Import oraz przymrozki mogą zniszczyć dochody sadowników i właścicieli plantacji owoców miękkich

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Tak sadownicy starali się ochronić sady czereśniowe w Wierzchucicach (gm. Sicienko) przed przymrozkami. W piątek nad ranem (28 kwietnia) nagrzewali i mieszali powietrze
Tak sadownicy starali się ochronić sady czereśniowe w Wierzchucicach (gm. Sicienko) przed przymrozkami. W piątek nad ranem (28 kwietnia) nagrzewali i mieszali powietrze Paweł Pączka
Nie tylko import tańszych owoców i przetworów owocowych zagraża naszym sadownikom i właścicielom plantacji truskawek czy malin. Tej wiosny pogoda też im nie sprzyja.

- Cena za jabłka jest na podobnym poziomie jak dziesięć lat temu, za to koszty produkcji są znacznie wyższe - twierdzi Paweł Pączka, prezes Grupy Producentów Owoców Galster w Wierzchucicach (gm. Sicienko).

Jednak zatrzymały się tylko stawki za owoce dla producentów, bo na sklepowych półkach rosły. - Za kilogram jabłek, które w sklepie kosztują 4 zł sadownik dostaje np. 1,20 zł - dodaje Paweł Pączka. - W branży jest duży kryzys, bo ceny i koszty się rozjechały.

Tańsze ze Wschodu

Sadownicy obawiają się, że sytuacja będzie jeszcze trudniejsza, bo do Polski wjechał m.in. koncentrat soku jabłkowego z Ukrainy. - Najpierw problemy ze zbytem mogą mieć producenci owoców miękkich, bo chłodnie są pełne m.in. towarów z Ukrainy, ale sytuacja nie sprzyja także producentom jabłek - uważa Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Właściciele sadów i plantacji zwracają uwagę, że trudno konkurować im z producentami owoców spoza Unii Europejskiej, którzy nie muszą spełniać unijnych, kosztownych wymogów.

Minister chce się spotkać

- Myślimy o tym jak pomóc także polskim producentom owoców - tak 27 kwietnia powiedział nam Robert Telus, minister rolnictwa. - Dlatego w przyszłym tygodniu planujemy spotkania właśnie z przedstawicielami producentów owoców i warzyw.

Związek Sadowników RP, który domagał się wstrzymania importu produktów rolnych z Ukrainy, szczególnie przetworzonych owoców napisał m.in.:„(...)Żądamy natychmiastowej informacji o ilościach wwiezionych do naszego kraju mrożonek, soków i innych przetworów na bazie owoców, pochodzących z Ukrainy. (...)

Zdaniem Mirosława Maliszewskiego poza wstrzymaniem importu potrzebne będą także inne działania: - Na przykład warto uruchomić zakupy na rezerwy albo wprowadzić system dopłat do eksportu, żeby opróżnić chłodnie.

Pogoda nie pomaga

Michał Gmys, plantator truskawek z Wtelna (gm. Koronowo) zwraca uwagę, że nie tylko import stanowi dla nich zagrożenie. Problemem jest też pogoda, a pod koniec kwietnia słupek rtęci w naszym regionie wskazywał ujemną temperaturę.

W wierzchucińskich sadach nad ranem (28 kwietnia) temperatura spadła do minus dwóch stopni Celsjusza, więc sadownicy robili co mogli, by choć trochę podnieść temperaturę i ocalić kwitnące czereśnie. Wykorzystując specjalistyczny sprzęt (na zdjęciu) nagrzewali i mieszali powietrze między drzewkami. - Udało się na tyle podnieść temperaturę, że było powyżej zera stopni Celsjusza - dodał prezes grupy Galster.

A niebawem także tzw. zimni ogrodnicy (12-14 maja często napływa zimne powietrze z obszarów polarnych) i trudno przewidzieć, czy znowu trzeba będzie walczyć z przymrozkami w sadach i na plantacjach.

To też może Cię zainteresować

Produkcja maleje

Takie zabiegi także podnoszą koszty produkcji, a producenci owoców nie mają pewności, czy chociażby wyjdą na zero.

Oszczędzanie na drogich środkach ochrony roślin i nawozach w ostatnim sezonie przyniosło bardzo kiepskie efekty dla całej branży. - Na rynek trafiło dużo towaru gorszej jakości - dodaje Paweł Pączka. To z kolei odbiło się na cenach.

Kolejni producenci owoców zmniejszają lub likwidują produkcję. I może być tak jak na rynku wieprzowiny - gdy towaru będzie mało, wówczas ceny wzrosną. A odbudowanie sadów czy plantacji owoców miękkich nie jest łatwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Import oraz przymrozki mogą zniszczyć dochody sadowników i właścicieli plantacji owoców miękkich - Gazeta Pomorska