Jabłka zostają na drzewach, bo nie ma ich kto zbierać. Ceny jabłek jesienią 2022 na straganie i w skupie

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
AgroNawigator, PKO Bank Polski: Według WAPA zapasy jabłek na początku lipca w Polsce wynosiły 94 tys. t, i były niższe o 29% r/r. Spadek zapasów, mimo większych r/r zbiorów w 2021 spowodowany był w dużej mierze większą sprzedażą do przetwórstwa (program wycofania jabłek z rynku) w obliczu zmniejszonego popytu na rynkach zagranicznych, wynikających z ograniczeń w sprzedaży na dwa najważniejsze kierunki polskiego eksportu.
AgroNawigator, PKO Bank Polski: Według WAPA zapasy jabłek na początku lipca w Polsce wynosiły 94 tys. t, i były niższe o 29% r/r. Spadek zapasów, mimo większych r/r zbiorów w 2021 spowodowany był w dużej mierze większą sprzedażą do przetwórstwa (program wycofania jabłek z rynku) w obliczu zmniejszonego popytu na rynkach zagranicznych, wynikających z ograniczeń w sprzedaży na dwa najważniejsze kierunki polskiego eksportu. Urszula Łobaczewska
- W mojej okolicy jabłka zostają na drzewach, bo nie ma komu ich zbierać - mówi sadownik z województwa lubelskiego. - Ceny w skupie są wyższe niż rok temu, ale jak już ktoś chce przyjść do pracy, to za kosmiczne pieniądze, więc i tak się nie opłaca - dodaje rolnik. Drożejący prąd nie zachęca też sadowników do uruchomienia chłodni, dlatego rynek liczy na wsparcie, a ekonomiści sygnalizują, że skumulowana sprzedaż jesienią, może przynieść wysokie ceny na początku 2023 roku. Ile dziś kosztuje kilogram jabłek?

Spis treści

Brakuje rąk do pracy, więc jabłka zostają w sadach

Do tej pory przy zbiorach m.in. jabłek w dużym stopniu pracowali Ukraińcy. W obliczu wojny wyjechali do ojczyzny, obecnie nie mogą przekraczać granicy. Uchodźcami są natomiast przede wszystkim kobiety z małymi dziećmi, ludzie niezwiązani z rolnictwem.

Niestety, zbiór jabłek i gruszek – zwyczajowo wykonywany przez mężczyzn – jest mocno zagrożony, choć stawki poszły bardzo mocno w górę - zauważa Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej w wypowiedzi dla serwisu eNewsroom.

- Doszło do tego, że sadownicy ze sobą konkurują o pracowników – trochę niepotrzebnie, bo nie mają gwarancji, że uzyskają odpowiednie ceny za owoce i pokryją wzrost kosztów siły roboczej. Ale owoce trzeba zebrać. W wielu gospodarstwach zbiór odbywa się tylko i wyłącznie siłami własnej rodziny. Dzieci przerywają szkołę czy studia, przyjeżdżają do gospodarstw i pomagają. Emeryci wsiadają na ciągniki po to, aby pomóc swoim dzieciom w gospodarstwach zebrać owoce. Sytuacja jest dramatyczna – alarmuje Maliszewski w eNewsroom 21 października.

Jabłka zostają na drzewach, bo nie ma ich kto zbierać. Ceny jabłek jesienią 2022 na straganie i w skupie
Justyna Madan

Potrzebne zamrożenie cen energii i rekompensaty, bo jabłka wiosną mogą być bardzo drogie

Już wcześniej przestrzegał, że bez zamrożenia cen prądu oraz w przypadku braku rekompensat dla tych, którzy decydują się przechowywać owoce i warzywa, w lutym i marcu owoców może zwyczajnie brakować, bo większość zebranych jesienią plonów sprzeda się teraz. A skoro na rynku pojawi się duża podaż, to cena spadnie. W takiej sytuacji niedostatki krajowego towaru i wiosenny import będzie oznaczał dla klientów dużo wyższe ceny.

Trwa głosowanie...

Jak rosnące ceny żywności wpłynęły na Twoje zakupy?

Jeżeli wstawimy owoce do chłodni, to może unikniemy gwałtownej obniżki cen w tym momencie, ale nie mamy żadnej gwarancji, że na wiosnę cena będzie bardziej atrakcyjna. Dzisiaj jest potrzebny jasny sygnał ze strony rządzących, że ceny energii elektrycznej do wiosny nie wzrosną i ile będą wynosiły. Dodatkowo za przechowywanie owoców i warzyw w chłodniach rząd powinien zapewnić rekompensatę lub dopłatę do przechowywania - przekonywał 14 października szef Zwiazku Sadowników RP.

Ceny jabłek w październiku 2022 na targu, w kurcie i skupie

Jabłka w hurcie na rynku w Broniszach kosztują 25 października od 1 do 2,33 zł/kg, rok temu od 0,86 do 3,33 zł. Na małopolskich targowiskach w ostatnich dniach trzeba zapłacić od 1,66 do 3,50 zł za kilogram (dane Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego 17-23.10.2022). W Kujawsko-Pomorskim cena wynosi w drugiej połowie października 2022 r. od 2,50 do 5 zł/kg (dane KPODR).

Sięgamy po ceny skupu netto , które gromadzi Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, stawki w zakładach przetwórczych i chłodniach (zł/kg) 17-18 października 2022 (ZSRiR MRiRW*):

  • jabłka deserowe średnio za 1,14 zł, rok temu 0,77 zł.
  • jabłka przemysłowe 0,31 zł/kg, rok temu 0,23 zł.

Średnie ceny zakupu owoców i warzyw płacone przez sieci handlowe (ZSRiR MRiRW):

  • Gala 2,25 zł/kg
  • Golden delicious 2,60 zł/kg
  • Jonagold/jonagored 1,88 zł/kg
  • Ligol 2,14 zł/kg
  • Szampion 2,02 zł/kg
AgroNawigator, PKO Bank Polski: Według WAPA zapasy jabłek na początku lipca w Polsce wynosiły 94 tys. t, i były niższe o 29% r/r. Spadek zapasów, mimo
AgroNawigator, PKO Bank Polski: Według WAPA zapasy jabłek na początku lipca w Polsce wynosiły 94 tys. t, i były niższe o 29% r/r. Spadek zapasów, mimo większych r/r zbiorów w 2021 spowodowany był w dużej mierze większą sprzedażą do przetwórstwa (program wycofania jabłek z rynku) w obliczu zmniejszonego popytu na rynkach zagranicznych, wynikających z ograniczeń w sprzedaży na dwa najważniejsze kierunki polskiego eksportu. Urszula Łobaczewska

Jak podają ekonomiści PKO Banku Polskiego, mniejsze zapasy na koniec sezonu spowodowały, że ceny jabłek deserowych w sierpniu i wrześniu utrzymywały się na wyższym poziomie niż przed rokiem – wg danych publikowanych przez MRiRW wzrost wyniósł odpowiednio o 34 proc. i 27 proc. r/r. Podobne tendencje wystąpiły w przypadku jabłek do przetwórstwa, które we wrześniu podrożały w relacji rocznej o ok. 9 proc. r/r.

Czy jabłka podrożeją? Ekonomiści prognozują

Zbiory jabłek w Polsce w 2022 roku będą według przedwynikowego szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych GUS wyższe o ponad 4 proc. r/r. W pozostałych krajach UE mogę jednak spaść. Gorszych zbiorów oczekuje się we Francji, Włoszech i Hiszpanii z uwagi na odnotowane w sierpniu upały.

Specjaliści z PKO Banku Polskiego zwracają uwagę na tegoroczną produkcję w Chinach, które są największym producentem tych owoców na świecie. Według danych cytowanych przez S&P Global w sezonie 2022/23 zbiory w tym kraju zmaleją o 10-15 proc. r/r, do poziomu niespełna 33 mln t (spadek o 23% w stosunku do 2019). To może pośrednio wpływać na polski rynek jabłek do przetwórstwa.

Jakie są perspektywy na najbliższe miesiące dla polskiego rynku jabłek?

Wyższe zbiory oraz prawdopodobnie niski popyt eksportowy nie wykluczają spadku cen jabłek w czwartym kwartale 2022 w relacji rocznej. Perspektywa wysokich kosztów przechowywania owoców w chłodniach (energia elektryczna) może spowodować przyspieszony proces upłynniania zapasów i skumulowania sprzedaży w pierwszej części sezonu, czytamy w Agro Nawigatorze 2/2022.

Zdaniem bankowych specjalistów możliwe, że podobnie jak w poprzednim sezonie większa część jabłek zostanie skierowana do przetwórstwa, za czym przemawiają również sygnalizowane w branży problemy z pracownikami do zbiorów.

Realizacja takiego scenariusza skutkowałaby spadkiem podaży i wzrostem cen tych owoców na koniec sez. 2022/23. Jednocześnie oznaczałaby również wzrost inflacji w kategorii owoce w połowie 2023. Ceny jabłek wspiera wysoki popyt na koncentrat jabłkowy, uważa Departament Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego

*Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródła: eNewsroom, Agro Nawigator PKO Bank Polski, MODR, KPODR, Bronisze, ZSRIR MRiRW

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera