Jak przechowywać nowalijki? Niektóre sposoby są szkodliwe dla zdrowia. O tym musisz pamiętać

Katarzyna Zawada
Trwa sezon na nowalijki. Młode warzywa cieszą się dużą popularnością. Zobacz, jak zachować ich świeżość.
Trwa sezon na nowalijki. Młode warzywa cieszą się dużą popularnością. Zobacz, jak zachować ich świeżość. pixabay.com/PublicCo
Trwa sezon na nowalijki. Świeże i młode warzywa kuszą zapachem, smakiem, ale nie zawsze ceną. Mimo że płacimy więcej za rzodkiewki, szczypiorek lub fasolkę, dalej je kupujemy, smak wiosny jest bowiem bezcenny. Jak prawidłowo je przechowywać?

Spis treści

Czym są nowalijki?

Za nowalijki uważa się pierwsze w sezonie warzywa. Część pojawiła się na przełomie marca i kwietnia, część trafia do sprzedaży w maju i w czerwcu. Oto warzywa, które kupisz wiosną:

  • pomidor,
  • młoda marchew,
  • ogórek,
  • por,
  • rzeżucha,
  • rzodkiewka,
  • sałata,
  • szpinak,
  • młoda kapusta,
  • szczypiorek,
  • cebula.

Młode warzywa, w zależności gdzie i przez kogo były uprawiane, mogą gromadzić w sobie nawozy. To oznacza, że trzeba je odpowiednio przechowywać i przygotowywać.

Jak przechowywać nowalijki? Te sposoby musisz znać

Zanim kupisz warzywa, sprawdź, z jakiego źródła pochodzą. Sprawdzony dostawca to gwarancja dobrego produktu. Nowalijki trzeba odpowiednio przechowywać. Nie tylko zatrzyma to walory odżywcze konkretnego produktu, ale także przedłuży jego ważność. Otoczenie i opakowanie mają znaczenie, nieodpowiednie mogą wytwarzać szkodliwe azotany. Zobacz, jak prawidłowo trzymać świeżynki w okresie wiosennym.

Nowalijki lubią zimno i wilgoć, umieść je w lodówce. Pozostawione w wysokiej temperaturze więdną i szybko się kurczą. Wiele gospodyń poleca, by wcześniej owinąć produkty mokrą ściereczką.

Młoda warzywa nie lubią towarzystwa niektórych owoców. Umieszczając je obok jabłek, możesz mieć pewność, że pod wpływem etylenu wiele z nich ściemnieje i zgorzknieje.

Nie trzymaj rzodkiewek w foliowej torebce

Kupując rzodkiewki lub sałatę, często dostajesz je w foliowej torebce. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać w niej warzyw po powrocie do domu. Powoduje to uwalnianie azotanów, które są szkodliwe dla zdrowia. Warzywa tracą wartość odżywczą, produkują niekorzystne związki i szybciej się psują.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro