Analogicznie do marca 2020 roku, widać wzrost zainteresowania owocami leśnymi wśród owoców oraz papryką wśród warzyw. W tym roku Polacy najchętniej wybierali klasykę.
Jakie owoce wybierali Polacy w marcu 2022?
Najpopularniejszymi owocami w marcu 2022 roku były jabłka, w połowie miesiąca aż 9 na 10 Polaków zadeklarowało ich spożycie. 12 proc. badanych jadło je codziennie, zaś 20 proc. 4-5 razy w tygodniu. Niewiele mniej chętnych stawia na gruszki, 45 proc. badanych uznało je za lubiane owoce. Podium domknęły borówki, które na początku marca jadła ponad ¼ konsumentów.
Badania Kantar odnotowały, że w marcu wzrosło spożycie malin z 22 proc. do 25 proc. oraz truskawek z 24 proc. do 26 proc. Progres widać też w sektorze aronii i jej przetworów.
Jakie warzywa wybierali Polacy w marcu 2022?
Najpopularniejszym warzywem w marcu można tytułować pomidora, aż 89 proc. Polaków zadeklarowało jego spożycie. Wiceliderem jest cebula, którą zjadło aż 88 proc. badanych, ostatnie miejsce przypadło ogórkowi – 83 procent.
W stosunku do lutego 2022 widać wzrost zainteresowania brokułami, burakami ćwikłowymi, papryką, pieczarkami i kalafiorem. Polacy nieco mniej zjedli za to marchwi i kapusty.
Warzywa i owoce na obiad czy na kolację?
Według raportu najchętniej zjadamy warzywa i owoce na obiad – 90 proc. z nas wybrało tę opcję. Znaczna większość potwierdziła, że zdrowe dodatki lądują też na naszych talerzach w porze śniadania i kolacji. Najmniej wybiera je w czasie podwieczorku (jedynie 37 proc. badanych).
Poziom spożycia warzyw i owoców. Czy jemy ich wystarczająco dużo?
Niestety, Polacy mają co poprawiać w kwestii żywienia. Jedynie 17 proc. odżywiało się w marcu zgodnie z zaleceniami dietetyków. Badania pokazują, że 55 proc. z nas ma dietę zbyt ubogą w warzywa i owoce. Kluczowy dla pomiarów wskaźnik „Wczoraj na talerzu” przyjął w marcu wartość 44,8 punktów, czyli był na niskim poziomie, ale mimo wszystko wyższym niż w okresie przedpandemicznym.
- W porównaniu do wyników uzyskanych w badaniach 2 lata temu, widać wyraźny wzrost. Pandemia wygenerowała dodatkowy popyt, ale dużo z tego wzrostu zostało. Najwyższą wartością wskaźnika i zbliżoną do poziomu zadowalającego, jeśli chodzi o ilość warzyw i owoców, osiągają mieszkańcy miast powyżej 500 tys., kobiety i osoby z wyższym wykształceniem - mówi Urszula Krassowska, dyrektor zarządzający Public Division, Kantar Polska.
Źródło: inf. prasowa
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?