Izba rolnicza odwołuje protest w Warszawie 10 stycznia 2019. Tydzień trudnych rozmów w resorcie

AGW
Przedstawiciele różnych sektorów rolnictwa wykazują gotowość do podjęcia protestów. Czy do nich dojdzie? Wiele zależy od rozmów zaplanowanych w tym tygodniu.

We wtorek 8 stycznia minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem Krajowej Rady Izb. Jeszcze w miniony piątek Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zapowiadał: - Prawdopodobnie 10 stycznia odbędzie się protest rolników przed kancelarią premiera w Warszawie, w którym mogą wziąć udział także gospodarze z województwa kujawsko-pomorskiego.

- Odwołujemy nasze zgromadzenia planowane w czwartek - powiedział Szmulewicz o proteście w Warszawie, który miał odbyć się 10 stycznia. - Dzisiaj jest wola współpracy i wręczam panu, panie ministrze postulaty.

Jeszcze w styczniu ma powstać tzw. rolniczy okrągły stół, do którego zapraszane są wszystkie organizacje rolnicze. Efekty rozmów prezes KRIR i minister omówili podczas konferencji:

Postulaty Izb Rolniczych skierowane do rządu:

  1. Domagamy się podjęcia wszelkich możliwych działań na forum europejskim celem wyrównania dopłat obszarowych w Unii Europejskiej. Nie zgadzamy się dalsze funkcjonowanie rolnictwa dwóch prędkości. Obecna sytuacja obniża naszą konkurencyjność i powoduje stale zmniejszające się dochody polskich rolników. Domagamy się również, aby wsparcie dla II filaru Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozostało co najmniej na poziomie z lat 2014-2020, co pozwoli na dalsze inwestowanie w rozwój gospodarstw rolniczych i infrastruktury wiejskiej.
  2. Tragiczna sytuacja hodowców a zwłaszcza trzody chlewnej doprowadza do bankructwa wielu gospodarstw rolniczych i wyłączenia całej branży z gospodarki narodowej, w związku z tym należy podjąć wszelkie możliwe działania skutkujące natychmiastowym wzrostem cen w skupie (uregulowanie tuczu nakładczego, dopłaty do loch, kontrola jakości importowanego mięsa). Z uwagi na rozprzestrzeniający się afrykański pomór świń na inne kraje Unii Europejskiej należy doprowadzić do znacznego zwiększenia środków europejskich na jego zwalczanie.
  3. Żądamy wywarcia skutecznego nacisku na Polski Związek Łowiecki zmierzającego do depopulacji dzików i jeleniowatych celem zmniejszenia szkód łowieckich i ryzyka rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń oraz wypłaty wszelkich zobowiązań kół łowieckich wobec rolników do 15 lutego 2019 r. Domagamy się nowelizacji ustawy Prawo łowieckie.
  4. Żądamy większych środków na finansowanie infrastruktury, oświaty i służby zdrowia na obszarach wiejskich.
  5. Domagamy się większego wpływu izb rolniczych na rozdysponowanie ziemi pochodzącej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
  6. Domagamy się opracowanie realnego, jednolitego systemu wyliczania dochodu z 1 ha przeliczeniowego, który będzie odzwierciedlał realną sytuację dochodową wsi. Obecny wysoki wskaźnik dochodu odbiera możliwość uzyskania wsparcia z pomocy społecznej, stypendium socjalnego dla studentów, świadczenia z programu 500+ czy bezpłatnych obiadów na stołówce szkolnej dla rodzin osiągających w rzeczywistości dochody znacznie poniżej tego wskaźnika.
  7. Domagamy się większej pomocy de minimis dla gospodarstw rolnych.
  8. Domagamy się przyjęcia rozwiązań prawnych chroniących produkcję rolniczą i zapewniających dalszy jej rozwój na obszarach wiejskich.
  9. Domagamy się szybszego tempa rozwiązań mających na celu utworzenie holdingu spożywczego przy współudziale rolników.
  10. Domagamy się uwzględnienia postulatów izb rolniczych w sprawie OSN.

Na środę planowane są rozmowy szefa resortu z przedstawicielami Inspekcji Weterynaryjnej. "Z otrzymanych informacji wynika, że na spotkaniu ma być obecny sam pan minister Jan Krzysztof Ardanowski. Jest to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie od czasu powołania do życia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Mamy nadzieję, że ta rozmowa będzie jakimś przełomem i da nadzieję na pozytywne zmiany", przekazał związek, który zabiega o podniesienie wynagrodzeń pracownikom inspekcji.

Przeczytaj też:Rolnicy wybierają się do Warszawy. Jedni na rozmowy, inni na protest

________________________

Agro Pomorska, odcinek 45, premiera 8.01.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Izba rolnicza odwołuje protest w Warszawie 10 stycznia 2019. Tydzień trudnych rozmów w resorcie - Gazeta Pomorska