Ile wniosków o dopłaty 2017 złożyli kujawsko-pomorscy rolnicy? Spóźnialskim pomoc obetną

Lucyna Talaśka-Klich
pixabay.com
Warto złożyć wniosek o płatności za ten rok w podstawowym terminie, czyli do 15 maja. Im szybciej, tym lepiej - by mieć więcej czasu na ewentualne poprawki.

- Prawdopodobnie złożę wniosek pod koniec tego podstawowego terminu, ponieważ czekam aż doradca opracuje mi plan rolnośrodowiskowy - mówi Krzysztof Sułkowski, rolnik z miejscowości Wierzniczka Kuj. (pow. lipnowski). - Na pewno jednak nie będzie to po 15 maja, bo nie chcę stracić części dopłat.  

 

Katarzyna Kaczmarek-Sławińska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia, że do 19 kwietnia wpłynęło 8641 wniosków o przyznanie płatności za 2017 rok. Agencja szacuje, że w Kujawsko-Pomorskiem wpłynie ich łącznie około 64000. 

 

Do 19 kwietnia najwięcej wniosków złożono w powiatach: włocławskim - 862 i brodnickim - 646, zaś najmniej w sępoleńskim - 195 i wąbrzeskim - 227. Zdaniem dyr. Katarzyny Kaczmarek-Sławińskiej rolnicy powinni zwrócić uwagę na złożenie podpisu pod wnioskiem, na aktualizację upraw na wnioskach spersonalizowanych oraz na wypełnienie (obrysowanie działek rolnych) na załącznikach graficznych.

Przeczytaj też: Dariusz Golec, prezes ARiMR: Każdy rolnik może liczyć na naszą pomoc [wywiad]

 

Agencja przypomina, że rolnicy, którzy posiadają co najmniej 10 ha gruntów ornych muszą stosować dywersyfikację upraw, z kolei rolnicy mający powyżej 15 hektarów gruntów ornych dodatkowo są zobowiązani utrzymywać w gospodarstwie obszary proekologiczne (EFA). 

 

- Muszę przyznać, że kiedy wchodziły w życie te dywersyfikacje, to byłem bardzo zdenerwowany, że zmusza się nas do takich głupot, ale okazało się, iż problemu właściwie nie ma - twierdzi gospodarz z pow. sępoleńskiego. - Bo porządny rolnik takie zasady stosował i bez unijnych wymogów. Chciałbym tylko, żeby tych papierów do wypełniani było mniej. 

ARiMR wyjaśnia, że aby rolnik, który posiada od 10 do 30 ha gruntów ornych wywiązał się z obowiązku dywersyfikacji musi obsiać je co najmniej 2 różnymi uprawami (główna uprawa nie może zajmować więcej niż 75 proc. powierzchni). Gdy rolnik ma więcej niż 30 ha gruntów ornych wówczas musi posiać na nich co najmniej 3 różne uprawy, (przy czym główna uprawa nie może zajmować więcej niż 75 proc. gruntów ornych, a dwie uprawy główne łącznie nie mogą zajmować więcej niż 95 proc.) powierzchni. 

 

Agencja radzi, aby rolnicy nie czekali ze złożeniem wniosków na ostatnią chwilę. I zachęca do zrobienia tego przez internet, z wykorzystaniu aplikacji e-wniosek. 

__________________________________________

Wiele w jednym

Do 15 maja można składać do ARiMR wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2017 r. Kto nie zdąży tego zrobić w tym terminie będzie mógł dostarczyć swój wniosek do 9 czerwca br., ale wówczas należne mu płatności będą pomniejszane o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. 

W tym roku na jednym formularzu wniosku można ubiegać się o:
  • przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (więcej w infografice);
  • przyznanie płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW);
  • przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), w tym zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie;
  • przyznanie płatności ekologicznej (PROW 2014-2020);
  • przyznanie płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2013), w tym zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie;
  • wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013);
  • przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej (PROW 2014-2020);
  • przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej do gruntów z sukcesją naturalną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ile wniosków o dopłaty 2017 złożyli kujawsko-pomorscy rolnicy? Spóźnialskim pomoc obetną - Gazeta Pomorska