Inwazja bobrów w usteckim lesie. Drzewa już padły albo zostaną wycięte

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Jadłospis tych sympatycznych zwierząt stanowi niebezpieczeństwo. W Ustce teren do uporządkowania po kolejnej „wycince” urządzonej przez bobry
Jadłospis tych sympatycznych zwierząt stanowi niebezpieczeństwo. W Ustce teren do uporządkowania po kolejnej „wycince” urządzonej przez bobry Mariusz Jasłowski
Od kilku lat bobry podgryzają drzewa, budują żeremie i tamują Strugę Przewłocką, zwaną także Otocznicą. Po wcześniejszej „wycince” teraz upodobały sobie nieco dalszy teren i coraz grubsze drzewa.

Teren ten należy do Ustki i jest po sąsiedzku doglądany przez pracowników spółki miejskiej Ośrodek Sportu i Rozwoju. Czy Ustka ma jakiś plan, żeby zniechęcić bobry do żerowania w tym miejscu? Okolica jest często uczęszczana przez spacerowiczów, a mocno podgryzione drzewa stwarzają ogromne niebezpieczeństwo.

- Wiosną tego roku w związku ze ścięciem przez bobry 18 sztuk topoli osiki urząd zlecił ich usunięcie. Biologia gatunku wskazuje, że ścinanie drzew nasila się w okresie jesienno-zimowym, gdy zaczyna brakować miękkiego pokarmu roślinnego w rozlewisku tworzonym przez budowę tam. Okres ten właśnie się rozpoczyna. Widać także pierwsze drzewa, które są już ścięte. To trzy drzewa, a kolejne trzy posiadają uszkodzone pnie – mówi Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza. - W celu przeciwdziałania dalszej ścinki drzew przez bobry planowane jest postawienie płotu z siatki leśnej wokół istniejącego zadrzewienia.

Rzeczka Otocznica jest ciekiem kategorii II utrzymywanym przez PGW Wody Polskie. Na przyszły tydzień zaplanowano wizję terenową z przedstawicielem tej instytucji, by określić sposób wykonania prac, umożliwiający przepływ wody.

- Po określeniu sposobu posadowienia ogrodzenia planowane jest zlecenie jego wykonania. Przed wykonaniem ogrodzenia usunięte zostaną ścięte przez bobry drzewa. Planowane jest usunięcie również drzew uszkodzonych i stwarzających realne niebezpieczeństwo w postaci wywrócenia się wskutek złamania w miejscu uszkodzenia pnia. W drugim przypadku wymagane jest otrzymanie decyzji o wycince drzew w Starostwie Powiatowym w Słupsku – wyjaśnia Eliza Mordal.

Miasto nie prowadzi badań monitoringowych populacji bobra europejskiego na Otocznicy. Nie posiada też informacji, czy taki monitoring jest realizowany przez inne organy administracji rządowej lub samorządowej.

Bobry natomiast bardzo dobrze się czują w środowisku wolno płynących potoków, zwłaszcza w okolicy, gdzie dużo jest roślinnego pożywienia - kruchej kory drzew, gałązek topoli i wierzby, roślin wodnych i przybrzeżnych. Bóbr zagrożony gatunkową zagładą na przełomie XIX i XX wieku ocalał, dzięki sprowadzeniu dorosłych osobników zza wschodniej granicy. W Polsce bóbr europejski jest objęty ochroną. Jednak jeśli wyrządzone przez niego szkody będą wielkie, wówczas zostanie wyłapany.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inwazja bobrów w usteckim lesie. Drzewa już padły albo zostaną wycięte - Głos Pomorza