Jak drodze na wsi nadać nazwę? W Kujawsko-Pomorskich gminach pojawiają się nowe ulice

Agata Wodzień
Agata Wodzień
pixabay.com/GeDaLeimsfeld
Jak do pana dojechać? "To droga pierwsza po lewej za bagienkiem, potem kilometr prosto i po prawej". Dotarcie bez nawigacji (a i ta potrafi zawieść) bywa skomplikowane, zwłaszcza gdy brakuje charakterystycznych punktów. Niekiedy od czasu dojazdu może zależeć życie. Jak wybrać nazwę dla drogi, kto może ją zgłosić? Jakie konsekwencje niesie nadanie ulicy nazwy? Nazwy ulic są istotne z kilka powodów, a wyjaśnia je dla nas Urząd Gminy Łysomice.

Zobacz wideo: Emerytury i renty KRUS - co warto o nich wiedzieć

Nowe nazwy ulic w Kujawsko-Pomorskich gminach

Miejscowość Zielonka w gminie Białe Błota uzyskała uchwałą z końca roku ulicę o nazwie Żabia. W podobnym czasie radni z gminy Tłuchowo w tej właśnie miejscowości przyjęli dla ulicy nawę Wspólna. Rada Gminy Łysomice 26 stycznia 2021 r. zdecydowała, że w Papowie Toruńskim jedna z dróg będzie ulicą Sasankową, a Rada Gminy w Kęsowie uchwalili nazwy ul. Żurawiowa i u. Jastrzębia w Kęsowie.

Nazwy ulic na wsi. Kto może zgłosić potrzebę nazwania drogi?

Warto wiedzieć: Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U.z 2020 r. poz. 713 z późn. zm) do wyłącznej właściwości rady gminy należy między innymi podejmowanie uchwał w sprawie nazw ulic.

- Z inicjatywą nadania nazwy lub jej zmiany mogą wystąpić zarówno radni, jak i mieszkańcy danej gminy - wyjaśnia Krzysztof Sulecki, kierownik Referatu Gospodarczego Planowania Przestrzennego, Inwestycji i Remontów w Urzędzie Gminy Łysomice. - Podjęte przez radę gminy uchwały w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej wymaga uzyskania pisemnej zgody właścicieli terenów, na których jest ona zlokalizowana (zgodnie z art. 8 ust. 1a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych).

To też może Cię zainteresować

Szczególną uwagę przywiązuje się do nadawania nazw ulic w przypadku budowy nowych osiedli mieszkaniowych, usługowych i produkcyjnych itp., Służy to:

  • uporządkowaniu istniejącej numeracji porządkowej budynków,
  • poprawie bezpieczeństwa mieszkańców poprzez precyzyjną lokalizację nieruchomości między innymi przez służby ratownicze.

Jaką nazwę dla ulicy na wsi można wybrać, a jakiej nie?

Na terenie gminy Łysomice - podobnie jak w innych - zaleca się, aby nazwy ulic nie były:

  • trudne w codziennym użyciu, na przykład nazwy wielowyrazowe,
  • niejasne,
  • wyrażeniami obcymi.

- Nie zaleca się również nadawania nazwy ulic występujących już w innej części gminy, ani też nazwy o podobnym znaczeniu pisowni lub brzmieniu wyrazów występujących już w istniejących nazwach ulic (na przykład ulica Parkowa, ul. Przy parku), a także zawierających w sobie elementy i skojarzenia o ujemnym znaczeniu (ośmieszające, poniżające itp.) - dodaje pracownik urzędu.

Gminy chętnie przyjmują (i takie wskazania wypływają również z przepisów) nazwy przymiotnikowe, od wyrazów powszechnie znanych. Przy ustaleniu nazwy ulic uwzględnia się jednolity charakter nazewnictwa ulic w danym rejonie. I tak na przykład na jednym osiedlu są ulice Świerkowa, Jodłowa, Modrzewiowa czy Porzeczkowa, Śliwkowa, Malinowa.

Droga na wsi zyskała nazwę. Jakie zmiany to oznacza?

Nowa nazwa ulicy to nie tylko tabliczka na początku danej drogi. Nadanie nazwy ulicy może wiązać się z określonymi konsekwencjami, na przykład wydatkami mieszkańców zameldowanych przy drodze, której ma być nadana nazwa. Nowy adres może oznaczać zmianę dokumentów. Przede wszystkim dotyczy to osób prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ poza uaktualnieniem danych we właściwych rejestrach, dodatkowo muszą wymienić pieczątki, wizytówki itp.

To też może Cię zainteresować

- Na terenie naszej gminy w przypadku braku pozytywnej opinii właściwej Komisji Rady Gminy, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się w formie pisemnej wnioskodawcę - podaje Krzysztof Sulecki.

Nadanie nazwy odbywa się w trybie podjęcia przez radę Gminy uchwały, która podlega opublikowaniu w dzienniku urzędowym województwa kujawsko-pomorskiego i wchodzi w życie 14 dni po publikacji.

Wideo

Materiał oryginalny: Jak drodze na wsi nadać nazwę? W Kujawsko-Pomorskich gminach pojawiają się nowe ulice - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie