Jak i kiedy sadzić cebulę? Uprawa w ogrodzie i jej pielęgnacja. Przestrzeganie tych zasad pozwoli cieszyć ci się dobrymi zbiorami

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Do najważniejszych chorób cebuli należą: mączniak rzekomy oraz choroby pochodzenia glebowego, zwłaszcza w okresie kiełkowania jak: głownia cebuli, biała zgnilizna choroby zgorzelowe oraz w dalszym okresie wzrostu cebuli: fuzaryjne gnicie cebuli od piętki, różowa zgnilizna korzeni cebuli i pora. Poważne zagrożenie stanowią także: alternarioza, antraknoza, zgnilizna szyjki, choroby bakteryjne i niektóre choroby wirusowe jak żółta karłowatość cebuli, żółtaczka astra na cebuli.
Do najważniejszych chorób cebuli należą: mączniak rzekomy oraz choroby pochodzenia glebowego, zwłaszcza w okresie kiełkowania jak: głownia cebuli, biała zgnilizna choroby zgorzelowe oraz w dalszym okresie wzrostu cebuli: fuzaryjne gnicie cebuli od piętki, różowa zgnilizna korzeni cebuli i pora. Poważne zagrożenie stanowią także: alternarioza, antraknoza, zgnilizna szyjki, choroby bakteryjne i niektóre choroby wirusowe jak żółta karłowatość cebuli, żółtaczka astra na cebuli. pixabay.com
Cebula w przydomowym warzywniku lub na działce to jedno z najpopularniejszych warzyw. W pierwszych miesiącach 2023 roku okazała się niezwykle droga w sklepach. Nie chcesz przejmować się cenami? Uprawiaj własne grządki! Podpowiadamy, jak i kiedy sadzić cebulę, obok jakich roślin i jakich warunków nie lubi. Poznaj sposoby na dobre zbiory własnej cebuli.

Spis treści

Uprawa cebuli z siewu, z rozsady, z dymki. Którą wybrać?

Cebula w Polsce w ogródkach i na działkach najczęściej jest uprawiana z dymki lub rozsady, choć nie można pomijać uprawy z siewu. Funkcjonuje uprawa letnia (siew lub sadzenie wiosenne) oraz ozima z siewu letniego, niekiedy z jesiennego sadzenia dymki. Pokrótce omówimy uprawę z:

  • siewu,
  • rozsady,
  • dymki.

Jeśli zdecydujemy się na wiosenny siew, to najlepszym terminem będzie okres między 5 a 20 kwietnia. Jeśli pogoda sprzyja, siew można nieco przyspieszyć (np. na koniec marca). Z kolei opóźnienie siewu może wpłynąć na niższy plon i opóźnione dojrzewanie.

Nasiona cebuli należy wysiewać niezbyt płytko, by nie przesuszały się i niezbyt głęboko, bo wschody będą późniejsze. Optymalna głębokość to 2-2,5 cm na glebach cięższych i 3-3,5 cm na glebach lżejszych.

Uprawa cebuli z rozsady zapewni najlepsze plony dużej cebuli, a zbiory będą 3-4 tygodnie szybsze niż w przypadku siewu. Sprawdzi się nawet na glebach bardzo ciężkich. Rozsadę najlepiej przygotować w szklarni, tunelu foliowym lub w inspekcie. Wysiew nasion powinien nastąpić na koniec lutego i w pierwszej dekadzie marca.

Uprawa z dymki, czyli ta najpopularniejsza, jest jednocześnie najstarszą metodą uprawy cebuli. Najważniejszą zaletą będzie największa tolerancja na niesprzyjające warunki klimatyczne i glebowe. Pozwala na wcześniejszy zbiór cebuli o około 4-6 tygodni w porównaniu do uprawy z siewu.

Co ważne, uprawa cebuli z dymki jest dwuetapowa. W pierwszym roku uzyskuje się małe cebulki (dymki), które wsadzamy do ziemi w drugim roku i rosną do rozmiarów klasycznej cebuli.

Kiedy sadzić dymkę do gruntu? Zabieramy się za to wiosną i to możliwie jak najwcześniej, gdy pozwala pogoda. Na ogół będzie to koniec marca i początek kwietnia. Sadzimy małe cebulki dość płytko, szyjką zaledwie pół centymetra pod powierzchnią ziemi.

Obok jakich roślin sadzić cebulę? Dobre sąsiedztwo to ważna sprawa

Cebula wzajemnie będzie dobrze funkcjonowała z kapustą, koprem, ogórkiem, porem, burakiem marchewą i sałatą. Dobrą sąsiadką może być także dla cukinii, cykorii, pomidora czy truskawek. Posłuży jej towarzystwo pietruszki i rzodkiewki. Niekorzystnie zaś wpłynie na fasolę i groch.

Trzeba zadbać o samo stanowisko, na którym będzie rosła cebula. Poza żyzną glebą ważne jest to, jakie warzywa rosły wcześniej w danym miejscu. Mowa o względach fitosanitarnych, czyli zapobieganiu zagrożeniom - chorobom i szkodnikom.
Cebuli nie powinniśmy uprawiać po sobie ani po innych warzywach cebulowatych (czosnek, por, szczypiorek czy siedmiolatka).

W tym samym miejscu mogą rosnąć nie częściej niż co 4 lata. W glebie mogą namnożyć się groźne choroby i szkodniki (biała zgnilizna i głownia cebuli, ze szkodników: niszczyk zjadliwy i śmietka cebulanka).

Sposoby na dorodną cebulę. Na te czynniki uważaj

Cebula ma płytki system korzeniowy, a to sprawia, że jest wrażliwa na niedobór wody w glebie i to w każdej fazie wzrostu. Przesuszenie gleby jest szczególnie groźne w czasie wschodów oraz intensywnego przyrostu cebul, czyli w przypadku cebuli z siewu wiosennego od połowy czerwca do końca lipca. Dlatego trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu warzywnika, gdy jest taka potrzeba.

Susza sprawi, że cebuli będzie mniej (nie wszystkie posiane wzejdą), a te, które urosną, zbierzemy mniejsze. Z kolei deszczowa pogoda pod koniec wegetacji może opóźnić dojrzewanie cebuli oraz pogarsza jej jakość i trwałość przechowalniczą.

Cebula najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, niezaskorupiających się. Takich, które dobrze zatrzymują wilgoć, ale nie podmokłych czy piaszczystych.

Więcej wskazówek znajdziesz w galerii ---> Poznaj wskazówki dobrej uprawy cebuli

Źródła: Metodyka integrowanej produkcji cebuli, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, 2020; Dobre sąsiedztwo roślin - pratyczne porady, KPODR w Minikowie, WFOŚiGW w Toruniu, 2020

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie