Spis treści
Nie wiesz, jaka pogoda? Sprawdź
Każda zmiana klimatyczna niesie ze sobą ryzyko dla upraw. Praca rolnika jest uzależniona od pogody, czasem potrzeba deszczu, czasem trzeba przewidzieć ryzyko mrozu i dobrze zabezpieczyć rośliny. Na stronie agrometeo.imgw.pl można na bieżąco sprawdzać warunki sprzyjające lub niekorzystne prowadzeniu gospodarstwa.
Nowe narzędzia to kolejne ułatwienie w świecie rolniczym. Do tej pory gospodarze mogli sprawdzać szereg map, teraz dostępne są też prognozy wilgotności gleby i niedoborów/nadmiarów opadów.
Dwie nowe prognozy dla rolników
Pierwsze mapy wskazują wilgotność gleby w dwóch warstwach na 7 dni:
- 7-28 cm,
- 28-100 cm.
Modele tworzone są przy użyciu sztucznej inteligencji, z uwzględnieniem wcześniejszych danych o wilgotności gleby i wartościach temperatur/opadów z Europejskiego Centrum Prognoz Pogody. Dodatkowo na mapach określony jest poziom przewidywań – bardzo dobry, dobry i słaby, co oceniane jest na podstawie analizy 50 różnych prognoz.
Z kolei druga prognoza wskazuje niedobory i nadmiar opadów, co ma istotne znaczenie w kontekście wegetacji czy suszy. Niedobory to liczba dni, gdy nie było deszczu lub suma była poniżej progu. Nadmiarem określa się dni, gdy opady przekroczyły ustalone wartości.
W rolnictwie ważne jest, jak często występują dni z różnymi ilościami opadów, zwłaszcza w okresie wegetacji roślin, wskazuje IMGW.
Brak opadów nie daje roślinom szansy wzrostu, a w późniejszym etapie może je osłabiać i potęgować zjawisko suszy. Małe ilości nie przynoszą roślinom korzyści, szybko odparowują i woda nie jest w stanie wsiąknąć dobrze w ziemię. Meteorolodzy podkreślają, że też nadmiar deszczu nie służy – na nierównym terenie woda spływa po powierzchni ziemi, powoduje erozję gleby i tak samo nie ma co wsiąkać w glebę.
Źródło: IMGW
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?