IMGW wprowadza kolejne narzędzia dla rolników. Sprawdzą nie tylko temperaturę i wystąpienie przymrozków. Na mapach nowe prognozy

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Nowe produkty IMGW dla rolnictwa
Nowe produkty IMGW dla rolnictwa pixabay.com/M_wie_Moehre
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował nowe narzędzia dla rolnictwa, które pomogą w prowadzeniu upraw. W dedykowanym serwisie można sprawdzić już nie tylko strefy przymrozków, klimatyczny bilans wodny, czy też kryterium wcześniejszego nawożenia. Na producentów czekają prognoza wilgotności gleby oraz mapa z niedoborem i nadmiarem opadów.

Spis treści

Nie wiesz, jaka pogoda? Sprawdź

Każda zmiana klimatyczna niesie ze sobą ryzyko dla upraw. Praca rolnika jest uzależniona od pogody, czasem potrzeba deszczu, czasem trzeba przewidzieć ryzyko mrozu i dobrze zabezpieczyć rośliny. Na stronie agrometeo.imgw.pl można na bieżąco sprawdzać warunki sprzyjające lub niekorzystne prowadzeniu gospodarstwa.

Nowe narzędzia to kolejne ułatwienie w świecie rolniczym. Do tej pory gospodarze mogli sprawdzać szereg map, teraz dostępne są też prognozy wilgotności gleby i niedoborów/nadmiarów opadów.

Dwie nowe prognozy dla rolników

Pierwsze mapy wskazują wilgotność gleby w dwóch warstwach na 7 dni:

  • 7-28 cm,
  • 28-100 cm.

Modele tworzone są przy użyciu sztucznej inteligencji, z uwzględnieniem wcześniejszych danych o wilgotności gleby i wartościach temperatur/opadów z Europejskiego Centrum Prognoz Pogody. Dodatkowo na mapach określony jest poziom przewidywań – bardzo dobry, dobry i słaby, co oceniane jest na podstawie analizy 50 różnych prognoz.

Z kolei druga prognoza wskazuje niedobory i nadmiar opadów, co ma istotne znaczenie w kontekście wegetacji czy suszy. Niedobory to liczba dni, gdy nie było deszczu lub suma była poniżej progu. Nadmiarem określa się dni, gdy opady przekroczyły ustalone wartości.

W rolnictwie ważne jest, jak często występują dni z różnymi ilościami opadów, zwłaszcza w okresie wegetacji roślin, wskazuje IMGW.

Brak opadów nie daje roślinom szansy wzrostu, a w późniejszym etapie może je osłabiać i potęgować zjawisko suszy. Małe ilości nie przynoszą roślinom korzyści, szybko odparowują i woda nie jest w stanie wsiąknąć dobrze w ziemię. Meteorolodzy podkreślają, że też nadmiar deszczu nie służy – na nierównym terenie woda spływa po powierzchni ziemi, powoduje erozję gleby i tak samo nie ma co wsiąkać w glebę.

Źródło: IMGW

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro