Wzrost kosztów produkcji warzyw szklarniowych
Plantatorzy warzyw borykają się z trudną sytuacją. Jak mówią, ceny miału, który często służy do ogrzewania tuneli i szklarni wzrosły z ok. 400 zł/t w ubiegłym roku do 1200-1500 zł/t. Ceny są zabójcze, a dodatkowo widać problem z dostępnością opału oraz siłami roboczymi.
Według analizy Wielkopolskiej Izby Rolniczej gigantyczny wzrost kosztów produkcji nie przełoży się na ceny wyprodukowanych warzyw i owoców. W praktyce oznacza to problemy finansowe, a może nawet upadek wielu gospodarstw.
W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznaczyło, że wybuch wojny zwiększył presję wzrostu cen. Jednym z działań niwelujących negatywne skutki rosnącej inflacji jest wprowadzenie Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.
Węgiel towarem luksusowym? Co dalej z dostępem do opału?
WIR przekazuje, że w związku z sytuacją panującą na rynku węglowym producenci potwierdzają zwiększenie podaży węgla dla odbiorców z branży na 2022 rok. Ceny także budzą grozę, według szacunków są o 100 proc. wyższe w porównaniu z zeszłym rokiem. Co zrobić, aby węgiel nie był towarem deficytowym? Krajowi producenci węgla posiadają oferty dla sektora rolno-ogrodniczego, co daje możliwość zawierania umów bezpośrednio z producentem na dostawę miału zgodnie z zapotrzebowaniem.
Uruchomienie wsparcia dla producentów warzyw szklarniowych. Czy i kiedy nastąpi?
Ministerstwo, odnosząc się do postulatu izb rolniczych o uruchomienie mechanizmów wsparcia dla producentów warzyw szklarniowych, wskazało, że istnieją już działania, które wspierają rynek produktów ogrodniczych. Mowa o wdrażaniu instrumentu wsparcia organizacji producentów owoców i warzyw uregulowanego przepisami unijnymi.
- Od wielu lat resort rolnictwa zachęca producentów owoców i warzyw do zrzeszania się w organizacje producentów, które w tym sektorze pełnią główną rolę w stabilizacji sytuacji podażowo-popytowej, a pośrednio sytuacji dochodowej rolników. To jest ciągle niewykorzystane narzędzie w polskim rolnictwie – czytamy w odpowiedzi.
Działacze dywagują, jak budowanie niezależności energetycznej wpłynie na gospodarkę Unii Europejskiej. Niewątpliwie efekty będą widoczne na dłuższą skalę, ale z czasem może nam się to opłacić.
- Warto też zadbać o produkcję energii odnawialnej na terenach wiejskich. Biogazownie połączone ze szklarniami oraz fotowoltaiką czy innymi źródłami OZE pomogłyby rozwiązać problem rosnących kosztów energii – podsumowuje WIR.
Źródło: WIR
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót