Izby rolnicze chcą wsparcia dla producentów warzyw szklarniowych. Koszty produkcji wzrosły o 80 proc., brakuje węgla

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Według analizy Wielkopolskiej Izby Rolniczej gigantyczny wzrost kosztów produkcji nie przełoży się na ceny wyprodukowanych warzyw i owoców.
Według analizy Wielkopolskiej Izby Rolniczej gigantyczny wzrost kosztów produkcji nie przełoży się na ceny wyprodukowanych warzyw i owoców. GettyImages/TreeofLife99
Wielu producentów uprawia warzywa pod osłonami. Niestety, w związku z inflacją i wojną na Ukrainie utrzymanie takich gospodarstw jest coraz cięższe. Koszty produkcji w przypadku warzyw ciepłolubnych wzrosły o blisko 80 proc., dlatego środowiska rolnicze apelują o pomoc. Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o uruchomienie mechanizmów wsparcia. Co na to resort?

Wzrost kosztów produkcji warzyw szklarniowych

Plantatorzy warzyw borykają się z trudną sytuacją. Jak mówią, ceny miału, który często służy do ogrzewania tuneli i szklarni wzrosły z ok. 400 zł/t w ubiegłym roku do 1200-1500 zł/t. Ceny są zabójcze, a dodatkowo widać problem z dostępnością opału oraz siłami roboczymi.

Według analizy Wielkopolskiej Izby Rolniczej gigantyczny wzrost kosztów produkcji nie przełoży się na ceny wyprodukowanych warzyw i owoców. W praktyce oznacza to problemy finansowe, a może nawet upadek wielu gospodarstw.

W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznaczyło, że wybuch wojny zwiększył presję wzrostu cen. Jednym z działań niwelujących negatywne skutki rosnącej inflacji jest wprowadzenie Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

Węgiel towarem luksusowym? Co dalej z dostępem do opału?

WIR przekazuje, że w związku z sytuacją panującą na rynku węglowym producenci potwierdzają zwiększenie podaży węgla dla odbiorców z branży na 2022 rok. Ceny także budzą grozę, według szacunków są o 100 proc. wyższe w porównaniu z zeszłym rokiem. Co zrobić, aby węgiel nie był towarem deficytowym? Krajowi producenci węgla posiadają oferty dla sektora rolno-ogrodniczego, co daje możliwość zawierania umów bezpośrednio z producentem na dostawę miału zgodnie z zapotrzebowaniem.

Uruchomienie wsparcia dla producentów warzyw szklarniowych. Czy i kiedy nastąpi?

Ministerstwo, odnosząc się do postulatu izb rolniczych o uruchomienie mechanizmów wsparcia dla producentów warzyw szklarniowych, wskazało, że istnieją już działania, które wspierają rynek produktów ogrodniczych. Mowa o wdrażaniu instrumentu wsparcia organizacji producentów owoców i warzyw uregulowanego przepisami unijnymi.

- Od wielu lat resort rolnictwa zachęca producentów owoców i warzyw do zrzeszania się w organizacje producentów, które w tym sektorze pełnią główną rolę w stabilizacji sytuacji podażowo-popytowej, a pośrednio sytuacji dochodowej rolników. To jest ciągle niewykorzystane narzędzie w polskim rolnictwie – czytamy w odpowiedzi.

Działacze dywagują, jak budowanie niezależności energetycznej wpłynie na gospodarkę Unii Europejskiej. Niewątpliwie efekty będą widoczne na dłuższą skalę, ale z czasem może nam się to opłacić.

- Warto też zadbać o produkcję energii odnawialnej na terenach wiejskich. Biogazownie połączone ze szklarniami oraz fotowoltaiką czy innymi źródłami OZE pomogłyby rozwiązać problem rosnących kosztów energii – podsumowuje WIR.

Źródło: WIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera