Jak dorobić? Na przykład przy zrywaniu truskawek. Oferty pracy sezonowej w Polsce

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jedną z popularniejszych prac sezonowym u rolników jest zbiór truskawek
Jedną z popularniejszych prac sezonowym u rolników jest zbiór truskawek pixabay.com/12019
Praca przy zbiorach owoców czy warzyw to jeden ze sposobów na dorobienie latem. Lada chwila zacznie się sezon na polskie truskawki z gruntu, obecnie ich pola kwitną. Nie tylko je trzeba będzie zebrać. Rolnicy uprawiający owoce i warzywa na dużych powierzchniach w różnych części kraju jeszcze poszukują pracowników. Jakie proponują stawki w 2020 roku? Sprawdzamy ogłoszenia.

Nie trzeba jechać na szparagi do Holandii czy truskawki do Niemiec, zwłaszcza, że w dobie koronawirusa może to być trudniejsze. Trudności w znalezieniu rąk do pracy obawiają się także polscy rolnicy. Ministerstwo rolnictwa we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne umożliwiające przyjazd do Polski pracowników do prac sezonowych w rolnictwie.

Więcej pisaliśmy o tym tutaj

Nie tylko obcokrajowców poszukują polscy plantatorzy. Ogrodnicy czy sadownicy zamieszczają ogłoszenia, w których proponują często zakwaterowanie i dowiezienie pracowników na miejsce pracy, konkretne pole. Stawki płac są zróżnicowane i często ustalane indywidualnie.

W województwie kujawsko-pomorskim potrzebni są m.in. pracownicy do zbioru truskawek, rabarbaru i ogórków. Rolnik z powiatu bydgoskiego oferuje zatrudnienie od początku czerwca do końca sierpnia. Płaca ustalana indywidualnie.

Praca przy zbiorach - stawki w Polsce w 2020 roku

Przeglądamy ogłoszenia pracy sezonowej zamieszczane przez rolników w internecie:

  • zbiór pieczarek - od 2 do 4 tys. zł brutto zarobku w ciągu miesiąca zapowiada producent rolny przy zbiorze pieczarek
  • zbiór sałaty - od 4,6 do 5 tys. zł miesięcznie mamy zarobić w województwie mazowieckim. Autor ogłoszenia zaznacza, że to praca 6 dni w tygodniu po około 10 godzin dziennie.
  • Zbiór pomidorów - 15 zł za godzinę w Wielkopolsce. Od pracownika oczekuje się posiadania prawa jazdy.
  • zbiór truskawek - 3,5 - 4,5 tys. zł miesięcznie. Taką pensją zachęca plantator z województwa mazowieckiego. W sąsiedztwie Warszawy praca zajmie 10-12 godzin dziennie, czytamy w ogłoszeniu.

Większość ogłoszeniodawców nie podaje w internecie stawek płac, woli je ustalać z zainteresowanymi.

Umowa o pracy przy zbiorach i ubezpieczenie pomocnika

Od 18 maja 2018 rolnik ma obowiązek zgłoszenia pomocnika do ubezpieczeń w KRUS. Tak ustawa definiuje pomocnika rolnika: jest nim pełnoletnia osoba świadcząca odpłatnie pomoc rolnikowi przy zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach. To stosunkowo nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej.

KRUS: Łączny czas świadczenia przez pomocnika pomocy na podstawie zawartych umów o pomocy przy zbiorach (jednej lub kilku, z jednym lub kilkoma rolnikami) nie może przekroczyć 180 dni w danym roku kalendarzowym.

Pomocnik, z którym rolnik podpisał umowę o pomocy przy zbiorach, podlega obowiązkowo:

  • Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu z mocy ustawy w zakresie ograniczonym do świadczeń takich jak jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej,
  • Ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Od 1 kwietnia 2020 r. miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 161 zł.
Szczegóły na stronie KRUS: Ubezpieczenie pomocnika rolnika

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera