzepaku w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego do 100 km".
 • Wielkopolskie: "Oferuje zbiór zbóż kombajnami Claas w okolicy Gniezna obręb + 30 km".
 • Łódzkie: "Kombajn John Deere t660i wyposażony w heder vario od 40 do 120 cm, auto trak GPS, mapowanie pola, pomiar wilgotności, waga, rozdrabniacz, rozrzutnik plew, niezbędne do uprawy bezorkowej lub strip till".
 • Łódzkie: "Koszenie zbóż, rzepaku, kukurydzy, słonecznika nowym kombajnem New Holland cx5.80 z napędem 4x4".
 • Śląskie: "Oferuję zbiór zboża rzepaku kukurydzy Claas Lexion 440 Evolution 660 heder".
Trwa głosowanie...

Czy 2022 rok to dobry czas na inwestycje?

Ceny wywozu gnojowicy, siewu z wiosny 2022

Wiosną rolnicy proponowali m.in. siew pasowy bezorkowy słonecznika, zbóż, kukurydzy czy buraków. W ogłoszeniach opisany jest sprzęt, np. ciągnik Claas Axion 960 GPS RTK z 2020 roku i agregat uprawowo-siewny Horsch Focus 6 TD z 2021 r. "Zapraszam do kontaktu, cenę ustalam indywidualnie", czytamy. Albo: "Ceny do uzgodnienia, zależne od warunków pracy".

 • Mazowieckie. Jedna z firm oferuje wywóz gnojowicy beczką 20 000 l marki Rekordia, nabieranie z ramienia w cenie 300 zł za godzinę.
 • Podlaskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie. Firma świadcząca usługi rolnicze na obszarze tych 3 województw proponuje siew kukurydzy za 180 zł/ha (z uwzględnieniem ceny paliwa danego dnia).
 • Kujawsko-Pomorskie. Siew kukurydzy 140 zł/ha siewnikiem Maschio Gaspardo Mte, 6 rzędowy z podsiewaczem nawozu.

Ceny paliw rosną. Jak to przełoży się na usługi rolnicze w 2022 roku?

Ceny paliw wystrzeliły w górę wraz z rozpoczęciem przez Rosję działań wojennych na Ukrainie. To ma duże znaczenie dla rolników, którzy potrzebują oleju napędowego do pracy - ciągniki bez niej nie pojadą. Drogie paliwo oznacza drogie usługi rolnicze? Gospodarze dyskutują na ten temat.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja

Tomasz pisze w jednej z grup dyskusyjnych tak: "Jak znam życie, usługi podrożeją nieznacznie (nie tyle ile powinny). Za dużo usługodawców się zrobiło. Młodym nie chce się bujać z hodowlą, starzy rolnicy są już zmęczeni, a pieniądze jakieś mają i inwestują w sprzęt, żeby synek mógł usługi robić i się z krowami nie brudzić. Z tym, że synek liczyć jeszcze nie umie i cenami swoich usług rynek psuje. U nas w okolicy każdy większy gospodarz to usługi już robi za pół darmo".

Oferty maszyn rolniczych

Marcin twierdzi, że szkoda by mu było nowej maszyny, żeby zarobić parę groszy. Mirosław: "Wszystko idzie w górę więc i usługi muszą kosztować adekwatnie do kosztów".

Kolejny uczestnik dyskusji dzieli się swoimi przemyśleniami:

"Jeśli maszyny z PROW, to już masz amortyzację o połowę niższą, niż kupione za gotówkę czy kredyt. Sam jeździsz czy komuś musisz płacić, paliwo po 5.5 czy po 7.5 jak dziś? Obornik słomiasty lekko idzie czy błoto? Dojazd asfaltem czy polne dróżki, które z każdym kursem robią się głębsze, gałęzie po lusterkach i ciąganie na linie za pysk? Wszystko licz, koszty x2, żebyś potem nie żałował, bo ani do Fliegla, ani do Deutza nie kupisz tanich części, za to usługobiorca będzie tylko taniej i taniej".

Dodaje na koniec, że nie pracuje charytatywnie, albo kogoś stać, albo nie wyjeżdża.

 • Piotr: "Co teraz można powiedzieć o cenie usług jak zmienić się to może z dnia na dzień".
 • Mariusz: "Liczyłem sobie ostatnio, koszty kombajnu, przy 300 ha usług rocznie. Jak masz krechę do płacenia, na poziomie 60k rocznie, bez kosztów operatora wychodzi blisko 450 zł/ha kosztów".
 • Piotr: "Nic się nie opłaca, ropa po 7,60 benzyna po 7,20 więc robić tylko samemu w lubelskim".
 • Kamil: "W tym roku to mało kogo będzie stać na te usługi, jak paliwo będzie 8-9zł. zobaczysz ile ludzi będzie siać łubiny, grochy itp. na same dopłaty".
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Finance
Maar je moet eten om je immuunsysteem op te bouwen, zodat je op tijd kunt herstellen
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro