Ile u was biorą za usługę prasą? Prasowanie słomy i siana w sezonie 2023. Ile za belę? Rolnicy sprawdzają ceny usług rolniczych

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Warunki polowe to jeden z czynników wpływających na koszty pracy. Trudny teren lub nierówności mogą wpływać na wydajność maszyn i czas potrzebny na wykonanie usługi. W takich przypadkach cena może być wyższa, aby uwzględnić dodatkowe wyzwanie związane z pracą na takim terenie.
Warunki polowe to jeden z czynników wpływających na koszty pracy. Trudny teren lub nierówności mogą wpływać na wydajność maszyn i czas potrzebny na wykonanie usługi. W takich przypadkach cena może być wyższa, aby uwzględnić dodatkowe wyzwanie związane z pracą na takim terenie. pixabay.com
Za kilka tygodni rozpoczną się żniwa i prasowanie słomy. Rolnicy już zaczęli pokosy traw na siano lub sianokiszonkę. Wielu producentów rolnych, zamiast kupować własny sprzęt, zwłaszcza przy mniejszym areale, decyduje się na korzystanie z usług kolegów po fachu. Ile będzie kosztowało prasowanie słomy i siana w sezonie 2023?

Spis treści

Ile kosztuje usługa prasą w 2023 roku?

Stawki za usługę prasą zwijającą we wrześniu 2022, według notowań Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, wynosiły zazwyczaj 12-15 zł za sztukę, w powiecie wąbrzeskim pojawiła się cena w wysokości 20 zł.

Coraz rzadziej, ale można jeszcze spotkać prasy kostkujące. Tu cena na ogół jest liczona od hektara i we wrześniu ubiegłego roku wynosiła 250-280 zł. Jak wyglądają tegoroczne zapowiedzi?

Rolnik w Wielkopolski deklaruje, że pojedzie na usługę za 15 zł przy beli 120 cm, ale areał musi wynosić minimum 5 hektarów w jednym kawałku. Inny zastanawia się, czy przy aktualnych cenach części nie lepiej, żeby prasa stała w garażu.

Usługodawca z województwa mazowieckiego oczekuje 20/25 zł za samo prasowanie w tym roku przy belce 120/130 cm. Uważa, że poniżej też kwoty nie ma sensu wyjazdu na usługę. Też wspomina o wysokich kosztach napraw i woli skupić się na swoim gospodarstwie. W dyskusjach rolników pojawiają się również inne komentarze z cenami:

  • U nas brali 12 zł za rolkę 130 cm, więc pewnie 15 zł będzie w tym roku. Wszystko zależy od liczby usługodawców.
  • Za 15 zł nie warto ciągnika odpalać — uważa kolejny.
  • Tak, jak w tamtym roku 2 dyszki 120-125 bela.
  • 23 zł za sianokiszonkę trzeba liczyć.

Przeczytaj też: Ciągnik rolniczy na wynajem. Ile kosztuje za dobę, tydzień albo miesiąc Fendt, John Deree, Valtra, Case?

Co wpływa na ceny usług rolniczych?

O cenie usług rolniczych, czy jakichkolwiek innych, w dużym stopniu decyduje rynek i konkurencja. Im większa dostępność usługodawców, tym łatwiej znaleźć kogoś, kto zdecyduje się obniżyć cenę, by zdobyć klienta, co niekiedy psuje rynek i zmniejsza opłacalność.

Tu warto zwrócić uwagę na dostępność maszyn. Jeśli w danym regionie jest dostępnych niewielu usługodawców świadczących usługi prasowania słomy, ceny mogą być wyższe ze względu na większe zapotrzebowanie i ograniczoną konkurencję. Natomiast tam, gdzie jest większa liczba dostępnych maszyn i konkurencyjne rynki, ceny mogą być bardziej atrakcyjne.

Rolnicy czy firmy świadczące usługi rolnicze zwracają uwagę na odległość pola od swojej siedziby, ukształtowanie terenu i powierzchnię. Na dużym i prostym areale praca przebiega sprawniej, choć w przypadku prasowania słomy czy siana cena zazwyczaj podawana jest od uzyskanej beli.

Sama odległość przekłada się na koszty transportu i czasu potrzebnego na dotarcie do miejsca, gdzie usługa ma być wykonana. Usługodawca zużyje więcej paliwa i nie zawsze podejmie się pracy na małej powierzchni znacznie oddalonej od jego siedziby.

Jeśli wraz z prasowaniem słomy są świadczone dodatkowe usługi, na przykład załadunek i rozładunek lub transport, to cena może być odpowiednio wyższa.

Rolnicy podnoszą w dyskusjach rosnące ceny części zamiennych, gdy konieczna jest ich wymiana, co obniża opłacalność ich pracy.

Warto pamiętać, że powyższe czynniki mogą różnić się w zależności od lokalnych warunków. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lokalnymi dostawcami usług rolniczych, aby uzyskać dokładne informacje na temat kosztów prasowania słomy w danym regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera