Jak długo rosną grzyby po deszczu? Z tą wiedzą zbierzesz pełny kosz

Katarzyna Zawada
Wybrane okazy najlepiej wycinaj tuż przy ziemi, dzięki temu grzybnia nie zostanie uszkodzona i na tym samym miejscu wyrośnie kolejny grzyb.
Wybrane okazy najlepiej wycinaj tuż przy ziemi, dzięki temu grzybnia nie zostanie uszkodzona i na tym samym miejscu wyrośnie kolejny grzyb. Małgorzata Genca/Polska Press
Największy wysyp grzybów pojawia się po deszczu. W wilgotnych warunkach rozwijają się najlepiej, dlatego często kilka dni po obfitych opadach w lasach roi się od grzybiarzy. Kiedy najlepiej szukać maślaków, podgrzybków lub kurek?

Spis treści

Niedługo pełnia sezonu grzybowego

Późnym latem możesz zebrać niektóre gatunki grzybów, ale prawdziwy wysyp przypada na drugą połowę września. Ze względu na ocieplenie klimatu pierwsze okazy maślaków i borowików pojawiły się na południu Polski już w kwietniu.

Czytaj więcej: Podeszczowy urodzaj w polskich lasach. Grzybiarze donoszą, że są już kurki, kanie i podgrzybki. W tych regionach ich szukaj

Co sprzyja grzybom? Nie tylko deszcz. Istotne są temperatura, podłoże i rodzaj grzyba. Twarda ziemia nie pomoże szybkiemu wzrostowi. Każdy grzyb potrzebuje też swojego tempa, aby osiągnąć dojrzałość. Tych niewyrośniętych lepiej nie wycinaj, tylko daj im jeszcze czas.

Leśnicy przypominają, że „istotą” każdego grzyba jest jego grzybnia. Jeśli zostanie zniszczona, w tym miejscu nie wyrośnie już następca.

Grzyby są owocnikami wyrastającymi z grzybni, która znajduje się w ściółce i wierzchniej warstwie gleby. Grzybnia jest najważniejszą częścią grzyba, pozostaje ona w stałym współżyciu z korzeniami drzew leśnych, dzięki którym może ona prawidłowo się rozwijać. Dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad, które pozwolą ochronić grzybnię przed uszkodzeniem oraz zapewnią jej dalszy rozrost, informują na swojej stronie Lasy Państwowe.

Doświadczeni grzybiarze wiedzą, aby wycinać lub wykręcać znalezione okazy tuż przy ziemi i przysypywać grzybnię, by nie doprowadzić do jej wysuszenia. W lesie nietrudno o pomyłkę, dlatego sięgaj po grzyby, które znasz. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skonsultować zbiory z grzyboznawcą lub pobliską stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Kiedy zbierać konkretne gatunki? Jedne rosną szybciej, drugie wolniej

Większość grzybów lubi ciepło, deszcz, ale nie toleruje zimnych nocy. To, gdzie szukać konkretnych gatunków, podpowiedzą… drzewa. Jedne preferują lasy liściaste, drugie iglaste, a część wyrasta w mieszanych warunkach.

Mówi się, że grzyby najlepiej zbierać rano, jednak praktyka pokazuje, że każda pora jest dobra, aby poszukać prawdziwków, kurek czy maślaków. Warto jednak mieć na uwadze, że po porannych wycieczkach większość może być zebrana. Najszybciej po deszczu wyrosnąć mogą maślaki lub koźlarze, czasem potrzebują jedynie dnia. Kurki rozwijają się od 2 do 5 dni, podgrzybki pojawiają się po ok. 6 dniach. Najwięcej czasu do wzrostu potrzebują borowiki, czyli popularne prawdziwki, wysypią po upływie tygodnia albo i więcej, warto jednak wyglądać ich wcześniej, wszystko zależy od warunków, jakie posiada.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro